Dlaczego Twoje dziecko potrzebuje kwasów omega 3?

omega 3 dla dzieciOdpowiednie zbilansowanie diety dziecka na każdym etapie jego rozwoju to nie lada wyzwanie. Rodzice dysponują co prawda ścisłymi wytycznymi żywieniowymi, schematem rozszerzania diety malucha, w każdej chwili mogą sprawdzić dzienne zalecane zapotrzebowanie na poszczególne witaminy czy składniki mineralne.

W praktyce jednak zawsze pojawia się obawa, czy dieta jest wystarczająco bogata w składniki odżywcze, czy zawiera wyłącznie wartościowe i nieprzetworzone produkty, czy dziecko nie je za mało… Dieta wciąż pozostaje głównym źródłem składników pokarmowych, ale jest kilka wyjątków – już u najmłodszych dzieci wskazana jest suplementacja witaminy D3 i kwasów omega 3.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 – wpływ na rozwój dziecka

Kwasy tłuszczowe Omega-3Kwasy tłuszczowe omega3 (zawierają dha i epa) w naszym suplemencie diety pochodzą z najwyższej jakości oleju rybiego.Kwasy tłuszczowe Omega-3ZOBACZ W SKLEPIEDynamicznie rozwijający się i rosnący organizm dziecka potrzebuje niezbędnych składników budulcowych oraz energetycznych, a także pełniących rolę kofaktorów – witamin i składników mineralnych. Jednym z najważniejszych związków są nienasycone kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza kwasy omega 3. Po pierwsze – ich rola w organizmie jest nie do przecenienia, po drugie – organizm nie jest w stanie ich syntetyzować w wystarczających ilościach. Dlatego tak ważna jest dieta obfitująca w kwasy omega 3.

Omega 3 wchodzą w skład błon komórkowych, stanowią spory odsetek lipidów mózgu. Są niezbędne do rozwoju organizmu już na etapie życia płodowego, wpływając na funkcjonowanie układu odpornościowego, hormonalnego, nerwowego czy sercowo – naczyniowego. Także u niemowląt i starszych dzieci kwasy omega 3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Niedobór kwasów omega 3 dotykający dzieci na wczesnych etapach życia może sprzyjać rozwojowi chorób cywilizacyjnych w przyszłości.

Myśl o zmianach miażdżycowych u Twojego dziecka wydaje Ci się odległa? Okazuje się jednak, że wczesne zmiany miażdżycowe pojawiają się już u dzieci i znacząco zwiększają ryzyko rozwoju w przyszłości miażdżycy, nadciśnienia, zawału serca czy udaru mózgu. Kwasy omega 3 wpływają pozytywnie na profil lipidowy we krwi, normalizując poziom cholesterolu, ograniczając utlenianie jego cząstek i hamując rozwój stanu zapalnego w obrębie ścian naczyń krwionośnych. Ponadto kwasy omega 3 wpływają pozytywnie na procesy nauki i koncentracji, redukują nerwowość i drażliwość, mogą ograniczać nadpobudliwość psychoruchową u dziecka.

W jaki sposób dostarczysz dziecku kwasów omega 3?

Oczywiste jest, że głównym źródłem kwasów omega 3 – a także każdego innego składnika odżywczego – powinna być zbilansowana dieta, jednak w przypadku omega 3 może okazać się to trudne. Po pierwsze – w naszej diecie nie ma zbyt wielu wartościowych źródeł kwasów omega 3. Najwięcej kwasów omega 3 zawierają gatunki tłustych ryb morskich. To właśnie ryby dostarczają najważniejszych kwasów omega 3, czyli DHA i EPA. Natomiast źródła roślinne dostarczają kwasu ALA o mniejszym znaczeniu dla zdrowia. Ten kwas omega 3 znajdziemy w olejach roślinnych tłoczonych na zimno, awokado, orzechach, siemieniu lnianym.

Dzienne zapotrzebowanie dzieci na kwas DHA to około 200 mg dziennie – takich ilości dostarczyć mogą dwie porcje ryb tygodniowo. Kwestią problematyczną jest jakość dostępnych ryb, a także fakt, że wiele dzieci po prostu nie chce jeść ryb. Wtedy znajdą zastosowanie omega 3 w postaci suplementów diety. Dzieci mogą przyjmować tran w płycie, w postaci żelków czy kapsułek typu twist – off. Aby suplementacja kwasów omega 3 okazała się skuteczna, warto wybrać preparat najwyższej jakości.

Najwyższą jakość kwasów omega 3 doskonale zobrazować można na przykładzie suplementu diety Cheers. Cheers stawia na najwyższą jakość preparatu i skład clean label, czyli brak syntetycznych dodatków. Kluczowe znaczenie dla jakości preparatu ma jakość oleju rybiego, z którego pozyskiwane są kwasy omega 3. Najlepsze są oleje pozyskane z niewielkich gatunków ryb morskich, które poddane zostają procesowi oczyszczenia. Dzięki najwyższej jakości suplementu diety, zastosowanie kwasów omega 3 w celach prozdrowotnych przynosi wymierne korzyści dla dziecka. Jednocześnie suplementując omega 3 zgodnie z zaleceniami, nie powinien grozić dziecku nadmiar omega 3. Nie ustalono dawki szkodliwej dla tej grupy związków, zatem regularne przyjmowanie tego typu preparatów nie powinno odbić się niekorzystnie na zdrowiu.

Joanna Kaźmierczak Autor

Certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0