Jak zapobiegać niedoborom witamin podczas odchudzania?

niedobory witamin podczas odchudzaniaModa na smukłą sylwetkę pociąga za sobą ogromną popularność diet odchudzających. Sposobów na odchudzanie jest wiele – i najczęściej redukcja masy ciała wiąże się z niskokaloryczną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną. Zarówno sport, jak i diety o niskiej zawartości kalorii, a tym samym składników odżywczych, zwiększają zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Jeśli nie zadbamy o ich wysoką podaż – bardzo prawdopodobny jest niedobór witamin. Jak zatem dostarczyć kompletu witamin na diecie odchudzającej? Wystarczy sięgnąć po multiwitaminę.

Dobry zestaw witamin – na co zwrócić uwagę podczas odchudzania?

Multiwitamina – witaminy i mineraływyjątkowy zestaw aż 12 witamin i ekstraktów z ziół takich jak czerwony żeń-szeń, ashwagandha czy różeniec górski, a także zestaw minerałów niezbędnych do regeneracji. Dodatek w postaci GABA pozwala na lepszy sen i wspomaga procesy regeneracyjne.Multiwitamina – witaminy i minerałyZOBACZ W SKLEPIEDiety odchudzające eliminują wiele składników pokarmowych, ograniczają spożycie węglowodanów złożonych czy tłuszczów. Konieczność rezygnacji z owoców czy ograniczenie spożycia pełnoziarnistych produktów zbożowych może wiązać się z rozwojem licznych niedoborów witamin i minerałów. Z kolei ograniczenie spożycia tłuszczów radykalnie zmniejsza przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – witaminy A, D, E i K. Niedoborom pokarmowym podczas odchudzania sprzyjać może także stosowanie środków moczopędnych czy przeczyszczających. Ponadto podczas każdego treningu tracimy z potem cenne elektrolity, a jednocześnie nasz organizm potrzebuje wzmocnienia mięśni czy serca. Dlatego każdy, kto stosuje dietę odchudzającą, powinien sięgać po suplementy witaminowe.

Oczywiście warto jak najlepiej zbilansować dietę – można chociażby spożywać dużo zielonych liści warzyw. Są to składniki diety o najwyższej gęstości odżywczej, czyli bardzo wysokiej zawartości związków odżywczych przy jednoczesnej znikomej kaloryczności. Pozwala to zapobiegać niedoborom pokarmowym, dba o zachowanie nienagannego wyglądu, pomaga zachować doskonałe samopoczucie. Jest coś jeszcze – wysoka podaż określonych witamin może czynić proces odchudzania jeszcze bardziej skutecznym.

Komplet witamin na diecie odchudzającej – co suplementować?

Obecnie na rynku suplementów diety znaleźć można wiele zestawów witamin dla dorosłych, które mogą skutecznie zapobiegać niedoborom, jednocześnie kompleksowo wzmacniając cały organizm. Aby jednak odnieść szereg korzyści prozdrowotnych, należy wybrać naprawdę dobry zestaw witamin. Co to oznacza? Należy sięgać wyłącznie po zestawy naturalnych witamin, które dostarczą wysokich dawek związków witaminowych o doskonałej przyswajalności. Liczy się także jak najbardziej złożony skład, jednocześnie wolny od sztucznych dodatków i ulepszaczy.

Najważniejszy dla osób odchudzających się jest następujący komplet witamin i minerałów:

– witamina C
– witamina D
– witaminy z grupy B
– magnez
– cynk
– żelazo
– selen
– jod

Osoby odchudzające się docenią ponadto obecność adaptogenów, czyli związków pochodzenia roślinnego, które dodają energii oraz zwiększają wydolność fizyczną organizmu. Z profesjonalnym wsparciem najlepszej multiwitaminy, np. takiej jak suplement diety Day & Night marki Cheers, odchudzanie będzie przebiegać efektywniej, z minimalnym ryzykiem rozwoju powikłań zdrowotnych będących efektem niedoborów witamin.

Joanna Kaźmierczak Autor

Certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0