Witamina K wywiera znaczący wpływ na krzepliwość krwi – zapobiega niekontrolowanym krwawieniom. Jest niezbędna do syntezy czynników krzepnięcia krwi przez wątrobę. To właśnie dlatego niedobór witaminy K objawia się krwawieniami z nosa i dziąseł, przedłużającymi się miesiączkami, a nawet krwawieniami z przewodu pokarmowego czy moczowego. Nie każdy wie jednak, że wspomniane symptomy dotyczą niedoboru witaminy K1. Nasz organizm potrzebuje także witaminy K2. I mało kto skojarzy, że choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, nadciśnienie czy zwapnienie tętnic to także objawy niedoboru witaminy K. Jaki wpływ ma ten związek na nasz układ sercowo – naczyniowy?
[WITAMINA D PRAWA]Witamina K2 normalizuje gospodarkę wapniową kierując wapń dokładnie tam, gdzie jest on bardzo potrzebny, a zapobiegając jego odkładaniu się tam, gdzie mógłby generować szkodliwe dla zdrowia zwapnienia. Witamina K2 sprzyja deponowaniu wapnia w tkance kostnej, dzięki czemu zwiększa mineralizację kości i zapobiega rozwojowi miażdżycy. Jednocześnie związek ten zapobiega powstawaniu zwapnień w trzustce, układzie nerwowym czy sercowo – naczyniowym. Wapń ma tendencję do kumulowania się w mięśniu sercowym, zastawkach serca czy ścianie naczyń krwionośnych. Prowadzi to do zaburzeń rytmu serca, rozwoju choroby niedokrwiennej serca, a także miażdżycy i jej powikłań.
Takie kumulowanie wapnia w strukturach układu sercowo – naczyniowego ma miejsce wtedy, gdy spożywamy sporo wapnia, ale cierpimy na niedobór witaminy K2 i D3. Wtedy wapń nie jest kierowany do kości, a ma tendencję do tworzenia zwapnień w tkankach miękkich. To dlatego powszechne jest występowanie osteoporozy, a jednocześnie – chorób układu sercowo – naczyniowego.
Jeśli do tej pory dzieliłeś przekonanie, że Twoja dieta stanowi wystarczające źródło witaminy K2 – prawdopodobnie masz zbyt niski poziom witaminy K2 w organizmie. Dlaczego? Nasza dieta jest bardzo uboga w tę witaminę. Jeśli spożywasz dużo warzyw, w tym tych zielonolistnych – zapewne dostarczasz wystarczających ilości witaminy K1. Jednak zawartość witaminy K2 w diecie jest bardzo mała – jedyne jej źródła to mięso, ryby i jaja – chyba, że jesteś miłośnikiem azjatyckiego przysmaku natto. Te fermentowane nasiona soi to jedyne bogate źródło witaminy K2 w diecie.
Skutecznym sposobem na zapewnienie właściwej podaży witaminy K2 jest jej suplementacja. Produkty witaminowe powinny zawierać naturalną witaminę K, najlepiej w połączeniu z witaminą D3, która doskonale dopełnia jej działanie. Bardzo dobrze przyswajalną formą suplementu są kapsułki z witaminą K2, szybko trawione i w całości przyswajalne. Regularna suplementacja witaminy K skutecznie oddali widmo niedoboru tej witaminy i zapewni skuteczną profilaktykę osteoporozy i wielu innych chorób cywilizacyjnych.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.