Kwasy nienasycone to głównie kwasy omega 3 i 6. Zarówno jedne jak i drugie potrzebne są dla zapewnienia zdrowia – przy czym należy zachować odpowiednie proporcje. Zbyt duże spożycie kwasów omega 6 sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Grupą osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na omega 3 są sportowcy – trening generuje sporo wolnych rodników i mikrouszkodzeń mięśni, wymaga wzmożonej pracy serca, obciąża kości i stawy – organizm podoła takiemu wyzwaniu jedynie wtedy, gdy zapewnimy mu odpowiednią podaż omega 3.
[OMEGA3 PRAWA]Kwasy tłuszczowe omega 3 dbają o zapewnienie prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a szczególnego znaczenia nabierają one u sportowców.
Korzyści z dostarczenia wysokich dawek omega 3 są nie do przecenienia:
– omega 3 zwiększają syntezę białka
– kwasy nienasycone ograniczają niepożądane reakcje kataboliczne zapobiegając nadmiernemu rozpadowi białek mięśniowych
– omega 3 zwiększają wrażliwość komórek na insulinę, co zapewnia optymalne dostarczenie glukozy do pracujących mięśni i pozwala na intensywny wysiłek
– omega 3 łagodzą stany zapalne, wspomagają zatem regenerację poteningową
– wspomagając pracę mózgu i układu nerwowego, omega 3 zapewniają świetną koordynację ruchową podczas treningu
– omega 3 wspomagają syntezę hormonów, w tym hormonu wzrostu o działaniu anabolicznym
– sportowcy stosują omega 3 na stawy – kwasy nienasycone hamują rozwój zmian zapalnych i zwyrodnieniowych
Dzięki tak wszechstronnemu działaniu, omega 3 zapewniają doskonałe warunki do treningu i regeneracji. Ile omega 3 należy dostarczyć z dietą?
Omega 3 można dostarczyć wraz z pokarmami– najbogatsze w ten związek odżywczy są ryby morskie: sardynki, tuńczyk, makrela, dorsz. Kwasów omega 3 dostarczymy także z olejami roślinnymi, zwłaszcza olejem rzepakowym i lnianym, a także z siemieniem lnianym, nasionami chia, orzechami i pestkami dyni czy awokado. Są to produkty, które powinny znaleźć się w diecie każdego sportowca. Nie należy jednak zapominać o suplementacji – stosowanie kapsułek z kwasami DHA i EPA to dla sportowców cenne uzupełnienie diety i planu suplementacyjnego. Niektórzy z suplementem przyjmują dawki sięgające nawet 2 g dziennie – tyle wynosi zapotrzebowanie na kwasy omega 3.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.