Witaminy na paznokcie – najlepszy sposób na ich wzmocnienie

witaminy na paznokciePaznokcie to najbardziej wytrzymałe zewnętrzne struktury naszego ciała. Ich rolą jest ochrona wrażliwych czubków palców. Z racji stałego narażenia na działanie czynników zewnętrznych, paznokcie mogą ulec osłabieniu i wystąpieniu niekorzystnych zmian w ich wyglądzie i funkcjonalności. Rozdwojone paznokcie zawsze świadczą o znacznym osłabieniu ich struktury. Istnieje kilka skutecznych sposobów na wzmocnienie paznokci – a zawsze rozpocząć należy od wyeliminowania czynników, które mogą osłabiać paznokcie. A zatem – jak szybko wzmocnić paznokcie? Czy warto stosować witaminy na paznokcie?

Czego nie lubią nasze paznokcie?

Hair FormulaWyjątkowa kompozycja składników, niezbędnych dla wspaniałej kondycji włosów, w tym kwas fosfatydowy, wspierający wzrost włosów.Hair Formula na wzmocnienie i porost włosówZOBACZ W SKLEPIEChore paznokcie mogą towarzyszyć licznym schorzeniom, takim jak łuszczyca paznokci, grzybica czy cukrzyca. Wtedy przyczynę niekorzystnych zmian w obrębie płytki paznokciowej musi zdiagnozować dermatolog. Najczęściej jednak przyczyny osłabienia paznokci są bardziej błahe i wynikają z nadmiernego narażenia ich na wszelkie czynniki uszkadzające ich strukturę. Mowa przede wszystkim o negatywnym wpływie detergentów, a także długotrwałym kontakcie z wodą. Aby chronić paznokcie przed takimi czynnikami, dobrze jest stosować rękawiczki ochronne podczas stosowania wszelkich środków czyszczących. Paznokcie uszkadzać może także aceton zawarty w zmywaczach do paznokci, niewłaściwie wykonany manicure czy brak stosowania kremów wzmacniających czy odżywek do paznokci, zawierających aminokwasy, kwasy omega 3 i witaminy na paznokcie.

Płytkę paznokci uszkadzają także wszelkie czynniki mechaniczne – ciągła praca na klawiaturze komputera, niewłaściwe piłowanie paznokci metalowym pilnikiem i wykonywanie ruchów pilniczkiem w obie strony. Przesuszeniu i rozdwojeniu paznokci sprzyjają także niedobory pokarmowe. Źle zbilansowana dieta, która nie dostarcza odpowiedniej ilości witamin i minerałów, prowadzi do zmiękczenia płytki paznokciowej i jej nasilonej łamliwości. Najważniejsze dla paznokci związki odżywcze to siarka, krzem, witaminy z grupy B, witaminy C, A i E, cynk, selen, magnez, żelazo czy wapń. Ich niewystarczająca podaż w codziennej diecie bardzo szybko doprowadzi do pogorszenia się stanu paznokci.

Witaminy na paznokcie – naprawdę działają

Płytka paznokcia to około 100 warstw zbudowanych przede wszystkim z aminokwasów siarkowych – cysteiny i metioniny, a także kwasów tłuszczowych, wapnia, fosforu czy żelaza. Brak jakiegokolwiek z tych składników odbije się niekorzystnie na kondycji paznokci, prowadząc do osłabienia płytki paznokcia. Ale równie ważne są wszystkie te witaminy i minerały, które regulują metabolizm łożyska paznokcia, czyli obszaru położonego bezpośrednio pod płytką oraz macierzy paznokcia. Jeśli zatem chcesz zachować piękne i mocne paznokcie lub borykasz się z ich osłabieniem – zadbaj o dietę i suplementację. Doustne preparaty na wzmocnienie paznokci dostarczać powinny wysokich dawek witamin i minerałów, mile widziane są także ekstrakty ziołowe. Takim składem wyróżniają się witaminy na włosy i paznokcie Hair Formula marki Cheers. W tym suplemencie diety nie znajdziesz syntetycznych dodatków, a naturalne pochodzenie witamin i minerałów oraz standaryzowane ekstrakty roślinne doskonale wzmacniają paznokcie.

Witaminy na paznokcie przynoszą bardzo zadowalające efekty – jednak taka kuracja powinna trwać minimum kilka miesięcy. Oczywiście najlepiej jest stale wzmacniać paznokcie, a także skórę i włosy, regularnie zażywając tabletki multiwitaminowe. Równie ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę. Codziennie powinniśmy spożywać warzywa i owoce, orzechy i nasiona, produkty zbożowe, ryby i mięsa oraz oleje roślinne. Taka dieta dostarczy antyutleniaczy, witamin i minerałów, kwasów omega 3 i białka. A witaminy D dostarczymy codziennie eksponując skórę na działanie słońca. Bardzo ważną rolę odgrywa ponadto nawodnienie organizmu – najlepiej sprawdzą się wody mineralne, zielona herbata oraz zioła – skrzyp polny czy pokrzywa.

Dietę i suplementację dla zdrowych paznokci warto uzupełnić ich właściwą pielęgnacją, stosując wzmacniające i utwardzające odżywki oraz wcierając w płytkę paznokcia oliwę z oliwek czy olejek rycynowy. Tu także ważna jest regularność i bazowanie na jak najbardziej naturalnych produktach.

Joanna Kaźmierczak Autor

Certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0