Czy niedobór witaminy D może powodować depresję?

niedobór witaminy D depresjaNiedobór witaminy D dotyczy zdecydowanej większości z nas. Przyczyną niskiego poziomu witaminy D3, pomimo możliwości jej skórnej syntezy, jest coraz mniejsza ekspozycja na słońce, długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, stosowanie filtrów anty – UV. Nie bez znaczenia jest także ograniczone spożycie ryb, które stanowią najbogatsze źródło witaminy D w diecie.

Konsekwencje niedoboru witaminy D są bardzo poważne – mowa chociażby o zwiększonej zachorowalności na przewlekłe choroby: nowotwory, cukrzycę, miażdżycę czy nadciśnienie. Witamina D ma ponadto ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego oraz samopoczucie psychiczne. Zauważono także ścisły związek między niedoborami witaminy D a depresją.

Witamina D jak depresja

[WITAMINA D PRAWA] U pacjentów cierpiących na depresję, także depresję nawrotową, zauważono znacznie obniżony poziom witaminy D3 we krwi. Okazuje się zatem, że wyjątkowo trafne jest określenie „jesienna depresja”, dotyczące pogorszenia samopoczucia w okresie jesiennym. Zapewne gorszy nastrój, zmęczenie i problemy ze snem mają swoje źródło w ograniczonej syntezie skórnej witaminy D pod wpływem słońca. Ale takie okresowe pogorszenie nastroju jest niczym w porównaniu z kliniczną depresją.

W badaniach, którymi objęto kilka tysięcy osób, wykazano ścisłą zależność między niskim poziomem witaminy D a rozwojem depresji, a także jej nawrotami. Osoby otyłe są narażone na rozwój depresji znacznie bardziej – być może dlatego, że witamina D gromadzi się w tkance tłuszczowej, stając się gorzej dostępna dla organizmu.

Witamina D może także wspomagać terapię depresji – kluczowe jest przywrócenie fizjologicznego stężenia witaminy D, wynoszącego około 30 – 50 ng/ml. Trudno o skuteczną terapię depresji, gdy pacjent cierpi jednocześnie na niedobory witaminy D.

Ile witaminy D będzie w sam raz?

Niemal 90% z nas cierpi na zbyt niski poziom witaminy D. W związku z tym wskazana jest suplementacja witaminy D – najlepiej przez cały rok, chyba że w lecie naprawdę korzystasz ze słońca. Osoby dorosłe powinny przyjmować około 800 – 2000 IU na dobę. Jeśli jesteś osobą zmagającą się z nadwagą bądź otyłością – podwój dawkę. Podobnie – gdy dotykają Cię choroby przewlekłe, np. cukrzyca czy nadciśnienie. Wysokie dawki witaminy D należy także stosować w przypadku niedoboru witaminy D. Objawy sugerujące niski poziom witaminy D3 to osłabienie odporności, zmęczenie, bóle głowy i mięśni, nadmierne wypadanie włosów czy pogorszenie nastroju. Możesz także wykonać badanie witaminy D3 we krwi – które da Ci pewność, czy masz zbyt niski poziom witaminy D w organizmie.

Chcesz cieszyć się doskonałym samopoczuciem i nastrojem? Korzystaj ze słońca, włącz do swojej diety jak najwięcej ryb – pomoże to utrzymać prawidłowy poziom witaminy D. Jednocześnie nie zapominaj o suplementacji witaminy D, ponieważ 2000 jednostek przyjęte w postaci kapsułki to bardzo dobra profilaktyka zdrowotna.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0