Witamina C – działanie i zastosowanie

Witamina C to jedna z najważniejszych dla organizmu człowieka witamin – i jedna z najbardziej znanych. Po suplementy z witaminą C sięgamy bardzo często, najczęściej w celu wsparcia procesów odpornościowych. Jednak w rzeczywistości witamina C, czyli kwas askorbinowy, wykazuje bardzo zróżnicowany, korzystny wpływ na zdrowie. Nasz organizm potrzebuje naprawdę sporo witaminy C – minimalne na nią zapotrzebowanie znacznie przekracza zapotrzebowanie na jakąkolwiek inną witaminę. Aby dostarczyć jej odpowiednich ilości, należy spożywać jak najwięcej warzyw i owoców, bo to w nich jest najwyższa zawartość witaminy C. Ale najczęściej to za mało – dlatego konieczna jest suplementacja witaminy C. Pora poznać właściwości prozdrowotne witaminy C, które z pewnością przekonają Cię do jej regularnej suplementacji.

1. Witamina C – właściwości prozdrowotne

Witamina C nie jest syntetyzowana w organizmie, zatem musi być dostarczona wraz z dietą. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C szacowane jest na około 1 mg/kg masy ciała u dorosłych i dwa razy więcej u dzieci. Ilość tę można dostarczyć wraz z dietą, jednak – po pierwsze nie brakuje czynników ograniczających wchłanianie witaminy C, a po drugie – często występują stany zwiększonego zapotrzebowania na tę witaminę. Zapewnienie właściwej podaży witaminy C bądź suplementacja większych jej dawek przynosi szereg korzyści prozdrowotnych. Niekiedy odpowiednio wysokie spożycie witaminy C ma znaczenie dla profilaktyki licznych schorzeń, ale równie często suplementacja tego związku stanowi cenne uzupełnienie terapii. Jakie jest zatem zastosowanie witaminy C w medycynie?

Witamina C kontra choroby cywilizacyjne

Z racji bardzo wysokiego potencjału antyoksydacyjnego, witamina C wykorzystywana jest we wspomaganiu terapii wszystkich tych schorzeń, u podłoża których leży wzmożona aktywność wolnych rodników tlenowych. W praktyce oznacza to, iż w przypadku niemal każdej choroby określanej mianem cywilizacyjnej, witamina C może zapobiec jej rozwojowi oraz spowolnić postęp choroby. Mowa chociażby o miażdżycy i jej powikłaniach – chorobie niedokrwiennej, zawale serca czy udarze mózgu, cukrzycy, zaburzeniach immunologicznych, chorobach reumatoidalnych czy stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Czym jeszcze może zaskoczyć witamina C? Właściwości antyoksydacyjne okazują się być bardzo przydatne we wspomaganiu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy schizofrenia.

Czy witamina C leczy raka?

Bez wątpienia najwięcej wątpliwości budzi wykorzystanie witaminy C w leczeniu nowotworów. W wielu badaniach in vitro wykazano, że wysokie stężenia witaminy C wykazują działanie toksyczne względem komórek nowotworowych. Oczywistym faktem jest ponadto, że właściwy tryb życia, rozumiany jako regularna aktywność fizyczna i dieta bogata w antyoksydanty (w tym witaminę C) ograniczyć może zachorowalność na wiele nowotworów. Taka korelacja zauważalna jest szczególnie dla raka piersi, okrężnicy, prostaty, płuc oraz odbytu. Dlatego też witaminie C przypisywane są właściwości antynowotworowe, jednak zbyt daleko posuniętym wnioskiem jest stwierdzenie, że witamina C leczy raka. Natomiast dożylne wlewy witaminy C u pacjentów poddanych chemioterapii łagodzą uciążliwe objawy leczenia, takie jak chroniczne zmęczenie czy nudności.

Witamina C to silny antyutleniacz, który skutecznie neutralizuje wolne rodniki. To właśnie te reaktywne formy tlenu odpowiadają za rozwój wielu schorzeń cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Choroby nowotworowe powstają na skutek uszkodzenia DNA i mutacji. Kwas askorbinowy neutralizuje znaczną część wolnych rodników, co przekłada się na niższe ryzyko rozwoju nowotworu. Ponadto witamina C ogranicza powstawanie rakotwórczych nitrozozwiązków, czyli pochodnych azotanów. I jeszcze jedna cenna cecha witaminy C – wspomaga ona funkcjonowanie układu immunologicznego, a zatem usuwanie komórek zmienionych nowotworowo.

Witamina C, przyjmowana w sporych dawkach, ma także zdolność do zwiększania potencjału naprawczego organizmu względem zmienionego DNA. Ogranicza to utrwalenie mutacji i rozwój nowotworów. Kwas askorbinowy ogranicza ponadto proces angiogenezy, czyli unaczynienia guza, które umożliwia jego odżywienie, dotlenienie i tworzenie przerzutów.

2. Problemy ze wzrokiem? Sięgnij po wysokie dawki witaminy C

Witaminy są składnikami diety, które mają kluczowe znaczenie dla jakości naszego wzroku. Jakość widzenia pogarsza się fizjologicznie wraz z wiekiem, na co wpływ mają procesy starzenia się organizmu oraz szkodliwe działanie wolnych rodników. Nie bez znaczenia jest nasz tryb życia – dieta, ekspozycja na słońce czy ilość godzin spędzonych przed telewizorem lub komputerem. O kondycję wzroku należy zadbać zatem jak najwcześniej, koncentrując się przede wszystkim na dostarczeniu właściwej ilości antyutleniaczy. A jednym z najsilniejszych jest witamina C.

Witamina C na sokoli wzrok

Jak już wspomniano, witamina C bardzo skutecznie neutralizuje szkodliwe wolne rodniki. W ten sposób spowalnia procesy starzenia, ogranicza rozwój stanów zapalnych oraz chorób przewlekłych. Na działanie wolnych rodników narażone są różne struktury oka, a zwłaszcza ściany naczynek krwionośnych, odżywiających siatkówkę oka. Szkodliwemu działaniu wolnych rodników poddawany jest także nerw wzrokowy oraz siatkówka. Ponadto wiele schorzeń przewlekłych może odbić się niekorzystnie na jakości wzroku. Wystarczy wspomnieć chociażby nadciśnienie, miażdżycę czy cukrzycę. Postępująca utrata wzroku to jedno z najważniejszych powikłań tych schorzeń.

witamina C wzrokWitamina C wspomaga wzrok na wielu frontach:

 
Aby zatem zadbać o wzrok, koniecznie należy włączyć do diety warzywa i owoce bogate w witaminę C, oleje roślinne oraz orzechy, które dostarczają antyoksydantów oraz cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. A dietę warto uzupełnić odpowiednią suplementacją.

Naturalna witamina C i bioflawonoidy dla Twojego wzroku

W poszukiwaniu suplementu witaminowego przyjaznego Twoim oczom, skieruj swoją uwagę ku preparatom zawierającym naturalne składniki. Jeśli znajdziesz preparat z syntetyczną witaminą C, możesz być niezadowolony z niewielkiej przyswajalności witaminy C i niskiej skuteczności jej działania. Jeśli jednak sięgniesz po preparat z naturalnymi ekstraktami roślinnymi, Twój wzrok zyska podwójnie. Dostarczysz dużych dawek doskonale przyswajalnej, lewoskrętnej witaminy C. Ponadto zapewnisz podaż bioflawonoidów, które świetnie uzupełniają działanie prozdrowotne kwasu askorbinowego.

Dzienna dawka witaminy C ustalona została na kilkadziesiąt mg, jednak w opinii wielu ekspertów potrzebujemy jej znacznie więcej. Nie okaże się przesadą, jeśli codziennie zażyjesz witaminę C 1000 mg, dostępną w formie proszku, ampułek, tabletek, kapsułek czy witaminy C rozpuszczalnej.

Skąd pozyskiwana jest naturalna witamina C? Acerola i dzika róża to owoce zawierające najwięcej witaminy C, niestety – nie goszczą one na co dzień w naszej diecie. Jeśli jednak sięgniemy po kapsułki z witaminą C zawierające ekstrakty z tych owoców – dostarczymy mnóstwo cennych składników odżywczych. Wyróżniają się one niemal 100% przyswajalnością, zatem regularna suplementacja takiej naturalnej witaminy C 1000 mg przyniesie szybko zauważalne efekty prozdrowotne.

3. Spowolnij starzenie suplementując witaminę C

witamina C kontra starzenieW dobie kultu młodości i piękna, wielu z nas nie ustaje w poszukiwaniu skutecznego eliksiru, który miałby zapewnić młody wygląd i samopoczucie. Jesteśmy coraz bardziej narażeni na ekspozycję na promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiskowe, syntetyczne składniki w żywności oraz w kosmetykach. Do tego dochodzi źle ułożona dieta, siedzący tryb życia i stosowanie używek. Skóra starzeje się znacznie szybciej, wypadają włosy, a paznokcie są kruche i łamliwe. Wtedy dopiero zaczynamy działać – aplikujemy na skórę drogie kremy i łykamy suplementy na skórę i włosy. A przecież dużo prościej jest zapobiegać – unikać czynników źle wpływających na skórę, włosy i paznokcie oraz suplementować witaminę C.

Naturalna witamina C pozyskana z ekstraktów roślinnych daje doskonałe efekty odmładzające, zapobiegając jednocześnie rozwojowi wielu schorzeń. Z czego wynika tak wszechstronne działanie witaminy C? Z faktu, iż u podłoża zarówno chorób cywilizacyjnych, jak i starzenia leży szkodliwy wpływ wolnych rodników, a kwas askorbinowy to jeden z najsilniejszych antyutleniaczy.

Dlaczego się starzejemy?

Starzenie się to fizjologiczny proces zachodzący w każdej komórce. Najszybciej oznaki upływającego czasu dostrzegamy na skórze – po pierwsze dlatego, że skórę widzimy na co dzień, dostrzegając każdą nową zmarszczkę, a po drugie – skóra jest stale eksponowana na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Czym zatem jest starzenie? Na skutek działania wolnych rodników dochodzi do uszkodzenia białkowych i lipidowych elementów komórkowych, dochodzi do uszkodzenia komórek i zaburzenia ich fizjologicznych funkcji. A wspomniane wolne rodniki powstają na skutek stresu, zanieczyszczeń środowiska, stosowania niektórych leków, promieniowania UV, palenia papierosów i picia alkoholu.

Także dieta z nadmiarem tłuszczów zwierzęcych i konserwantów generuje duże ilości wolnych rodników. Organizm do pewnego momentu potrafi skutecznie bronić się przed wolnymi rodnikami, jednak jeśli narażeni jesteśmy na powstanie ich dużych ilości lub organizm traci z wiekiem możliwość ich neutralizacji – wtedy przyspieszone zostają procesy starzenia.

Witamina C dla pięknej skóry

W jaki sposób może być wykorzystana witamina C w kosmetyce? Zastosowanie kwasu askorbinowego sprowadza się do kompleksowego oddziaływania na skórę. Neutralizowanie wolnych rodników spowalnia jej starzenie, ale witamina C robi dla skóry zacznie więcej. Jako związek niezbędny do syntezy kolagenu, witamina C pobudza syntezę tego białka, działając przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco. Witamina C chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Łagodząc stany zapalne, witamina C wspomaga regenerację skóry, redukuje zmiany ropne i zaczerwienienia. Witamina C ma ponadto właściwość ograniczenia syntezy melatoniny, dzięki czemu może redukować przebarwienia. I wreszcie – witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapobiega powstaniu nieestetycznych pajączków i zaczerwienień.

4. Odchudzasz się? Nie dopuść do niedoborów witaminy C

witamina C odchudzanieKażdy, kto kiedykolwiek próbował kuracji odchudzającej wie, jak żmudny i wymagający jest to proces. Liczenie kalorii, wyczerpujące treningi, starania, aby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych. W przypadku diety niskokalorycznej niedobory zdarzają się bardzo często. Mogą one wpływać negatywnie na zdrowie, a jednocześnie spowalniać efekty kuracji odchudzającej. A jedną z najważniejszych witamin w kuracji odchudzającej jest witamina C. Wspomaga ona odchudzanie, zwiększa intensywność treningu oraz dba o kondycję skóry. Trudno o bardziej kompleksowe wsparcie w walce z nadprogramowymi kilogramami.

Czy witamina C spala tłuszcz?

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek aktywnie uczestniczący w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Oto najważniejsze działanie witaminy C w procesie odchudzania:

 
Ponadto witamina C zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, co zmniejsza ryzyko anemii. Dzięki temu mięśnie w czasie treningu są doskonale odżywione i dotlenione. Oznacza to możliwość odbycia nawet bardzo wymagającego treningu, a zatem – możliwość spalenia większych ilości kalorii.

Do czego jeszcze przydaje się witamina C podczas odchudzania?

Proces odchudzania będzie bardzo utrudniony bez regularnej aktywności fizycznej. Przede wszystkim – treningi zapewniają spalenie dodatkowych kalorii i pobudzają przemianę materii. Ponadto aktywność fizyczna zapewnia właściwe proporcje sylwetki, ujędrnia ciało i zapobiega powstaniu nieestetycznych rozstępów czy nadmiaru luźnej skóry. A jaką rolę odgrywa tu witamina C? Jako antyutleniacz o działaniu przeciwzapalnym i ochronnym, wspomaga układ ruchu, zapobiegając powstaniu kontuzji. Zwiększa gęstość kości i regeneruje chrząstkę stawową, a wszystko to za sprawą pobudzenia syntezy kolagenu, czyli najważniejszego budulca tkanki łącznej.

Witamina C i kolagen potrzebne są do czegoś jeszcze – zwiększają gęstość skóry, dbają o jej jędrność, redukują rozstępy i pozwalają na zachowanie nienagannego, młodego wyglądu. A to stanowi doskonałe uwieńczenie kuracji odchudzającej.

Czy w czasie odchudzania dostarczasz wystarczającej ilości witaminy C?

Diety odchudzające mogą zapewniać mniejsze ilości składników odżywczych, co wynika z konieczności eliminacji niektórych produktów z jadłospisu. Gdzie jest najwięcej witaminy C? Najlepszymi jej źródłami są warzywa i owoce, których zazwyczaj w dietach odchudzających jest pod dostatkiem. Teoretycznie nie powinno zatem zabraknąć witaminy C. Ale osoby odchudzające się i trenujące wykazują zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, a zapotrzebowanie to może sięgać nawet 1000 mg dziennie. Takich ilości z dietą możemy nie dostarczyć – ale z pomocą przychodzą nam suplementy z witaminą C 1000. Dawkowanie suplementu powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Najprościej sięgnąć po witaminę C w kapsułkach, gdyż jest to najłatwiejsza do zażycia forma witaminy C, którą zawsze można mieć przy sobie. Możesz oczywiście zdecydować się na witaminę C w płynie czy witaminę C w proszku.

5. Witamina C w kosmetyce – dlaczego jest tak skuteczna?

Z racji, iż skóra jest największym pod względem powierzchni organem naszego ciała, a ponadto ma stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym – na niej najlepiej można zauważyć wpływ wolnych rodników, manifestujący się jako przedwczesne starzenie się skóry.

Wolne rodniki osłabiają struktury białkowe i lipidowe skóry, co prowadzi do zaniku naturalnego, ochronnego płaszcza lipidowego i nadmiernego przesuszenia skóry. Skóra staje się zaczerwieniona i skłonna do podrażnień. Uszkodzenie włókien kolagenowych prowadzi natomiast do utraty gęstości i jędrności skóry oraz pojawienia się głębokich zmarszczek. Źródłem wolnych rodników jest również promieniowanie UV, także prowadzące do przesuszenia skóry oraz powstawania nieestetycznych przebarwień.

Witamina C wywiera niezwykle pozytywny wpływ na skórę dzięki wszechstronnemu działaniu:

 
Trudno o skuteczniejszy naturalny kosmetyk niż witamina C. Dobroczynnego działania witaminy C na skórę doświadczyć można zarówno dzięki suplementacji witaminy C, jak i stosowaniu jej zewnętrznie na skórę. Szczególnie godne uwagi są domowe kosmetyki z witaminą C, bardzo łatwe do samodzielnego wykonania.

Domowe kosmetyki z witaminą C

Aby sporządzić pielęgnujące formuły kosmetyków z witaminą C, dobrze jest zaopatrzyć się w witaminę C w proszku, witaminę C w płynie bądź witaminę C w tabletkach, którą rozgnieść należy na drobny pył. Witaminę C w dowolnej postaci można wykorzystać do sporządzenia bardzo skutecznej maseczki czy serum. Oto kilka propozycji:

 
Najbardziej znane właściwości witaminy C w kosmetyce i medycynie estetycznej

Witamina C – jako silny utleniacz – jest cenionym składnikiem kosmetyków odmładzających, mających pobudzić syntezę kolagenu, wygładzić zmarszczki oraz ujędrnić skórę. Witamina C stosowana jest także w kosmetykach rozjaśniających przebarwienia, gdyż hamując syntezę melaniny, kwas askorbinowy ma działanie depigmentacyjne.

Koncentrat czystej witaminy C wykorzystywany jest ponadto w zabiegach kosmetologicznych i medycyny estetycznej, takich jak mezoterapia igłowa, kuracje odmładzające, ujędrniające i rozświetlające skórę. Częste jest ponadto zastosowanie witaminy C jako środka kondycjonującego skórę po zabiegach laserowych czy złuszczaniu peelingami chemicznymi.

6. Witamina C – sprzymierzeniec zdrowych stawów

witamina C dla zdrowych stawówChoroba zwyrodnieniowa stawów kojarzy Ci się wyłącznie z podeszłym wiekiem? Kiedyś rzeczywiście zmiany zapalne i zwyrodnieniowe stawów przypisane były do ludzi starszych; dziś jednak coraz częściej dolegliwości tego typu dotykają osób młodych. Do wzrostu zachorowań na zwyrodnienia stawów przyczynia się m. in. brak ruchu lub przeciwnie – intensywne treningi czy ciężka praca fizyczna, a także nadwaga bądź otyłość czy niewłaściwa dieta. Nieleczona choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do deformacji stawu i znacznego ograniczenia jego ruchomości. Oczywiście towarzyszą temu uciążliwe dolegliwości bólowe.

Najlepsza profilaktyka i wspomaganie terapii chorób stawów to zdrowy styl życia – umiarkowany, ale regularny ruch, dieta bogata w antyutleniacze (zwłaszcza witaminę C) oraz białko, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Dieta dla zdrowych stawów

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i doskonałą kondycję stawów – bardzo ważną rolę odgrywa Twoja dieta. Unikać należy produktów generujących stany zapalne czy alergiczne – jeśli zatem stwierdzono u Ciebie uczulenie na gluten, laktozę czy jakikolwiek inny składnik pokarmowy – po prostu go unikaj. Niewskazane jest także spożywanie dużych ilości białka zwierzęcego, gdyż może ono zakwaszać organizm, warto również unikać tłuszczów trans. Sięgaj w zamian za to po rośliny strączkowe, ryby, orzechy – stanowią one źródło białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu przeciwzapalnym.

Koniecznie sięgaj po owoce i warzywa, które stanowią najlepsze źródła witamin, minerałów i antyutleniaczy. Zadbaj zwłaszcza o właściwą podaż witaminy C, która poza tym, że jest jednym z najskuteczniejszych antyutleniaczy, to dodatkowo niezbędna jest do regeneracji chrząstki stawowej. Witamina C działa przeciwzapalnie, zatem minimalizuje ryzyko rozwoju stanu zapalnego w stawie, co leży u podstaw choroby zwyrodnieniowej. Witamina ta skutecznie hamuje starzenie całego organizmu, także stawów stale poddawanych znacznym przeciążeniom. Co daje witamina C poza działaniem przeciwzapalnym? Otóż jest ona konieczna do syntezy kolagenu, czyli podstawowego budulca tkanki łącznej, w tym chrząstki stawowej. Odpowiednio wysoka podaż witaminy C ogranicza zatem zanik chrząstki i wspomaga jej regenerację.

Teraz już zapewne wiesz dlaczego sportowcy, osoby ciężko pracujące fizycznie czy cierpiące na otyłość wykazują zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C. Osoby te muszą zadbać o właściwą podaż kwasu askorbinowego w diecie, ale jednocześnie nie powinny stronić od suplementacji witaminy C. Dla Twoich stawów najlepsza jest witamina C lewoskrętna w tabletkach, która zawiera ekstrakty owocowe. Taka suplementacja dostarcza najbardziej wartościowej, naturalnej witaminy C, a także bioflawonoidów o działaniu przeciwzapalnym. A witamina C i bioflawonoidy to duet idealny, który doskonale zadba o zdrowie Twoich stawów i pozwoli Ci cieszyć się doskonałą kondycją przez długie lata.

7. Witamina C a regeneracja mięśni po treningu

witamina C regeneracja mięśniJedną z grup wymagających dużej podaży witaminy C są sportowcy. Witamina C dba o właściwe ukrwienie i odżywienie mięśni – uszczelnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa wchłanianie żelaza zapobiegając rozwojowi anemii. Ponadto wspomaga pracę serca i normalizuje ciśnienie krwi – a to doceni każdy sportowiec. Kwas askorbinowy ma jeszcze jedną cenną właściwość – stwarza optymalne warunki do regeneracji mięśni, a to stanowi o skuteczności każdego treningu, a zwłaszcza treningu siłowego.

Twoje mięśnie potrzebują witaminy C

W przypadku intensywnych treningów dochodzi do generowania zwiększonej ilości wolnych rodników, nie oznacza to jednak, że to negatywne zjawisko. O ile stałe narażenie na wolne rodniki generowane stresem, używkami czy zanieczyszczeniami środowiska może odbijać się w niekorzystny sposób na zdrowiu, o tyle wolne rodniki powstające fizjologicznie w organizmie nie są złe. Okazuje się bowiem, że chwilowemu wzrostowi ich ilości w organizmie towarzyszy spadek poziomu markerów zapalnych. Krótko mówiąc – organizm adaptuje się do wysiłku i odpowiada długoterminową redukcją stanu zapalnego. A dodatkowo – ma miejsce rozbudowa masy mięśniowej.

Specyfiką treningu siłowego jest generowanie mikrouszkodzeń mięśni podczas aktywności fizycznej, które potem są kompensacyjnie naprawiane na drodze syntezy białek – i to prowadzi do zwiększania objętości mięśni. Czy jednak witamina C i jej antyoksydacyjne właściwości nie będą kolidowały z procesem regeneracji? Otóż nie – trzeba tylko pamiętać, aby zażyć witaminę C nie bezpośrednio przed lub po treningu, ale w większym odstępie czasowym.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C u osób uprawiających sport to co najmniej kilkaset mg. Trudno dostarczyć takich ilości z dietą, zwłaszcza, że sportowcy mają niekiedy ściśle ułożoną dietę – i nie ma w niej miejsca na spożywanie dużych ilości owoców, a to w nich jest najwięcej witaminy C. Pozostaje zatem suplementacja. W dostępnych na rynku preparatach występuje witamina C lewoskrętna. Cena preparatu zależy od dawki kwasu askorbinowego, a przede wszystkim – od źródła pochodzenia tego cennego związku. Syntetyczna witamina C zawsze będzie tania, gdyż jej masowa produkcja w laboratorium na drodze chemicznej syntezy nie generuje większych kosztów. Jednocześnie nie jest to jednak suplement najlepszej jakości – przyswajalność takiej witaminy przez organizm jest nieznaczna. A w końcu w suplementacji chodzi o to, aby dostarczyć jak największych ilości związków czynnych, które zostaną wykorzystane przez organizm.

Z tego powodu zalecana jest suplementacja witaminą C naturalną. 1000 mg to dawka, która niemal w całości zostanie przyswojona przez organizm, zapewniając szereg korzyści dla zdrowia. Dzięki temu zyska także Twoja kondycja, a Ty z treningu na trening zauważać będziesz coraz większą siłę mięśni oraz kształtowanie lepszej sylwetki, ponieważ witamina C wspomaga dodatkowo odchudzanie.

8. Witamina C wspiera prawidłowy rozwój dziecka

witamina C rozwój dzieckaWitamina C to jedna z najważniejszych witamin w diecie człowieka, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i stanowi naturalny płaszcz ochronny. Taka ochrona przyda się już od najmłodszych lat życia, gdyż stale narażeni jesteśmy na zanieczyszczenia środowiska, syntetyczne dodatki do żywności, czy chociażby nadmierną ekspozycję na słońce. Witamina C potrzebna jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom – co więcej, dzieci wykazują zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C. U dorosłych minimalna podaż tego związku to 1 mg/kg masy ciała, a u dzieci – aż dwa razy tyle.

Witamina C niezbędna w rozwoju płodowym

Ciąża to jeden z tych okresów, gdy organizm kobiety wymaga zwiększonej podaży wielu witamin – a jedną z nich jest witamina C. W ciąży należy dostarczać jej z naturalnych źródeł – najlepszymi są warzywa i owoce. Można oczywiście sięgać także po suplementy – po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Witamina C w ciąży niezbędna jest zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku.

Witamina C dla kobiet w ciąży służy wzmocnieniu odporności, zapobiega anemii na drodze zwiększenia przyswajalności żelaza z przewodu pokarmowego oraz stanowi element profilaktyki zakażeń układu moczowego (często diagnozowanych w okresie ciąży). Ponadto znany jest korzystny wpływ kwasu askorbinowego na twarz i całe ciało – witamina C ujędrnia skórę, zapobiega powstawaniu rozstępów.

W ciąży witamina C ogranicza rozwój poważnych wad układu nerwowego, wspomaga rozwój tarczycy dziecka. Niezbędna jest do syntezy kolagenu, a tym samym kształtowania się układu kostnego.

Witamina C w diecie malucha

Od najmłodszych lat życia dziecka powinniśmy dbać o odpowiednio wysoką podaż witaminy C w jego diecie. Okres wzrostu, kształtowania się odporności czy normalizowania gospodarki hormonalnej wymaga wysokich dawek witaminy C. Absolutne minimum to wspomniane kilkadziesiąt mg dziennie, jednak śmiało można suplementować witaminę C u dziecka w dawce około 100 – 200 mg. W okresie zwiększonej podatności na infekcje dawkę tę można zwiększyć nawet do 300 mg.

Oczywiście nie należy zapominać o wzbogaceniu diety w warzywa i owoce, które obfitują w witaminę C. Jednak dzieci nie zawsze są amatorami warzyw, mogą być także uczulone na niektóre produkty – wtedy wskazana jest suplementacja. Jeśli jednak maluch źle reaguje na suplementację witaminą C lewoskrętną, preparaty z askorbinianem sodu mogą okazać się doskonałym wyborem.

9. Witamina C dla biegaczy

witamina C dla biegaczyWitamina C potrzebna jest osobom aktywnym fizycznie w celu wspomagania układu odpornościowego czy sercowo – naczyniowego, a także kostno – stawowego. Zarówno osoby trenujące siłowo, jak i wytrzymałościowo powinny suplementować witaminę C.

Biegasz? Sięgnij po suplement z witaminą C

Bieganie to sport typowo wyczynowy, który wymaga doskonałej kondycji i angażuje do pracy nie tylko mięśnie, ale także układ sercowo – naczyniowy. Ponadto tę aktywność fizyczną najczęściej realizujemy na świeżym powietrzu, często w bardzo wymagających warunkach pogodowych. W przypadku osób uprawiających bieganie, przydatna okaże się witamina C lewoskrętna.

Opinie biegaczy, którzy regularnie suplementują duże dawki witaminy C, wskazują na następujące korzyści:

 

10.Witamina C dla zdrowia układu moczowego

witamina C układ moczowyInfekcje układu moczowego to najczęstsze zakażenia bakteryjne, które zazwyczaj diagnozowane są u kobiet oraz małych dzieci. Stanowią powszechnie występującą przypadłość, którą bardzo często staramy się leczyć na własną rękę, chcąc uniknąć stosowania antybiotykoterapii. A wśród metod naturalnego leczenia zakażeń układu moczowego najczęściej stosowana jest suplementacja witaminą C.

Czy można zapobiec infekcjom układu moczowego?

Zakażenia układu moczowego dotyczą prawie 30% kobiet, stanowią zatem dość istotny problem. Zachorowaniu sprzyja aktywność seksualna, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, występowanie chorób przewlekłych – głównie cukrzycy, a także nadwaga i otyłość. Na zakażenia układu moczowego częściej chorują ponadto osoby przechodzące inne infekcje układu moczowo – płciowego, takie jak infekcje grzybicze pochwy czy zakażenie chlamydią bądź rzeżączką.

Profilaktyka infekcji układu moczowego sprowadza się do właściwego nawodnienia organizmu, co zapewnia optymalną diurezę, czyli produkowanie optymalnych objętości moczu. Umożliwia to stałe wypłukiwanie ewentualnie namnażających się w pęcherzu bakterii chorobotwórczych. Nie należy powstrzymywać oddawania moczu oraz kłaść się spać z pełnym pęcherzem.

Kolejnym elementem profilaktyki jest zapewnienie odpowiedniej podaży witaminy C, którą można dostarczyć z dietą bądź suplementować większe jej dawki. Można sięgać także po preparaty z żurawiną czy zioła o działaniu moczopędnym. Zalecane jest także unikanie stosowania środków plemnikobójczych i zdecydowanie się na inne metody antykoncepcji, utrzymywanie higieny osobistej oraz mikcję po stosunku seksualnym.

Czy cierpisz na infekcje układu moczowego?

Niekiedy zdarza się, że infekcje układu moczowego, np. stany zapalne pęcherza moczowego czy cewki moczowej mają przebieg bezobjawowy. Wtedy jedyną możliwością rozpoznania stanu zapalnego jest wykonanie badania ogólnego moczu, zatem najczęściej infekcja rozpoznawana jest wtedy przypadkowo. Jeśli jednak objawy się pojawią, są bardzo charakterystyczne i trudne do przeoczenia.

Objawy zakażenia układu moczowego to:

 
Bardzo często przy zauważeniu pierwszych objawów infekcji zapalenia pęcherza czy cewki moczowej, wielu z nas stara się leczyć infekcję domowymi sposobami. Jakie metody są najskuteczniejsze?

Naturalne metody leczenia zapalenia dróg moczowych

Aby złagodzić objawy infekcji dróg moczowych, należy starać się ograniczyć namnażanie bakterii w pęcherzu moczowym. W tym celu warto jest pobudzić diurezę, czyli produkcję moczu przez nerki. Zalecane jest picie dużych ilości płynów, a także częste oddawanie moczu. Pomocne okazują się kąpiele lub nasiadówki w naparach ziołowych, zwłaszcza rumianku czy dziurawca. Zioła te łagodzą stany zapalne i miejscowe podrażnienia skóry oraz łagodzą dolegliwości bólowe.

Kolejnym domowym sposobem na zapalenie pęcherza czy cewki moczowej jest wygrzewanie podbrzusza termoforem, co hamuje namnażanie bakterii. Skuteczne jest także stosowanie licznych preparatów doustnych. Najczęściej stosowane są wysokie dawki witaminy C, a także preparaty na bazie żurawiny. Żurawina zapobiega przyleganiu bakterii do błon śluzowych dróg moczowych i sprzyja ich wypłukiwaniu z organizmu wraz z moczem. Ponadto żurawina jest naturalnym źródłem witaminy C i innych antyutleniaczy, które wspomagają odporność i łagodzą stany zapalne. Żurawina dostarcza także sporych ilości proantocyjanidyn o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz antybakteryjnym.

11. Witamina C może chronić przed osteoporozą

witamina C osteoporozaKorzyści z suplementacji witaminy C wykraczają znacznie poza tylko i wyłącznie wzmacnianie odporności. Jedną z najbardziej cenionych właściwości witaminy C jest aktywny udział w syntezie kolagenu, czyli podstawowego budulca tkanki łącznej. Białko to wchodzi w skład skóry, kości i chrząstki, nadając im ogromną wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych. Dlatego też witamina C okazać może się doskonałym sprzymierzeńcem w walce z osteoporozą.

Kwas askorbinowy kontra osteoporoza

Osteoporoza to postępująca choroba, prowadząca do stopniowego spadku gęstości kości oraz zwiększenia ich podatności na złamania.

Najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju osteoporozy to:

 
Okazuje się, że spożywanie wysokich dawek witaminy C może zminimalizować ryzyko rozwoju osteoporozy oraz wspomagać jej leczenie. O pozytywnym wpływie kwasu askorbinowego na kości najlepiej świadczy fakt, iż niedobory tego związku prowadzą do rozwoju szkorbutu, którego najpoważniejszym objawem jest osłabienie struktury kości oraz ból kończyn.

Suplementacja wysokich dawek witaminy C wspomaga syntezę kolagenu, co ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia gęstości kości, a także dobrej kondycji stawów.

12. Witamina C na straży gospodarki hormonalnej

witamina C hormonyWitamina C ma spory wpływ na regulowanie poziomu niektórych hormonów, takich jak kortyzol, hormon wzrostu czy adrenalina.

Jak witamina C wpływa na nasze hormony?

Witamina C, jako antyoksydant, może chronić cząsteczki hormonów przed ich uszkodzeniem i utratą aktywności. Z drugiej strony – może aktywnie uczestniczyć w pobudzeniu syntezy wielu hormonów, np. noradrenaliny czy testosteronu.

Testosteron to męski hormon płciowy, jednak potrzebny jest on także kobietom. U mężczyzn hormon ten reguluje funkcje seksualne, a także normalizuje poziom cholesterolu czy poziom tkanki tłuszczowej. Z racji swojego działania anabolicznego, hormon ten znajduje się w centrum uwagi każdego sportowca pracującego nad rozbudową masy mięśniowej. U kobiet z kolei testosteron wpływa korzystnie na libido oraz warunkuje optymalną gęstość kości. Witamina C chroni cząsteczki tego hormonu przed unieczynnieniem, zapewniając jego odpowiedni poziom w organizmie. Jednocześnie witamina C obniża poziom hormonu działającego przeciwstawnie do testosteronu.

Mowa o kortyzolu. Zwany jest hormonem stresu i wydzielany jest zawsze wtedy, gdy nasz organizm potrzebuje mobilizacji do działania. Jednak stałe narażenie na stres i stale podwyższony poziom kortyzolu prowadzą do negatywnych skutków, takich jak wzrost poziomu glukozy we krwi, nadciśnienie, osłabienie odporności. Dochodzi do rozwoju chronicznego zmęczenia, pojawia się nadwaga. Jeśli jednak dostarczymy witaminy C w dawce 1000 – 1500 mg na dobę – obniżymy w ten sposób poziom kortyzolu. Jednocześnie w kilku badaniach klinicznych udowodniono, że wspomniane dawki witaminy C normalizują wzajemny stosunek kortyzolu i testosteronu na takim poziomie, który pozwala zapobiegać negatywnym skutkom stresu, a także wspomaga redukcję masy ciała oraz umożliwia efektowną rozbudowę masy mięśniowej. To wiadomość szczególnie dobra dla sportowców.

13. Witamina C wspomaga pracę układu nerwowego

witamina C układ nerwowyWitamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu układów, w tym układu nerwowego. W stanach niewystarczającej podaży witaminy C, najwięcej tego związku znajduje się w mózgu i to te zasoby zużywane są najpóźniej. Wskazuje to na kluczową rolę witaminy C w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Witamina C kontra choroby neurodegeneracyjne

Podstawową przyczyną rozwoju chorób neurodegeneracyjnych są wolne rodniki. Mogą one uszkadzać wiele struktur w układzie nerwowym – może to prowadzić do trwałego ubytku komórek nerwowych oraz rozwoju wielu chorób o postępującym, nieodwracalnym charakterze: choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego czy nawet schizofrenii. W wielu badaniach klinicznych udowodniono, że suplementacja wysokich dawek witaminy C może ograniczać niekorzystne zmiany w układzie nerwowym. Ponadto kwas askorbinowy wykorzystywany może być jako element terapii schizofrenii, uzupełniający stosowanie leków przeciwpsychotycznych.

Kwas askorbinowy kompleksowo dba o Twój mózg

Witamina C ogranicza rozwój blaszki miażdżycowej, a tym samym – minimalizuje ryzyko powikłań miażdżycy. Jednym z najpoważniejszych powikłań jest udar mózgu, który polega na zaawansowanych zmianach miażdżycowych w naczyniach krwionośnych mózgu, prowadzących do zamknięcia światła naczynia. Niedotleniony obszar mózgu obumiera, co prowadzi do udaru. Ponadto witamina C zapobiega rozwojowi anemii, gdyż zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Dzięki temu produkcja czerwonych krwinek zostaje zachowana na optymalnym poziomie, mózg jest właściwie odżywiony i dotleniony. Znikają problemy z koncentracją i pamięcią, a także bóle i zawroty głowy.

Witamina C skuteczna w walce ze stresem

Stres to reakcja organizmu na bodźce zewnętrzne, mająca na celu jego zmobilizowanie do działania w myśl reakcji: uciekaj albo walcz. Odczuwamy to jako wzmożoną akcję serca i przyspieszony oddech, drżenie rąk, ogólne poddenerwowanie.

Ale stres działa także na poziomie komórkowym – a generowanie wolnych rodników nie bez powodu określane jest mianem stresu oksydacyjnego. Gdy odczuwamy stres, nasz organizm generuje duże ilości wolnych rodników, które uszkadzać mogą komórki naszego ciała. Spada nasza odporność, ściany naczyń krwionośnych poddawane są niekorzystnym zmianom prowadzącym do rozwoju nadciśnienia, szybciej się starzejemy, co znajduje odbicie na naszych twarzach. Ponadto dochodzi do wzmożonej syntezy tzw. hormonu stresu, czyli kortyzolu, zwiększającego poziom glukozy i lipidów we krwi. Jeśli taki stan stale się powtarza – może dojść do rozwoju cukrzycy czy miażdżycy.

Najskuteczniejszą obroną przed wolnymi rodnikami są antyoksydanty, a jednym z najsilniejszych z nich jest witamina C naturalna. Nie powstaje ona na drodze chemicznej syntezy w laboratorium, a pozyskiwana jest z naturalnych ekstraktów owocowych. Dzięki temu, że suplement zawiera ekstrakty z takich owoców jak dzika róża czy acerola, witamina C wzbogacona jest o dużą zawartość bioflawonoidów, które także stanowią cenną broń w walce ze stresem.

W licznych badaniach klinicznych wykazano korzystny wpływ witaminy C na neutralizowanie skutków stresu. Jeśli jesteś narażony na częsty stres, sięgnij po suplementy z witaminą C, a poczujesz różnicę i znacznie łatwiej poradzisz sobie z przykrymi skutkami nadmiernej ilości stresu.

14. Witamina C wspomaga odporność

witamina C odpornośćCo robi każdy z nas, gdy zaczyna się okres wzmożonej podatności na przeziębienie czy grypę? Jesień i zima upływają nam pod znakiem picia herbaty z cytryną oraz łykania suplementu z witaminą C. Takie postępowanie znajduje swoje uzasadnienie w wynikach wielu badań, które potwierdzają niezwykle korzystny wpływ witaminy C na odporność.

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, skutecznie walczy z wirusami i bakteriami oraz łagodzi stany zapalne. Natomiast jako silny antyoksydant, witamina C neutralizuje wolne rodniki i ogranicza negatywny wpływ wszelkich infekcji na organizm.

Witamina C na przeziębienie – najlepszy wybór

Powinniśmy stale dbać o dostarczenie wraz z dietą i suplementami wysokich dawek witaminy C. I nie mówimy tu o powszechnie zalecanych dawkach rzędu kilkudziesięciu mg witaminy C dziennie – korzyści dla zdrowia odczujesz przy suplementacji rzędu minimum kilkuset mg na dobę. Poza profilaktyką wielu chorób cywilizacyjnych, wzmocnisz swoją odporność.

Witamina C dba o odporność na drodze wielu mechanizmów:

 

Okazuje się jednak, że najskuteczniejsza jest stała profilaktyka i stosowanie witaminy C 1000 mg dziennie na drodze stałej suplementacji. Wtedy zauważalnie spada ryzyko zachorowania, a jeśli dojdzie do rozwoju infekcji, ma ona krótszy i łagodniejszy przebieg. Jeśli natomiast sięgniemy po witaminę C dopiero, gdy zachorujemy – korzyści nie będą już tak zauważalne. Nie odkładaj zatem suplementacji witaminy C na ostatnią chwilę, a zadbaj o jej stałą, wysoką podaż. Zyska na tym ogólny stan zdrowia oraz wygląd, poczujesz przypływ energii, sprostasz wymaganiom pracy umysłowej czy wysiłku fizycznego.

Witamina C – suplementuj mądrze, ciesz się nienagannym zdrowiem

witamina c dzialanie i zastosowanieW związku z naprawdę dużym zapotrzebowaniem na witaminę C, a także ogromnym potencjałem leczniczym wykazywanym przez wysokie jej dawki, dobrze jest rozważyć suplementację witaminy C. Okazuje się, że połknięcie jednej tabletki z witaminą C 1000 mg może być najlepszą inwestycją we własne zdrowie. Ale wybór suplementu nie może być przypadkowy – wiele z nich zawiera syntetyczną witaminę C, a ta cechuje się niewielkim stopniem wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Znacznie skuteczniejsza okazuje się być naturalna witamina C, której źródłem pochodzenia nie jest synteza w laboratorium, a starannie wyselekcjonowane ekstrakty roślinne. Poza doskonale bioprzyswajalną witaminą C zawierają one także bioflawonoidy, które wzmacniają korzystne działanie witaminy C na organizm.

Zarówno z dietą, jak i z suplementami może być zatem dostarczana witamina C lewoskrętna. Acerola czy dzika róża, wspomniane wcześniej jako doskonałe źródła naturalnej witaminy C, wykorzystane mogą być w najlepszych suplementach diety z witaminą C. Możesz je stosować bez obaw o wystąpienie działań niepożądanych czy ryzyko przedawkowania. Dopiero długotrwałe przyjmowanie dawek powyżej 2 g dziennie może skutkować zaburzeniami żołądkowymi, jeśli zatem przestrzegasz zalecanego przez producenta dawkowania witaminy C – odniesiesz wyłącznie korzyści z jej stosowania.

Źródła wiedzy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_askorbinowy
https://portal.abczdrowie.pl/witamina-c
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-C

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0