Naturalne źródła witaminy B12 – w czym występuje witamina B12?

źródła witaminy B12Witamina B12, zwana także kobalaminą, to jedna z najważniejszych dla naszego organizmu witamin z grupy B. W przeciwieństwie do innych witamin tej grupy, które znaleźć można zarówno w produktach pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, witamina B12 występuje jedynie w produktach odzwierzęcych. Weganie i wegetarianie są zatem narażeni na niedobór witaminy B12. Na deficyt tej witaminy cierpią także osoby z zaburzeniami wchłaniania.

Naturalne źródła witaminy B12 w diecie

Witamina B12 to związek, którego nie potrzebujemy bardzo dużo – średnie zalecane jej spożycie dla osoby dorosłej wynosi około 2,5 mikrograma na dzień. W przypadku tradycyjnej diety oraz braku czynników ingerujących we wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego, nie powinno dojść do rozwoju niedoboru. Jej dostępność w diecie nie jest najgorsza. Dotyczy to jednak standardowego modelu żywienia, niewykluczającego produktów odzwierzęcych.

[WITAMINA B LEWA]W czym jest najwięcej witaminy B12? Na pewno w mięsie i podrobach.

Średnia zawartość tego związku w 100 g produktu to:

Poddawanie produktów zawierających witaminę B12 obróbce cieplnej, może zmniejszać zawartość tej cennej witaminy w diecie nawet o kilkadziesiąt procent.

Zawartość witaminy B12 w produktach roślinnych

Istnieje wiele sprzecznych informacji dotyczących zawartości witaminy B12 w produktach roślinnych. Niektóre źródła podają, iż w wodorostach – algach, spirulinie, a także drożdżach można znaleźć witaminę B12. W rzeczywistości produkty te nie zawierają tego związku lub zawierają jedynie nieaktywne biologicznie formy. Osoby na diecie wegańskiej muszą zatem poszukiwać innych źródeł. Zawartość witaminy B12 w diecie wegańskiej i wegetariańskiej zwiększą produkty fortyfikowane witaminą B12 – mleka roślinne, płatki i batony zbożowe.

Zbyt mało witaminy B12 w diecie? Zobacz czym to grozi

Zarówno osoby spożywające zbyt mało naturalnych źródeł witaminy B12 w diecie, jak i osoby z zaburzeniami wchłaniania, narażone są na rozwój niedoboru witaminy B12. Czynniki ograniczające wchłanianie witaminy B12 to m. in. kwas acetylosalicylowy, leki zmniejszające kwasowość żołądka, alkohol, cukier, doustna antykoncepcja hormonalna, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne czy kodeina. Kolejnym problemem są resekcje jelit, celiakia, stany zapalne przewodu pokarmowego czy choroba Addisona – Biermera. Każdy z tych czynników może prowadzić do zbyt niskiego poziomu tego związku. Objawy niedoboru dotyczą rozwoju anemii oraz zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego.

Osoby dotknięte niedoborem witaminy B12 odczuwają przewlekłe zmęczenie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia pracy serca. Brak witaminy B12 w organizmie odbija się niekorzystnie na samopoczuciu psychicznym, zdarzają się stany depresyjne, rozdrażnienie i nerwowość, stany psychotyczne, zaburzenia pamięci i koncentracji, demencja.

Często odczuwane są także inne objawy ze strony układu nerwowego:

Jeśli niedobór B12 utrzymuje się przez dłuższy czas, wspomniane zaburzenia neurologiczne mogą się utrwalić. Jak temu zapobiec?

Czym zastąpić naturalne źródła witaminy B12 w diecie?

Jeśli Twoja dieta nie dostarcza odpowiednich ilości witaminy B12, zauważasz u siebie objawy niedoboru lub jesteś narażony na niedobory witaminowe – sięgnij po suplementację. Najskuteczniejsze okazują się być suplementy zawierające więcej witamin z grupy B, czyli B complex. Większość witamin z grupy B wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo – naczyniowego, odpornościowego. Związki z grupy B wpływają na nienaganny wygląd skóry, włosów i paznokci doskonale uzupełniając swoje działanie.

Suplementy z witaminami z grupy B najlepiej wchłaniają się, gdy wolne są od syntetycznych dodatków – zbędne chemiczne składniki mogą ograniczać biodostępność witamin. Pożądany jest natomiast dodatek naturalnej piperyny, która doskonale wpływa na wchłanianie związków z grupy B. Taki aktywny biologicznie kompleks witamin z grupy B to skuteczna profilaktyka niedoborów i uzupełnienie diety w witaminy.

Źródła wiedzy:

https://dietetycy.org.pl/czym-mozna-znalezc-witamine-b12/
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-foods

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0