Jak odbudować zniszczone włosy? Skuteczna pielęgnacja

Osłabione i zniszczone włosy to obecnie bardzo częsty problem. Rozmaite kwestie zdrowotne, stres, niezdrowy styl życia oraz niewłaściwie ułożona dieta odbijają się niekorzystnie na kondycji włosów. Najlepiej jest oczywiście zapobiegać uszkodzeniu włosów, ponieważ nie zawsze możliwe jest odbudowanie ich struktury i regeneracja. Jeśli jednak dojdzie już do uszkodzenia włosów, warto odżywiać je od wewnątrz i pielęgnować odpowiednimi kosmetykami. Jak odbudować zniszczone włosy? Co na zniszczone włosy będzie najskuteczniejsze?

Co nie służy naszym włosom?

Włosy to delikatne struktury, których jedyną żywą częścią jest cebulka włosowa umieszczona w mieszku włosowym. Część wyrastająca powyżej powierzchni skóry to struktura martwa. Oznacza to, że włosy nie mają tak naprawdę możliwości samoistnej naprawy uszkodzeń, czyli regeneracji. Nasze działania zmierzające do naprawy uszkodzeń w strukturze włosów mają umiarkowany zasięg. Dlatego warto wiedzieć jakie czynniki wpływają negatywnie na nasze włosy i unikać ich oddziaływania. Czy wiesz co niszczy Twoje włosy?

×
Bardzo często zniszczone włosy są konsekwencją szkodliwego działania czynników zewnętrznych, z których największe znaczenie mają:

 
Zniszczone włosy towarzyszą także niektórym chorobom ogólnoustrojowym, które prowadzą do osłabienia włosów, ich łamliwości i wypadania. Mowa chociażby o zaburzeniach hormonalnych, niektórych infekcjach, stanach zapalnych czy chorobach autoimmunologicznych. Łysienie u kobiet nierozerwalnie związane jest ponadto z okresem poporodowym, natomiast wypadanie włosów u mężczyzn często ma podłoże genetyczne. Nie zawsze mamy zatem wpływ na to, że kondycja naszych włosów znacząco się pogarsza. Można jednak zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów, a także wzmocnienie ich właściwą dietą i suplementacją.

Jak rozpoznać, że masz zniszczone włosy?

zniszczone włosyWydawałoby się, że pogorszenie wyglądu włosów jest bardzo łatwo zauważalne. Jednak nie zawsze oznacza to, że ich struktura została trwale uszkodzona. Niekiedy włosy po prostu są przesuszone lub źle reagują na określony kosmetyk. Włosy, które uległy uszkodzeniu bardzo często mają rozdwojone końcówki, wykazują zwiększoną łamliwość na całej długości, nie są podatne na układanie i w nadmiarze wypadają. Umycie włosów szamponem nie poprawia ich wyglądu, nie stają się one miękkie i gładkie – i taki niekorzystny stan włosów utrzymuje się stale.

Jeśli natomiast nasze włosy są jedynie przesuszone, przez kilka godzin po ich umyciu zachowają nienaganny wygląd. Z kolei włosy, które stają się szorstkie i sianowate jedynie po użyciu odżywek zawierających keratynę, uległy przeproteinowaniu – wystarczy wtedy zmienić kosmetyk na emolientowy.

Sposoby na zniszczone włosy

Metody pielęgnacji włosów zniszczonych zależą od stopnia uszkodzenia ich struktury. Co okaże się być najskuteczniejszym rozwiązaniem? Jeśli jedynym problemem są rozdwajające się końcówki – wystarczy jedynie regularnie je podcinać. Gdy uszkodzenia włosów są nieznaczne – warto sięgnąć po kosmetyki zawierające humektanty, czyli związki o działaniu nawilżającym, a także ceramidy uzupełniające strukturę włosa. Jeśli jednak łodyga włosa jest znacznie uszkodzona – nie będziemy w stanie zregenerować struktury włosów. Dobrze sprawdzą się natomiast zabiegi kondycjonujące włosy, które działają na powierzchni włosów i poprawiają ich wygląd. Kondycjonująco na włosy działają m.in. silikony czy związki akrylowe. Wygładzają one powierzchnię włosa i dodają blasku.

Bez względu na stopień zaawansowania zniszczeń – konieczne jest dostarczenie wystarczających ilości witamin, minerałów i antyoksydantów. Wszystkie te związki odżywiają strukturę włosów i oddziałują pozytywnie na pracę mieszków włosowych.

Kompletny zestaw witamin i minerałów na włosy obejmuje:

 
Co na zniszczone włosy ma dobry wpływ? Korzystnie na włosy działają także ekstrakty roślinne, zwłaszcza skrzyp polny, pokrzywa, pędy bambusa, palma sabałowa, kozieradka.

Jak dieta może wzmocnić zniszczone włosy?

Niezbędnych witamin i minerałów można dostarczyć wraz z dietą – im bardziej jest ona zbilansowana i im mniej przetworzonych produktów zawiera, tym większa szansa na pokrycie dziennego zapotrzebowania na wymienione związki.

Dieta odżywiająca włosy i paznokcie powinna dostarczyć licznych składników pokarmowych – witamin, minerałów, aminokwasów, antyoksydantów oraz kwasów omega 3. Co jest dobre na wypadanie włosów?

Najważniejsze zasady komponowania diety na łamiące się paznokcie i zniszczone włosy:

 

 
Zniszczenie włosów może być konsekwencją niedoborów pokarmowych – a wtedy zapotrzebowanie na witaminy i minerały wzrasta. Warto więc zadbać o odpowiedni suplement na włosy.

Suplementy diety na zniszczone włosy

pielęgnacja włosówJak odżywić zniszczone włosy od wewnątrz? Bardzo dobrym rozwiązaniem są suplementy diety dedykowane włosom. Najlepiej wybierać te, których skład oparty jest na naturalnych składnikach i ekstraktach roślinnych. Przykładem są polskie witaminy na zniszczone włosy – Hair Formula marki Cheers. To produkt jakości premium, o formule clean label, a więc pozbawiony wszelkich syntetycznych dodatków, które wpływają negatywnie na samopoczucie i przyswajalność związków aktywnych.

W suplemencie Hair Formula wykorzystano bardzo cenny dla uszkodzonych włosów kwas fosfatydowy o wysokiej skuteczności w odbudowie, wzmocnieniu i przyspieszeniu wzrostu włosa. Innowacyjna formuła polskiego suplementu diety na włosy zawiera także ekstrakt ze skrzypu polnego, pędów bambusa i palmy sabałowej, co dostarcza odpowiedniej ilości krzemu. Dodatkowo w każdej kapsułce zamknięto odpowiednią dzienną dawkę cynku, biotyny i selenu.

Stosując preparat Hair Formula wzmocnisz nie tylko zniszczone włosy, ale również pobudzisz porost włosów, wzmocnisz płytkę paznokcia i odżywisz skórę. Regularna suplementacja to bardzo skuteczna metoda odżywiania włosów i chronienia ich przed zniszczeniem, przesuszeniem czy nadmiernym wypadaniem.

Domowe sposoby na zniszczone włosy

Jak odżywić zniszczone włosy domowymi metodami? Istnieje kilka sposobów, które skutecznie regenerują włosy i poprawiają ich kondycję. Są one łatwe do samodzielnego przygotowania i nie wymagają dużego nakładu czasu czy pieniędzy.

Popularne domowe sposoby odbudowania zniszczonych włosów:

 
O inne metody warto zapytać nasze babcie, które mają swoje sprawdzone sposoby i wiedzą jak uratować zniszczone włosy starymi, domowymi metodami.

Profesjonalne metody na zniszczone włosy

Jak odbudować zniszczone włosy profesjonalnymi sposobami? Istnieje szereg możliwości, które korzystnie wpłyną na kondycję włosów i pomogą je wzmocnić. Takie zabiegi na zniszczone włosy przeprowadzane są przez profesjonalistów i wymagają zainwestowania większych środków w ich wykonanie.

Najpopularniejsze zabiegi na bardzo zniszczone włosy:

 

 

Sekrety skutecznej pielęgnacji włosów

jak odbudować zniszczone włosyPiękne i zdrowe włosy to jeden z najważniejszych atrybutów urody. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pięknych włosów pełnych blasku – być może wystarczy poddawać je podstawowym zabiegom pielęgnacyjnym, aby nie straciły nienagannego wyglądu. Jednak większość z nas doświadcza rozmaitych problemów z włosami – i wtedy pielęgnacja włosów rozumiana jako stosowanie szamponu i odżywki może okazać się niewystarczająca. Zarówno osoby już doświadczające jakichkolwiek problemów z włosami, jak i osoby, które tym problemom pragną zapobiec – powinny kompleksowo zadbać o włosy. Taka zaawansowana troska o włosy obejmować powinna zarówno odżywianie włosów z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Pielęgnacja włosów – zacznij od wyboru odpowiednich kosmetyków

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne obejmują stosowanie szamponu i odżywki. Aby wpłynęły one pozytywnie na kondycję włosów – muszą spełnić wszystkie ich potrzeby. Przesuszone i zniszczone włosy potrzebować będą odżywczej formuły, podczas gdy włosom przetłuszczającym się doskonale posłuży kosmetyk ziołowy. Najważniejsza zasada to obserwowanie włosów i tego, jak reagują na dany kosmetyk. Bardzo często osoby ze zniszczonymi włosami sięgają po kosmetyki zawierające proteiny – keratynę czy jedwab… i włosy stają się jeszcze bardziej przesuszone i łamliwe. Może być to konsekwencją ich przeproteinowania. Wtedy lepiej sprawdzą się emolienty, czyli kosmetyki o lipidowym składzie.

Najczęściej sprawdza się następujący schemat pielęgnacji włosów:

 

×
Jeśli Twoje włosy są gładkie, błyszczące i zdrowe – wystarczy ich oczyszczanie i odżywianie. Jeśli jednak są zniszczone, z rozdwojonymi końcówkami czy tendencją do puszenia się – dodatkowo potrzebne mogą być zabiegi kondycjonowania. Polegają one na stosowaniu kosmetyków działających na powierzchni włosa, wygładzając ją i chroniąc przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Tak działają m.in. kosmetyki silikonowe. Pamiętaj jednak, aby stosować wtedy szampony oczyszczające, zawierające SLS.

Unikaj tego, co szkodzi włosom

Poza odżywieniem włosów, warto chronić je przed wszystkimi czynnikami, które mogą uszkadzać ich strukturę. Mowa o niewłaściwej pielęgnacji włosów, a także niezdrowym stylu życia. Unikaj zatem częstego suszenia włosów suszarką czy modelowania prostownicą. Niewskazane są zabiegi rozjaśniania włosów. Chroń włosy przed działaniem promieni UV i chlorowanej wody.

Włosy natychmiast reagują pogorszeniem wyglądu na stres, używki i brak snu. Niemałe znaczenie ma także dieta. W pielęgnacji włosów nie należy zatem zapominać o dostarczaniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Właściwie zbilansowana dieta powinna dostarczać kwasów omega 3, białka, żelaza, magnezu, selenu, cynku, witamin z grupy B, witaminy C czy D. Unikać należy żywności przetworzonej i smażonej, obfitującej w cukier i syntetyczne dodatki.

Odpowiednio realizowana pielęgnacja włosów pomoże uniknąć zniszczenia włosów i zmagania się z problemem pt. jak odżywić włosy zniszczone farbowaniem i nadmiernym suszeniem.

Pamiętaj, że bardzo łatwo jest zniszczyć włosy nieodpowiednią dietą czy złą pielęgnacją. Odbudowa włosa i przywrócenie włosom dobrej kondycji wymagają czasu, cierpliwości i regularności. Jak odbudować zniszczone włosy? Najlepiej zadbać o to, by nie dopuścić do uszkodzenia włosów. Pielęgnacja i wzmacnianie włosów dietą, suplementami i domowymi metodami pomogą uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Źródła wiedzy:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-repair-damaged-hair#hair-dye
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/zabiegi-na-wlosy-5-najpopularniejszych-zabiegow-profesjonalnych-na-wlo-aa-1Pwr-zmzk-DdrP.html

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twój koszyk
0