Potas – ważny dla zdrowia serca i układu krążenia

potas dla sercaPrawidłowa praca serca i całego układu krążenia zależy od podaży wielu składników diety. Część powinna być dostarczana w odpowiednio wysokich ilościach – mowa o potasie, kwasach omega 3, magnezie, witaminie D. Innych należy unikać – tak jak tłuszczów trans, cukru czy sodu w nadmiernych ilościach. Przyjrzyjmy się bliżej potasowi – jego niedobór zdarza się dość często, a konsekwencje zdrowotne są poważne.

Wpływ potasu na układ sercowo – naczyniowy

Potas w organizmie człowieka spełnia wiele funkcji, przede wszystkim warunkuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowe. Dzięki temu pierwiastek ten niezbędny jest do pracy serca, mózgu czy mięśni. Jak działa potas na serce? Wspomaga kurczliwość mięśnia sercowego i warunkuje prawidłowy rytm pracy serca. [POTAS PRAWA]Potas dba o właściwe ukrwienie serca, gdyż ogranicza nadmierną agregację płytek oraz zapewnia sprawny przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Oddala to ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca czy zawału. Potas jest ponadto niezbędny dla utrzymania właściwego ciśnienia krwi. Dzięki temu ograniczony zostaje rozwój zmian miażdżycowych, a także minimalizuje się ryzyko rozwoju zawału serca czy udaru mózgu.

Brak potasu daje objawy ze strony serca i całego układu krążenia – najczęściej pierwszymi symptomami są nadciśnienie oraz zaburzenia rytmu serca. Poza niskim spożyciem potasu czynnikiem ryzyka jest także wysokie spożycie sodu, dostarczanego głównie na drodze spożywania soli. Jeśli zatem chcesz zadbać o serce i cały organizm, ogranicz spożycie sodu, a włącz do diety produkty zawierające potas, a także magnez. Ten pierwiastek jest niezbędny dla pracy serca. A produkty zawierające potas bardzo często dostarczają także dużych ilości magnezu.

W jakich produktach znajdziesz potas i magnez?

Zarówno potas jak i magnez można znaleźć w nasionach roślin strączkowych, zwłaszcza fasoli i grochu, bogatym źródłem tych pierwiastków jest także kakao. Do diety warto włączyć także zielone liście warzyw – jarmuż, szpinak, natkę pietruszki, orzechy, migdały i pestki dyni. Aby mieć pewność, że w razie wymiotów, biegunek, intensywnych ćwiczeń nie rozwinie się brak potasu w organizmie – warto go suplementować.

Zarówno potas jak i magnez mogą być łatwo utracone z organizmu – a objawy braku magnezu i potasu obejmą zaburzenia pracy serca, mięśni, układu nerwowego. Regularna suplementacja magnezu i potasu to skuteczna profilaktyka niedoboru tych pierwiastków, sposób na mocne serce, silne mięśnie i sprawny umysł.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0