Łysienie u kobiet – czy ciąża to jedyna przyczyna wypadania włosów?

łysienie u kobietWłosy to jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Każda kobieta poświęca wiele czasu na pielęgnację włosów, co – paradoksalnie – może odbić się niekorzystnie na ich kondycji. Jeśli bowiem nadużywamy kosmetyków czy zabiegów stylizujących, możemy przyczynić się do osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania. Oczywiście łysienie u kobiet może być spowodowane wieloma innymi przyczynami. Jakie są najczęstsze czynniki prowadzące do przerzedzenia fryzury u kobiet?

Wypadanie włosów w ciąży?

Hair FormulaWyjątkowa kompozycja składników, niezbędnych dla wspaniałej kondycji włosów, w tym kwas fosfatydowy, wspierający wzrost włosów.Hair Formula na wzmocnienie i porost włosówZOBACZ W SKLEPIECiąża to okres radosnego oczekiwania na narodziny maluszka. Nic dziwnego, że kobiety w ciąży promienieją – a pomocne w tym okazują się być także estrogeny. Te żeńskie hormony płciowe występują w organizmie ciężarnej w zwiększonych stężeniach – dzięki temu skóra jest promienna, a włosy gęste i lśniące. Termin „wypadanie włosów w ciąży” jest zatem nieco nieścisły – bo tak naprawdę włosy zaczynają wypadać po porodzie.

Zakończenie ciąży oznacza spadek poziomu estrogenów, do tego dochodzi wzrost poziomu prolaktyny, stres, brak snu czy niedobory pokarmowe wynikające niekiedy z karmienia piersią. To dlatego około dwóch miesięcy po porodzie dochodzi do wypadania włosów; na szczęście stan ten samoistnie mija po upływie roku.

Procesu wypadania włosów w ciąży nie można zatrzymać – można jednak przygotować się do tego, co nieuniknione i zminimalizować nieco wypadanie włosów. Konieczne jest zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę, stosowanie delikatnych kosmetyków, unikanie suszarki oraz zabiegów koloryzacji czy rozjaśniania. Przy braku przeciwwskazań lekarskich można stosować także aplikowane miejscowo na skórę głowy wcierki wzmacniające włosy.

Łysienie u kobiet – inne przyczyny

Poza nasilonym wypadaniem włosów po porodzie, kobiety mogą doświadczyć przerzedzenia włosów także z wielu innych powodów. Do rzadkości nie należą przypadki łysienia androgenowego – zbyt niski poziom estrogenów prowadzi do wzrostu poziomu męskich hormonów, a te wpływają negatywnie na mieszki włosowe. Najczęściej łysienie androgenowe towarzyszy menopauzie, zespołowi policystycznych jajników czy odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Przyczyną łysienia u kobiet są także niektóre infekcje czy choroby skórne, a także stany zapalne. Do nadmiernego wypadania włosów predysponują także niedobory witamin i minerałów, stres, obfite krwawienia miesięczne.

Poza nielicznymi przypadkami łysienia u kobiet, wypadaniu włosów można przeciwdziałać. Niekiedy konieczne jest stosowanie leków hormonalnych lub przeciwzapalnych, zawsze natomiast warto zadbać o dietę i suplementację. Witaminy na wypadanie włosów odżywiają cebulki włosowe, a to najskuteczniejszy sposób na wzmocnienie włosów i pobudzenie tempa ich wzrostu. Suplementy diety wspierające porost włosów możesz stosować także profilaktycznie, nie czekając na osłabienie włosów. Witaminy, minerały, antyoksydanty czy wyciągi ziołowe zadbają o piękny i zdrowy wygląd włosów, co doda uroku każdej kobiecie.

Joanna Kaźmierczak Autor

Certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0