Szkodliwość nadmiernego spożycia witaminy C, której źródło stanowi wyłącznie pożywienie dotychczas nie została zaobserwowana. Organizm broni się przed nadmiarem witaminy C, ograniczając zdolność absorpcyjną jelit oraz wydalając nadmiar z moczem.
Stosowana w suplementacji syntetyczna witamina C na ogół jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm. Jej ADI (acceptable daily intake) czyli dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 15, co oznacza, że osoba ważąca 70 kg mogłaby przez całe życie przyjmować 1050 mg kwasu askorbinowego każdego dnia bez wyraźnych zaburzeń ustrojowych.
Ryzyko przekroczenia witaminy C wzrasta w przypadku regularnego suplementowania dawkami powyżej 2000 mg, co może objawiać się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, poprzez:
Zwyczajowa dawka terapeutyczna 100 mg przyjmowana w dawkach 3 x dziennie jest korzystna dla organizmu, ponieważ zwiększa wchłanianie żelaza, natomiast mega-dawki mogą wywołać biegunki, sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych oraz powodować niekorzystną adaptację do dużych dawek. Ponadto uważa się, że mogą one zwiększyć zapotrzebowanie na witaminę E oraz potęgować toksyczność niektórych leków.
Źródło: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. – pod red. Jana Gawęckiego
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
[…] Witamina C przyśpiesza gojenie ran. Proces naprawczy skóry jest bardzo złożony. Po powstaniu skrzepu, w miejsce rany transportowane są neutrofile, które oczyszczają ją z uszkodzonych tkanek oraz wysyłają sygnały do makrofagów tkankowych. Leukocyty gromadzą witaminę C (jej stężenie w komórkach jest nawet do 100 razy wyższe niż w osoczu). W miejscu rany powstaje blizna, która charakteryzuje się jednokierunkowym ułożeniem kolagenu. Problemy z gojeniem się ran i zadrapań mogą świadczyć o hipowitaminozie C. Przeprowadzone badania na świniach wykazały, że doustna suplementacja witaminą C spowodowała szybsze gojenie się ran oraz zwiększenie siły integralności tkankowej skóry. Badania wykazały, że zwiększone spożycie witaminy C jak i jej suplementacja odniosły korzystny skutek w leczeniu ran. Dzieci z rozległymi oparzeniami, które były suplementowane witaminą C i E, wykazały szybsze gojenie się ran. […]