Witamina C to składnik wielu suplementów diety, zarówno tych monoskładnikowych, jak i złożonych. W związku z tym, że suplementacja witaminy C jest bardzo bezpieczna i obciążona śladowym ryzykiem przedawkowania, nie brakuje osób, które chętnie sięgają po preparaty z witaminą C. Z racji ogromnej dostępności bardzo szerokiej oferty preparatów z kwasem askorbinowym, warto zastanowić się co warunkuje najlepszą biodostępność tego związku, a zatem jego skuteczność. Z pewnością znaczenie ma dawka witaminy C – 1000 mg to optymalna ilość. Mimo, iż średnie zalecane spożycie witaminy C to około kilkudziesięciu mg na dobę, to dawki terapeutyczne są znacznie wyższe. Poza dawkami witaminy C, suplementy różnią się formułą preparatu. Która z nich okaże się najlepsza?
[WITAMINA C LEWA]Suplementy z witaminą C dostępne są pod wieloma postaciami. Najpopularniejsze z nich to ampułki, proszek, płyn oraz tabletki. Witamina C najczęściej przyjmowana jest w postaci tabletek. Jaka witamina C jest najlepsza? Witamina C lewoskrętna w tabletkach to najwygodniejsza opcja – tabletkę można zażyć w dowolnym miejscu, bez konieczności sporządzania roztworu. Ponadto tabletki z witaminą C muszą być strawione, co oznacza wolniejsze wchłanianie witaminy C. I wbrew pozorom nie jest to wadą tabletek, a zaletą. Dlaczego?
Witamina C w proszku czy forma dostępna w płynie wchłaniają się z przewodu pokarmowego stosunkowo szybko, powodując gwałtowny wzrost poziomu kwasu askorbinowego, a potem równie szybki spadek stężenia. Ostatecznie w krótkim czasie od spożycia poziom tego związku we krwi wraca do poziomu wyjściowego. A w związku z tym, że witamina C jest rozpuszczalna w wodzie i nie jest magazynowana w organizmie, warto zadbać o utrzymanie stale podwyższonego jej poziomu. I to właśnie zapewniają dłużej trawione tabletki, które uwalniaj witaminę C stopniowo.
Stosowanie witaminy C w tabletkach jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku stałego jej suplementowania w celach profilaktycznych. Jeśli natomiast zależy nam na jednorazowym podaniu uderzeniowej dawki kwasu askorbinowego, np. w przebiegu infekcji – można sięgnąć po witaminę C w płynie czy witaminę C w proszku. Należy jednak mieć na uwadze, że witamina C działa skutecznie jako środek zapobiegający infekcjom, a zatem stosowany profilaktycznie. Badania kliniczne wykazały, że podanie kwasu askorbinowego na przeziębienie wyłącznie wtedy, gdy infekcja już się rozwinie – nie przynosi pożądanego efektu w postaci skrócenia czasu choroby czy złagodzenia jej objawów. Znów wracamy zatem do tabletek i stałej, regularnej suplementacji.
Nawet jeśli nie jesteśmy ekspertami z zakresu chemii czy medycyny, każdy z nas intuicyjnie wyczuwa różnicę między tym, co syntetyczne, a tym co naturalne. Oczywiste jest zatem, że naturalna witamina C to znacznie lepszy wybór niż nieco tańsza, ale znacznie mniej skuteczna witamina syntetyczna. Źródłem pozyskiwania naturalnej witaminy C są starannie wyselekcjonowane ekstrakty roślinne, które – poza kwasem askorbinowym o doskonałej biodostępności – dostarczają także wielu innych mikroelementów oraz antyutleniaczy. Szczególnie cenne są bioflawonoidy, które w dużym stopniu uzupełniają działanie witaminy C.
Z czego wynika ogromna popularność suplementów z witaminą C? Na pewno ze stale rosnącej świadomości jak ważna jest ta witamina dla zdrowia. Spory wpływ ma na pewno także bezpieczeństwo takiej suplementacji oraz śladowe ryzyko przedawkowania witaminy C. I wreszcie – faktyczne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C jest znacznie wyższe, niż zalecane kilkadziesiąt miligramów dziennie. W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na kwas askorbinowy.
Jeśli konieczne jest dostarczenie większych dawek witaminy C, dieta może okazać się niewystarczająca. Warzywa i owoce dostarczają co prawda niemałych ilości tego związku, jednak przyswajalność witaminy C z diety może być ograniczona obróbką termiczną, dietą bogatą w cukier, piciem alkoholu czy zażywaniem niektórych leków, np. aspiryny. Wtedy warto sięgnąć po suplement z naturalną witaminą C, który zapewni wysokie i doskonale przyswajalne dawki.
Szczególnym wskazaniem do suplementacji witaminy C 1000 mg są objawy niedoboru witaminy C, choć po preparaty z kwasem askorbinowym sięgnąć powinien także ten, kto chce im zapobiec.
Na dłuższą metę niedobory witaminy C mogą prowadzić do rozwoju anemii, osteoporozy, miażdżycy, cukrzycy czy spadku odporności. Pozbawiając swój organizm tak skutecznej obrony przed wolnymi rodnikami, ryzykujemy także zwiększoną zachorowalnością na nowotwory. Wystarczy regularna suplementacja witaminy C, aby wydłużyć sobie młodość i znacznie poprawić stan zdrowia.
https://polki.pl/zdrowie/leki,witamina-c-cena-przeglad-tabletek-z-witamina-c,10015735,galeria.html
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.