Witamina D – źródła w diecie

Promienie słońca a witamina d - Kobieta korzystająca z witaminy d na słońcu Witamina D pełni w organizmie szereg ważnych funkcji, rozpoczynając od uczestnictwa w utrzymaniu homeostazy wapniowo-fosforanowej i prawidłowej mineralizacji kości, a także jej wpływie na właściwe funkcjonowanie układu endokrynnego, autoimmunologicznego, nerwowego, czy mięśniowego.

Wiele osób w naszej strefie klimatycznej cierpi na niedobory witaminy D, nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Do grup osób, które szczególnie powinny dbać o odpowiednie dostarczenie tej witaminy, zaliczamy niemowlęta i dzieci w okresie intensywnego wzrostu, ze względu na ryzyko rozwoju krzywicy oraz osoby w wieku podeszłym, u których dochodzi do zmniejszenia wytwarzania aktywnych form tej witaminy w komórkach skóry oraz spadku jej przemiany w nerkach i wątrobie.

Produkty spożywcze mogą zapewnić nam średnio ok. 20% potrzebnej dawki witaminy D w ciągu dnia. Występuje ona w żywności pochodzenia zwierzęcego pod postacią cholekalcyferolu – witamina D3 oraz w formie roślinnej pod postacią ergokalcyferlu – witamina D2. Nawet jeśli uwzględniamy różne źródła tej witaminy w codziennej diecie możemy mieć problem z osiągnieciem prawidłowego poziomu w badaniu surowicy krwi.

Witamina D występuje w żywności w niewielkich ilościach, głównie w świecie zwierzęcym. Szczególnie bogate są oleje z wątroby ryb (trany), ryby (węgorz, śledź, makrela), jaja, wątroba (cielęca, wieprzowa, wołowa), grzyby (kurki, borowiki, pieczarki), smalec oraz masło.

Produkty roślinne na ogół nie zawierają witaminy D, której śladowe ilości występują tylko w produktach zbożowych oraz olejach roślinnych. W wielu krajach wzbogacone są witaminą D margaryny i produkty zbożowe, a także mleko i jego przetwory. W Polsce wzbogaca się margaryny oraz mleko w proszku dla niemowląt.

Ze względu na położenie geograficzne Polski występuje ograniczona ilość kąpieli słonecznych, stąd ryzyko niedoborów szczególnie wzrasta w okresie jesienno-zimowym.

Najnowsze badania ekspertów pokazują, iż w tym okresie, tj. od końca września do kwietnia, wszyscy Polacy powinni suplementować witaminę D.

 

 


Premium jakość - Witamina D3 w kapsułkach bez dodatków
 

 

 

Witamina D jest dość stabilna i nie ulega rozkładowi pod wpływem podwyższonej temperatury ani w czasie długotrwałego przechowywania. Niszczy ją natomiast promieniowanie ultrafioletowe, a w warunkach tlenowych w środowisku wodnym ulega autooksydacji (samoutleniu).

Więcej informacji o źródłach witaminy D znajdziesz w naszym artykule: Naturalne źródła witaminy D

Źródło:
M. Łyszczek – Suplementy od A – Z.
N. Kmieciak – Witamina D. Funkcje, źródła, normy i suplementacja.
J. Gawęcki – Żywienie człowieka.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0