Antyoksydanty kontra choroby cywilizacyjne

dieta antyoksydantyWolne rodniki – któż z nas o nich nie słyszał? Te reaktywne formy tlenu obwiniane są o intensyfikowanie procesów starzenia się organizmu, a także rozwój chorób przewlekłych. Wolne rodniki uszkadzają wiele struktur komórkowych, co w wielu przypadkach ma charakter nieodwracalny. Nasz organizm całkiem nieźle radzi sobie z neutralizowaniem wolnych rodników – ale tylko do pewnego momentu. Gdy jest ich za dużo – konieczne jest dostarczenie wraz z dietą antyoksydantów, które wspomagają organizm. To właśnie dlatego dieta bogata w warzywa i owoce uznawana jest za najskuteczniejszy sposób zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.

Najbogatsze źródła antyoksydantów

Witamina CNajlepsza, naturalna witamina c, cechująca się bardzo wysoką przyswajalnością, wzbogacona o bioflawonoidy.Witamina C NaturalnaZOBACZ W SKLEPIEAntyoksydanty, czyli przeciwutleniacze to grupa związków, które syntetyzowane są w naszym organizmie, a także powinny być dostarczone wraz z dietą. Najbardziej znane antyoksydanty to witaminy: A, C i E. Inne związki neutralizujące wolne rodniki to cynk, selen, flawonoidy i karotenoidy. Najlepszym ich źródłem jest dieta, która dostarcza naturalnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Najbogatszymi źródłami tych związków są produkty roślinne – warzywa, owoce, zioła, przyprawy (kardamon, cynamon, imbir) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Warzywa i owoce najlepiej spożywać w formie nieprzetworzonej, gdyż wtedy zachowamy moc składników odżywczych. Jednak nie zawsze spożycie warzyw i owoców jest wystarczające, poza tym dziś potrzebujemy naprawdę dużej ilości antyoksydantów. Zwiększone zapotrzebowanie na takie związki wykazują przede wszystkim osoby narażone na stres, mieszkające na zanieczyszczonych terenach, z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku nowotworów czy chorób serca, osoby palące papierosy czy intensywnie uprawiające sport.

Naturalne antyoksydanty występują nie tylko w diecie – znajdziemy je także w suplementach diety dobrej jakości. Muszą to być jednak preparaty dostarczające naturalnych ekstraktów roślinnych – wtedy stanowić będą źródło doskonale przyswajalnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Takie standaryzowane ekstrakty roślinne znaleźć można w preparatach polskiej marki Cheers. Naturalna witamina C zawiera ekstrakty owocowe obfitujące w witaminę C, selen, bioflawonoidy cytrusowe; multiwitamina Day & Night zawiera cenne adaptogeny – różeniec górski, korzeń żeń – szenia czy Ashwagandhę. Preparat Hair Formula zawiera liczne ekstrakty ziołowe i cynk; pierwiastek ten znaleźć można także w suplemencie diety ZMB6 Cheers.

Jak antyutleniacze chronią nasze zdrowie?

Jednymi z najczęściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych są choroby układu sercowo – naczyniowego. Bardzo często pierwszą niekorzystną zmianą są te w obrębie ścian naczyń krwionośnych – powstają blaszki miażdżycowe, utlenieniu ulegają cząsteczki cholesterolu, zwęża się światło naczyń. Rozwija się nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca, choroba niedokrwienna. Antyoksydanty działają ochronnie na każdym z etapów powstawania blaszki miażdżycowej, zatem ich wysoka podaż z dietą i suplementami może przyczynić się do skutecznej profilaktyki chorób serca i naczyń.

Antyoksydanty hamować mogą także rozwój zmian neurodegeneracyjnych, które leżą u podstaw choroby Parkinsona, choroby Alzheimera oraz demencji. Ponadto antyutleniacze wspomagają funkcjonowanie układu immunologicznego, ułatwiając walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi, a także neutralizację powstających komórek nowotworowych. Walka z nowotworami jest łatwiejsza, ponieważ spożywając antyoksydanty ograniczamy powstawanie mutacji DNA, leżących u podstaw nowotworzenia.

Justyna Kowalewska Autor

Justyna Kowalewska to dietetyk z 10-letnim doświadczeniem. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, wieloletni praktyk diety ketogenicznej. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Oceń nasz artykuł
  • Czy ten artykuł był przydatny?
4.5
Ocena użytkowników 5 (7 votes)
Sending

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o