Czy wiesz, że witamina D jest – jako jedna z nielicznych – syntetyzowana przez nasz organizm? Dzieje się tak za sprawą opalania – ekspozycja na słońce pobudza skórę do syntezy witaminy D3. A czy wiesz, że ponad 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D? Jak to możliwe, skoro nie uchylamy się od opalania? W naszej strefie klimatycznej na słońce możemy liczyć co najwyżej w okresie od kwietnia do września. Poza tym w dobie profilaktyki antynowotworowej większość z nas nie wychodzi na słońce bez ochronnego filtra UV. A to ogranicza syntezę tej cennej witaminy do tego stopnia, że u większości z nas pojawiają się objawy niedoboru witaminy D. Czy można zapobiec takim deficytom?
[WITAMINA D PRAWA]Jak rozpoznać zbyt niski poziom witaminy D w organizmie?
Najważniejsze objawy niedoboru witaminy D3 u dorosłych i dzieci obejmują:
– zmęczenie i senność
– osłabienie i bóle mięśni
– pogorszenie nastroju i stany depresyjne
– osłabienie odporności
– kłopoty z pamięcią i koncentracją
– wypadające włosy, suchą i podrażnioną skórę
– nadwagę i problemy z odchudzaniem
– nadciśnienie
– częste złamania kości
– alergie
Konsekwencjami długotrwałych niedoborów witaminy D są choroby układu sercowo – naczyniowego, zwłaszcza miażdżyca i zawał serca, cukrzyca, zmiany neurodegeneracyjne mogące prowadzić do rozwoju choroby Parkinsona czy Alzheimera. Kojarzona z niedoborem witaminy D osteoporoza wydaje się być najmniejszym zagrożeniem dla zdrowia. Jeśli chcesz uniknąć takiego mało optymistycznego scenariusza i oddalić od siebie widmo tych chorób – posłuchaj ekspertów i zacznij suplementować witaminę D.
Ustalono, że w każdej grupie wiekowej należy suplementować witaminę D w okresie od września do kwietnia, a w przypadku ograniczonej ekspozycji na słońce – suplementacja jest wskazana przez cały rok.
Dawkowanie witaminy D3 przedstawia się następująco:
– noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia – 400 IU/dobę
– niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia – 400 do 600 IU/dobę
– dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia – 600 do 1000 IU/dobę
– dorośli – 800 do 2000 IU/dobę
– kobiety w ciąży i karmiące piersią – 1500 do 2000 IU/dobę
– osoby z nadwagą, cierpiące na choroby przewlekłe dawkę witaminy D3 powinny podwoić
Okazuje się zatem, że suplementy z witaminą D3 powinny na stałe znaleźć się w naszej apteczce. Witamina D dla niemowląt i małych dzieci ma postać łatwych do połknięcia kropelek. Krople z witaminą D dostarczają jednocześnie źródła tłuszczu (oleju, w którym jest rozpuszczona witamina D), co zwiększa jej przyswajalność. Podobnie jest z kapsułkami dla dorosłych, które często w swoim składzie mają odpowiednią porcję oleju. Natomiast stosowanie tabletek z witaminą D wymaga spożycia wraz z suplementem źródła tłuszczu. Suplementy różnią się nie tylko postacią, ale także dawkami witaminy D – te najpopularniejsze to witamina D 1000 jednostek oraz witamina D 2000 jednostek. Taka dawka w zupełności wystarczy, aby kompleksowo zadbać o zdrowie i z większym prawdopodobieństwem zapobiec rozwojowi chorób cywilizacyjnych.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.