Adaptogeny – naturalny doping dla uprawiających sport

adaptogeny dla sportowcówTradycyjna medycyna Wschodu od tysiącleci wykorzystuje leczniczą moc roślin – dziś także medycyna naturalna sprzyja zachowaniu zdrowia. Bardzo chętnie poszukujemy naturalnych alternatyw dla leków, których stosowanie często obciążone jest szeregiem działań niepożądanych. Grupą szczególnie zainteresowaną zdrowym stylem życia są sportowcy – nie dziwi zatem, że osoby uprawiające sport chętnie sięgają po naturalne suplementy diety czy zioła. Ogromną popularnością zaczynają się cieszyć adaptogeny, uznawane za naturalny i całkowicie nieszkodliwy doping.

Adaptogeny – rośliny kompleksowo wzmacniające organizm

Multiwitamina – witaminy i mineraływyjątkowy zestaw aż 12 witamin i ekstraktów z ziół takich jak czerwony żeń-szeń, ashwagandha czy różeniec górski, a także zestaw minerałów niezbędnych do regeneracji. Dodatek w postaci GABA pozwala na lepszy sen i wspomaga procesy regeneracyjne.Multiwitamina – witaminy i minerałyZOBACZ W SKLEPIE Osoby regularnie uprawiające sport potrzebują usprawnić pracę mięśni i serca, pobudzić krążenie krwi czy wzmocnić układ nerwowy. Ważne jest także usprawnienie procesów regeneracji organizmu, a także zwalczania wolnych rodników, które powstają w efekcie intensywnego wysiłku fizycznego. Dlatego sportowcy starają się zbilansować dietę tak, aby nie zabrakło w niej najważniejszych witamin, minerałów, aminokwasów, antyoksydantów czy kwasów tłuszczowych omega 3. Nie należy zapominać także o adaptogenach – roślinach zawierających unikatowe związki prozdrowotne, które zwiększają wydolność fizyczną organizmu i czynią trening bardziej efektywnym.

Adaptogeny stwarzają optymalne warunki energetyczne do pracy mięśni, serca czy mózgu, pobudzają metabolizm, wspomagają detoksykację organizmu. Ponadto adaptogeny wykazują działanie anaboliczne, a zatem wspomagają rozwój masy mięśniowej. Rośliny określane mianem adaptogenów dbają kompleksowo o witalność organizmu, stąd uznawane są za doskonały środek dopingujący – całkowicie bezpieczny, całkowicie legalny i dostępny dla każdego.

Najbardziej znane adaptogeny

Adaptogeny to najczęściej zioła lub inne rośliny – przeważającej większości z nich nie spotkamy w codziennej diecie. Musimy poszukać ich w rozmaitych preparatach. Może to być susz wykorzystywany do sporządzenia naparów, suplementy diety w formie proszku czy kapsułek, napojów i – znacznie rzadziej – roślin w formie nieprzetworzonej.

Najpowszechniej stosowane adaptogeny to:
– korzeń żeń – szenia
– różeniec górski
– Ashwagandha
– arktyczny korzeń
– miłorząb japoński
– grzyby shitake

Najwygodniejszą formą przyjmowania adaptogenów są suplementy diety w tabletkach. Taki preparat łatwo zażyć w każdym momencie – także w okresie okołotreningowym. Najlepiej jest stosować adaptogeny stale – wtedy odczujemy pełnię ich działania. Ważne jest także, aby wybierać suplementy diety zawierające standaryzowane ekstrakty z adaptogenów. Wtedy mamy pewność, że przyjmujemy określone, wysokie dawki substancji czynnych.

Suplementem diety bogatym w adaptogeny, a także kompletny zestaw witamin i minerałów jest preparat marki Cheers – Day & Night. Ta multiwitamina dostępna jest w formie tabletek na dzień i na noc, dostarczając tym samym dwóch odrębnych zestawów, spełniających wymagania organizmu wynikające z jego rytmu dobowego. To doskonały suplement dla osób aktywnych fizycznie, a także osób pracujących umysłowo, z osłabioną odpornością czy starających się zachować młody wygląd.

Justyna Kowalewska Autor

Justyna Kowalewska to dietetyk z 10-letnim doświadczeniem. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, wieloletni praktyk diety ketogenicznej. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0