W okresie ciąży każda kobieta szczególnie dba o swój stan zdrowia – regularnie wykonuje badania, odwiedza lekarza, dba o urozmaiconą dietę. Bardzo ważne jest dostarczenie optymalnych ilości składników odżywczych, na które kobieta w ciąży wykazuje zwiększone zapotrzebowanie. Jednym z nich jest witamina D. Jej naturalnym źródłem jest dieta bogata w ryby morskie, a także skórna synteza witaminy D pod wpływem ekspozycji na słońce. Jednak to za mało – szczególnie w trakcie ciąży. Wtedy konieczna jest suplementacja witaminy D – ma to na celu zapewnienie doskonałego samopoczucia przyszłej mamie, ale także warunkuje prawidłowy rozwój dziecka.
[WITAMINA D LEWA]Witamina D reguluje właściwe funkcjonowanie wielu narządów i układów organizmu. Odpowiada chociażby za właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego, mięśniowego, nerwowego, sercowo – naczyniowego czy kostnego. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna dostarczyć odpowiednich dawek witaminy D zarówno sobie, jak i maleństwu. Dzięki temu zadba o świetne samopoczucie, zredukuje ryzyko stanów depresyjnych, rozdrażnienia, problemów ze snem czy przewlekłego zmęczenia. Suplementacja witaminy D w ciąży to także doskonała profilaktyka osteoporozy i pogorszenia stanu zębów czy nadmiernego wypadania włosów.
Niedobór witaminy D w ciąży może być przyczyną powikłań położniczych:
– stanu przedrzucawkowego
– cukrzycy ciążowej
– rzucawki
– porodu przedwczesnego
Odpowiednia podaż witaminy D zadba także o rozwój malucha. W jaki sposób?
Witamina D niezbędna jest rozwijającemu się dziecku do uformowania układu kostnego. Niedobór witaminy D3 w ciąży może powodować deformacje szkieletu u płodu, a także sprzyja krzywicy, zaburzeniom układu nerwowego. Niski poziom tego związku może być przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka oraz hipokalcemii, czyli niskiego poziomu wapnia we krwi. Co więcej, niedobór witaminy D w ciąży rzutuje poważnie na dalszy rozwój malucha – zwiększa ryzyko otyłości, rozwoju cukrzycy czy astmy, a nawet nowotworów.
Aby zadbać o odpowiedni poziom witaminy D w ciąży i zapobiec poważnym konsekwencjom jej niedoborów, niezbędna jest suplementacja. Nie należy oczywiście zapominać o umiarkowanej ekspozycji na słońce oraz urozmaiconej diecie, jednak nie obejdzie się bez zażywania kapsułek z witaminą D. Eksperci zalecają suplementację witaminą D w ciąży wynoszącą 1500 – 2000 IU. Kapsułki, w skład których wchodzi witamina D3 1000 lub 2000 IU to najszybszy i najpewniejszy sposób na dostarczenie dziennej dawki tego związku oraz na zapobieganie jego niedoborom. Objawy niedoboru i powikłania zdrowotne znikną – a przyszła mama i jej maluch będą cieszyć się znacznie lepszym zdrowiem.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.