Zniszczone włosy – skuteczna pielęgnacja

zniszczone włosyOsłabione i zniszczone włosy to obecnie bardzo częsty problem. Rozmaite kwestie zdrowotne, stres, niezdrowy styl życia oraz niewłaściwie zbilansowana dieta odbijają się niekorzystnie na kondycji włosów. Najlepiej jest oczywiście zapobiegać zniszczeniom włosów, ponieważ nie zawsze możliwe jest odbudowanie ich struktury i regeneracja. Jeśli jednak dojdzie już do uszkodzenia włosów, warto odżywiać je od wewnątrz i pielęgnować odpowiednimi kosmetykami.

Co nie służy naszym włosom?

Włosy to delikatne struktury, których jedyną żywą częścią jest cebulka włosowa umieszczona w mieszku włosowym. Część wyrastająca powyżej powierzchni skóry to struktura martwa. Oznacza to, że włosy nie mają tak naprawdę możliwości samoistnej naprawy uszkodzeń, czyli regeneracji. Nasze działania zmierzające do naprawy uszkodzeń w strukturze włosów mają umiarkowany zasięg. Dlatego warto wiedzieć jakie czynniki wpływają negatywnie na nasze włosy i unikać ich oddziaływania.

Hair FormulaWyjątkowa kompozycja składników, niezbędnych dla wspaniałej kondycji włosów, w tym kwas fosfatydowy, wspierający wzrost włosów.Hair Formula na wzmocnienie i porost włosówZOBACZ W SKLEPIEBardzo często zniszczone włosy są konsekwencją szkodliwego działania czynników zewnętrznych, z których największe znaczenie mają:

– nadużywanie suszarki do włosów, prostownicy czy lokówki
– zbyt częste farbowanie i rozjaśnianie włosów
– stosowanie kosmetyków do włosów zawierających substancje drażniące i przesuszające włosy i skórę głowy
– narażenie włosów na działanie promieniowania UV, słonej lub chlorowanej wody, skrajnych temperatur

Zniszczone włosy towarzyszą także niektórym chorobom ogólnoustrojowym, które prowadzą do osłabienia włosów, ich łamliwości i wypadania. Mowa chociażby o zaburzeniach hormonalnych, niektórych infekcjach, stanach zapalnych czy chorobach autoimmunologicznych. Łysienie u kobiet nierozerwalnie związane jest ponadto z okresem poporodowym, natomiast wypadanie włosów u mężczyzn często ma podłoże genetyczne. Nie zawsze mamy zatem wpływ na to, że kondycja naszych włosów znacząco się pogarsza. Można jednak zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów, a także wzmocnienie ich właściwą dietą i suplementacją.

Jak rozpoznać, że masz zniszczone włosy?

Wydawałoby się, że pogorszenie wyglądu włosów jest bardzo łatwo zauważalne. Jednak nie zawsze oznacza to, że ich struktura została trwale uszkodzona. Niekiedy włosy po prostu są przesuszone lub źle reagują na określony kosmetyk. Włosy, które uległy uszkodzeniu, bardzo często mają rozdwojone końcówki, wykazują zwiększoną łamliwość na całej długości, nie są podatne na układanie i w nadmiarze wypadają. Umycie włosów szamponem nie poprawia ich wyglądu, nie stają się one miękkie i gładkie – i taki niekorzystny stan włosów utrzymuje się stale. Jeśli natomiast nasze włosy są jedynie przesuszone, przez kilka godzin po ich umyciu zachowają nienaganny wygląd. Z kolei włosy, które stają się szorstkie i sianowate jedynie po użyciu odżywek zawierających keratynę, uległy przeproteinowaniu – wystarczy zmienić kosmetyk na emolientowy.

Sposoby na zniszczone włosy

Metody pielęgnacji włosów zniszczonych zależą od stopnia uszkodzenia ich struktury. Co okaże się być najskuteczniejszym rozwiązaniem? Jeśli jedynym problemem są rozdwajające się końcówki – wystarczy jedynie regularnie je podcinać. Gdy uszkodzenia włosów są nieznaczne – warto sięgnąć po kosmetyki zawierające humektanty, czyli związki o działaniu nawilżającym, a także ceramidy uzupełniające strukturę włosa. Jeśli jednak łodyga włosa jest znacznie uszkodzona – nie będziemy w stanie zregenerować struktury włosów. Dobrze sprawdzą się natomiast zabiegi kondycjonujące włosy, które działają na powierzchni włosów i poprawiają ich wygląd. Kondycjonująco na włosy działają m. in. silikony czy związki akrylowe. Wygładzają one powierzchnię włosa i dodają blasku.

Bez względu na stopień zaawansowania zniszczeń – konieczne jest dostarczenie wystarczających ilości witamin, minerałów i antyoksydantów. Wszystkie te związki odżywiają strukturę włosów i oddziałują pozytywnie na pracę mieszków włosowych.

Kompletny zestaw witamin i minerałów na włosy obejmuje:

– witaminy: C, D, A, E, z grupy B
– minerały: żelazo, magnez, selen, cynk, jod, miedź

Korzystnie na włosy działają także ekstrakty roślinne, zwłaszcza skrzyp polny, pokrzywa, pędy bambusa, palma sabałowa, kozieradka.

Niezbędnych witamin i minerałów można dostarczyć wraz z dietą – im bardziej jest ona zbilansowana i im mniej przetworzonych produktów zawiera, tym większa szansa na pokrycie dziennego zapotrzebowania na wymienione związki. Jednak zniszczone włosy mogą być konsekwencją niedoborów pokarmowych – a wtedy zapotrzebowanie na witaminy i minerały wzrasta. Warto więc zadbać o odpowiedni suplement na włosy. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się tabletki na porost włosów i ich wzmocnienie. Powinny one zawierać wysokie dawki witamin i minerałów, a także wystandaryzowane ekstrakty roślinne. Dzięki temu dostarczymy naszym włosom skoncentrowanych dawek cennych związków odżywczych, które mogą pobudzić pracę mieszków włosowych oraz przyspieszyć ich porost. Witaminy na włosy w tabletkach mogą także ograniczyć ich wypadanie i sprawić, że odrastające włosy będą mocne i zdrowe.

Joanna Kaźmierczak Autor

Certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0