Opalanie kojarzy Ci się wyłącznie z pięknym, złocistym odcieniem skóry? Okazuje się, że eksponowanie skóry na działanie promieniowania słonecznego dostarcza jeszcze jednej korzyści – mowa o skórnej syntezie witaminy D. Jest to jedna z najważniejszych witamin w naszym organizmie, wykazująca aktywność hormonalną i warunkująca prawidłowe funkcjonowanie większości narządów i układów. Najważniejszym źródłem naturalnej witaminy D w organizmie jest wspomniana synteza skórna. Jak to zatem możliwe, że mając tę witaminę niemal na wyciągnięcie ręki, ponad 90% z nas cierpi na niedobory witaminy D?
W warunkach codziennej, kilkunastominutowej ekspozycji na słońce nasz organizm zsyntetyzuje wystarczające ilości witaminy D. Oczywiście pod warunkiem, że odsłonimy większą powierzchnię skóry i nie zablokujemy działania promieni słonecznych filtrami anty – UV. Jednak w okresie jesienno – zimowym nie mamy możliwości opalania się, co więcej – w lecie również nie zawsze zapewnimy właściwy poziom syntezy witaminy D. A opalać się na zapas nie możemy – skórna synteza witaminy D to ściśle regulowany proces; im dłużej się opalamy, tym synteza staje się mniej efektywna. Organizm nie gromadzi ponadto dużych zapasów witaminy D. Dlatego też okres jesienno – zimowy jest tak bardzo problematyczny. Jak uzupełnić wtedy pulę witaminy D w organizmie?
[WITAMINA D PRAWA]Przy ograniczonej ekspozycji na słońce należy szczególnie zadbać o dostarczenie odpowiednich ilości witaminy D. Związek ten może być dostarczony wraz z dietą – jednak dzienna podaż takiej naturalnej witaminy D nie pokryje zapotrzebowania na witaminę D. A to jest naprawdę duże – i aby podołać temu zapotrzebowaniu, wskazana jest suplementacja.
Zapotrzebowanie na witaminę D, które ma na celu zapobieganie niedoborom witaminy, przedstawia się następująco:
– niemowlęta 400 IU (10 µg)
– dzieci od 1 do 18 roku życia 400 IU (10 µg)
– dzieci od 1 do 18 roku życia z nadwagą 800–1000 IU (20–25 µg)
– dorośli 800–1000 IU (20–25 µg)
Jest to minimalne zapotrzebowanie, które nie uwzględnia sytuacji, w których organizm potrzebuje znacznie większych ilości witaminy D, chociażby w przypadku współistnienia różnych schorzeń. Okazuje się zatem, że realne zapotrzebowanie na witaminę D jest znacznie wyższe – i tu pojawia się konieczność suplementacji.
Eksperci zalecają przyjmowanie następujących dawek witaminy D:
– noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia – 400 IU/dobę
– niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia – 400 do 600 IU/dobę
– dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia – 600 do 1000 IU/dobę
– dorośli – 800 do 2000 IU/dobę
– kobiety w ciąży i karmiące piersią – 1500 do 2000 IU/dobę
Osoby z otyłością powinny podwoić rekomendowane dawki.
W diecie dostarczymy zaledwie ułamek podanych ilości witaminy D – dorsz, makrela, śledź czy węgorz to najlepsze naturalne źródła witaminy D. Znacznie mniej zawierają jej mleko, sery żółte czy jaja. Nie pozostaje zatem nic innego, jak sięgnąć po kapsułki z witaminą D. W ten sposób zyskujesz pewność, że codziennie dostarczysz optymalnych dawek tego cennego związku. Zapobiegniesz niedoborowi witaminy D i zapewnisz sobie świetną profilaktykę zdrowotną. Jednocześnie nie obawiaj się, że dostarczysz za dużo witaminy D3 – dawkując suplement zgodnie z zaleceniami producenta na pewno nie doprowadzisz do przedawkowania witaminy D.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.