Wyjaśnienie pojęcia lewoskrętnej witaminy C, należy rozpocząć od omówienia czym jest witamina C. Otóż pod powszechną nazwą witaminy C, kryje się kwas L-askorbinowy i kwas L-dehydroaskorbinowy. Kwas askorbinowy C5H8O6 jest y-laktonem kwasu 2,3-endiol-L-gulonowego o silnych właściwościach redukcyjnych, a kwas dehydroaskorbinowy jego formą utlenioną. Większość zwierząt samodzielnie syntezuje w wątrobie witaminę C, ale nie są do tego zdolne m.in. organizmy ludzi, małp, świnek morskich i niektórych ryb.
Od pewnego czasu wytworzył się swoistego rodzaju trend na tzw. lewoskrętną witaminę C. Ma ona być naturalnym odpowiednikiem sztucznej witaminy oferowanej w aptekach – wszechstronnie działającym i mającym gwarantować wręcz cudowne efekty prozdrowotne.
Cząsteczka witaminy C posiada konfigurację L, co nie oznacza, że jest lewoskrętna. Skręcalność optyczna to inna właściwość cząsteczki, bazująca na tym, w jaki sposób skręca ona spolaryzowane światło – w prawo, czy w lewo. Oznacza się ją nie literami, a za pomocą znaków „+” i „-”, odpowiednio dla prawo i lewoskrętności. Kwas L-askorbinowy posiada „+”, jest prawoskrętny. Innymi słowy, cząsteczka witaminy C skręca płaszczyznę polaryzacji światła w prawo, więc jest prawoskrętna.
Lewoskrętna jest cząsteczka kwasu D-askorbinowego, który nie jest ani witaminą C, ani żadną inną, ponieważ nie posiada aktywności biologicznej.
Z punktu widzenia chemii wszystko jest jasne, a cały mit witaminy C lewoskrętnej został wymyślony na gruncie niewiedzy i potrzeb marketingu. Pojęcie lewoskrętnej witaminy C jest wewnętrznie sprzeczne. Decydując się na suplementację, należy pamiętać, aby wybrać produkt oparty na badaniach naukowych, a nie eksperymentach marketingowych !
Stawiając na Cheers – stawiasz na jakość bez kompromisów.
Doskonałą alternatywą dla syntetycznej witaminy C jest naturalna witamina C. Przyjmuje ona – podobnie jak syntetyczny odpowiednik – postać kwasu L-askorbinowego, określanego mianem lewoskrętnej witaminy C. Jest jednak znacznie lepiej przyswajalna przez organizm. Przyczyny przewagi naturalnej witaminy C nad syntetyczną są dwie – naturalna witamina C jest identyczna z tą dostarczaną w diecie, a zatem jest świetnie tolerowana przez organizm.
Po drugie – źródłem naturalnej witaminy C w suplementach są ekstrakty owocowe, zwłaszcza z aceroli czy dzikiej róży, które dostarczają ogromnych ilości bioflawonoidów. A te znacząco zwiększają biodostępność kwasu askorbinowego. Jeśli zatem chcesz suplementować tę witaminę – wybieraj naturalną witaminę C 1000 mg.
Idąc do apteki lub dokonując zakupu w sklepie internetowym, wielu z nas kieruje się przede wszystkim ceną preparatu – wybierając najczęściej najtańszą opcję. Czy słusznie? Okazuje się, że nie. Podobnie jak niesłuszne jest stwierdzenie, że witamina C to po prostu jeden związek, występujący w identycznej postaci w każdym z suplementów. Prawda jest nieco inna. Syntetyczna witamina C, pozyskiwana w laboratorium na drodze reakcji chemicznych, rzeczywiście nie różni się niczym bez względu na rodzaj preparatu. Inaczej ma się sprawa z naturalną witaminą C – po pierwsze jest to związek o nieporównywalnie wyższej jakości niż witamina syntetyczna. Po drugie – w zależności od źródła pozyskiwania, witamina C naturalna może występować w towarzystwie wielu cennych substancji aktywnych, które zwiększają skuteczność suplementu.
Sprawdź naturalną witaminę C – to wysoko przyswajalna witamina C klasy premium, przeznaczona dla każdego, kto chce dostarczyć swojemu organizmowi najlepszych składników i zadbać o zdrowie na wysokim poziomie.
Źródło:
J.Gawęcki – Żywienie człowieka.
A. Szulc – Witamina C lewoskrętna.
E. Puchalska – Witamina C – zapomniane panaceum.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.