Witamina B9, bardziej znana jako kwas foliowy, to jedna z tych witamin, po które często sięgamy w formie suplementu. Przede wszystkim suplementacja witaminy B9 stosowana jest u kobiet w ciąży, okazuje się jednak, że tabletki z witaminą B9 potrzebne są znacznie większej grupie osób. Suplementacja witaminy B9 zalecana jest zarówno tym osobom, które nie dostarczają wystarczających ilości kwasu foliowego w diecie, jak i tym, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten związek. A ile ono wynosi?
Witamina B9 – jak zdecydowana większość witamin z grupy B – musi być dostarczona wraz z dietą, gdyż nie jest syntetyzowana przez organizm. Dziennie osoba dorosła powinna dostarczać około 400 mikrogramów kwasu foliowego, natomiast w ciąży zapotrzebowanie to zwiększa się o połowę. Taka ilość tego związku zapewnia szereg korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim – warunkuje sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Już na etapie życia płodowego kwas foliowy zapewnia prawidłowy rozwój układu nerwowego i uznawany jest za najskuteczniejszą profilaktykę wad rozwojowych cewy nerwowej. W późniejszych okresach życia kwas foliowy wspomaga procesy nauki i koncentracji, zapobiega rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, padaczki oraz korzystnie wpływa na nastrój.
[WITAMINA B PRAWA]Witamina B9 reguluje metabolizm homocysteiny – dziś to ten związek, a nie cholesterol, obwiniany jest za rozwój miażdżycy. Kwas foliowy obniża poziom homocysteiny we krwi, redukując w ten sposób ryzyko rozwoju miażdżycy i jej powikłań – nadciśnienia, zawału serca czy udaru mózgu. Kolejną prozdrowotną funkcją kwasu foliowego jest pozytywny wpływ na procesy krwiotworzenia, a ściślej syntezy krwinek czerwonych. Niebagatelną rolę witamina B9 odgrywa w profilaktyce nowotworów – udowodniono działanie ochronne kwasu foliowego w przypadku raka szyjki macicy, żołądka czy jelita grubego.
Głównym źródłem witaminy B9 jest dieta – szczególnie bogate w kwas foliowy są produkty pochodzenia roślinnego. Najbogatsze naturalne źródła witaminy B9 to nasiona roślin strączkowych, zielone liście warzyw, orzechy, drożdże, awokado. Z produktów pochodzenia zwierzęcego godne uwagi jest żółtko jaja. Biodostępność witaminy B9 z diety wynosi średnio 50 – 80%, a utracie kwasu foliowego z diety sprzyja długie przechowywanie żywności, poddawanie jej działaniu promieni słonecznych oraz gotowanie. W związku z tym nie zawsze udaje się dostarczyć odpowiednich ilości tego związku. Wskazana jest zatem suplementacja witaminą B9. Kto potrzebuje jej najbardziej?
Wskazania do suplementowania kwasu foliowego dotyczą:
– osób niespożywających dużych ilości warzyw
– kobiet w ciąży i karmiących piersią
– osób zagrożonych rozwojem miażdżycy – z nadwagą, nadciśnieniem, wysokim poziomem homocysteiny we krwi, występowaniem miażdżycy w rodzinie
– nadużywających alkoholu
– profilaktyki niedokrwistości megaloblastycznej
– stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej
W jaki sposób suplementowana jest witamina B9? Suplement diety może dostarczać wyłącznie kwasu foliowego lub występować w postaci preparatów złożonych, w skład których wchodzi kompleks wielu witamin z grupy B. Takie preparaty B complex są skuteczną profilaktyką niedoboru witamin z grupy B. Związki te uzupełniają nawzajem swoje działanie, wzmacniając układ nerwowy, krwionośny, odpornościowy czy skórę i włosy.
Najważniejszym wskazaniem – poza wymienionymi powyżej – jest niedobór kwasu foliowego. Objawiać może się on na wiele sposobów, obejmując rozwój anemii megaloblastycznej czy zaburzeń neurologicznych. Jak rozpoznać niedobór witaminy B9?
Charakterystyczne objawy to:
– osłabienie
– bóle i zawroty głowy
– kołatanie serca
– mrowienie i drętwienie rąk oraz nóg
– zaburzenia równowagi i chodu
– kłopoty z mową oraz wzrokiem
– zaburzenia pamięci i koncentracji
– zaburzenia czucia
– depresja
Zauważenie takich symptomów powinno skłonić do wykonania morfologii oraz zbadania poziomu witaminy B12 oraz kwasu foliowego we krwi. Pozwoli to szybko zdiagnozować niedobór tych związków i wdrożyć odpowiednią suplementację.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.