Cukrzyca to choroba u podstaw której leżą zaburzenia sekrecji insuliny przez trzustkę, jednak powikłania cukrzycy dotyczą wielu narządów. W związku z zaburzeniami gospodarki insulinowej oraz nieprawidłową funkcją nerek, bardzo często cukrzycy towarzyszy niedobór potasu w organizmie. Dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny zadbać o suplementację potasu i kontrolowanie jego poziomu we krwi.
Potas jest ściśle związany z gospodarką wodną organizmu. Odwodnienie jednoznaczne jest z utratą potasu z organizmu. W przebiegu cukrzycy dochodzi m. in. do nadmiernego wydalania moczu – zjawisko to określane jest mianem wielomoczu. Ponadto wraz z postępem cukrzycy dochodzi do uszkodzenia nerek – a to właśnie nerki kontrolują stopień wydalania potasu wraz z moczem. Niski potas w przebiegu cukrzycy ma jeszcze jedną przyczynę – jeśli w terapii cukrzycy stosowana jest insulina – powoduje ona przesunięcie potasu z krwi do komórek. [POTAS PRAWA]Zależność jest obustronna – jeśli osoba chora na cukrzycę zadba o właściwy poziom potasu w organizmie, zapewni sobie skuteczniejszą insulinoterapię.
Osoby chore na cukrzycę powinny regularnie wykonywać badanie poziomu potasu we krwi. Niedobór stwierdzany jest przy stężeniach potasu poniżej 3,5 mmol/l. Aby zapobiec tak niskiemu poziomowi potasu we krwi, konieczne jest wzbogacenie diety w produkty stanowiące dobre źródła tego pierwiastka.
Co zawiera najwięcej potasu? Na pewno kakao, strączki, zielone liście warzyw, pomidory, ziemniaki, awokado, morele, orzechy i migdały. Niekiedy jednak osoby cierpiące na cukrzycę muszą ograniczyć spożycie warzyw i owoców – wtedy dieta na pewno nie pokryje dziennego zapotrzebowania na potas wynoszącego około 4700 mg na dobę. Jeśli zatem nie dostarczymy potasu w żywności – musimy sięgnąć po suplementy diety.
Tabletki z potasem lub suplementy w postaci kapsułek to zalecana forma uzupełnienia puli potasu w organizmie. Poza występowaniem cukrzycy, wskazaniem do suplementowania potasu są wymioty i biegunki, nadciśnienie, stosowanie leków przeczyszczających czy moczopędnych, a także uprawianie sportu.
Jaki potas jest najlepiej przyswajalny? Suplement powinien zawierać potas organiczny, np. cytrynian – jest on znacznie lepiej przyswajalny niż syntetyczny chlorek potasu. Dobrze zwrócić także uwagę na obecność jakichkolwiek syntetycznych dodatków – są one całkowicie zbędne i mogą zaburzyć wchłanianie potasu.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.