Okres ciąży i laktacji to czas zwiększonego zapotrzebowania na wiele składników odżywczych. Jednym z nich jest witamina D – potrzebna organizmowi zarówno kobiety w ciąży, jak i rozwijającego się płodu. Z racji powszechnie występujących niedoborów witaminy D, ograniczonej dostępności tej witaminy z dietą oraz niewystarczającej syntezy skórnej witaminy D3 – suplementacja stanowi najefektywniejszy sposób zapobiegania jej niedoborom. Dlaczego wysoki poziom witaminy D w organizmie jest tak ważny w tym wyjątkowym dla kobiety czasie?
Witamina D to związek ważny dla organizmu rozwijającego się płodu, regulujący prawidłowy rozwój kości, zębów, układu sercowo – naczyniowego czy nerwowego. Niedobór witaminy D w ciąży może zatem skutkować zaburzeniami rozwoju dziecka, zwłaszcza w zakresie układu kostnego. Konsekwencją zbyt niskiego poziomu witaminy D w ciąży mogą być także powikłania położnicze – stan przedrzucawkowy czy poród przedwczesny. W późniejszym wieku dzieci urodzone z niedoborem witaminy D wykazują zwiększoną zachorowalność na astmę, cukrzycę, nadwagę czy choroby kości i zębów.
[WITAMINA D PRAWA]Zapobieganie niedoborom witaminy D w okresie ciąży – oprócz zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju dziecka – ma na celu zagwarantowanie optymalnego stanu zdrowia mamy. Witamina D warunkuje doskonałe samopoczucie, redukuje drażliwość i stany depresyjne, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina D3 w ciąży redukuje ryzyko nadciśnienia czy cukrzycy, wzmacnia kości i zęby, dba o piękny wygląd włosów oraz skóry. Warto zaznaczyć, że eksperci zalecają stałą suplementację witaminy D – najlepiej jest zatem zadbać o jej prawidłowy poziom na długo przed planowanym zajściem w ciążę, po czym kontynuować suplementację witaminy D3 po porodzie (nie ograniczając się wyłącznie do okresu laktacji).
Witamina D w okresie karmienia służy natomiast ochronie układu kostnego młodej mamy. Związek ten nie jest przekazywany dziecku w dużych ilościach wraz z pokarmem matki – dlatego noworodkom i niemowlętom należy podawać krople z witaminą D. Przekazywany jest natomiast wapń, co oznacza osłabienie układu kostnego kobiety. Przyjmowanie wysokich dawek witaminy D podczas karmienia piersią ma na celu wzmocnienie kości i zapobieganie rozwojowi osteoporozy.
Zarówno w ciąży, jak i podczas laktacji warto zadbać o odpowiednią dietę oraz ekspozycję na słońce. Umiarkowane opalanie oraz spożywanie produktów zawierających naturalną witaminę D3, takich jak ryby morskie (węgorz, dorsz, makrela czy śledź) zapewnić powinno sporą podaż witaminy D. Z pewnością nie będzie to jednak podaż wystarczająca – stąd konieczność suplementacji.
Eksperci zalecają przyjmowanie następujących dawek witaminy D:
– witamina D w ciąży 1500 do 2000 IU na dobę
– witamina D w okresie laktacji 1500 do 2000 IU na dobę
Warto wspomnieć jeszcze o innym aspekcie suplementacji witaminy D3 – dawkowaniu u dzieci. Noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny mieć podawane 400 IU/dobę, niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia – 400 do 600 IU/dobę. Natomiast dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia – 600 do 1000 IU/dobę. Jeśli dziecko ma znaczną nadwagę – dawka witaminy D może być nawet dwukrotnie wyższa.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.