Dlaczego nasze kości potrzebują witaminy D?

witamina D dla kościKości stanowią integralną część naszego ciała oraz rusztowanie dla mięśni. Dbałość o prawidłową mineralizację kości i odpowiednią ich gęstość jest ważna na każdym etapie życia. W okresie płodowym formuje się układ kostny – brak odpowiedniej mineralizacji może prowadzić do wrodzonych deformacji szkieletu. W okresie rozwoju i wzrostu kości intensywnie wydłużają się, a zatem wymagają wzmocnienia. Kolejny istotny etap to zajście w ciążę – wtedy kobiety muszą zadbać o zdrowie kości, podobnie jak podczas menopauzy. I wreszcie – w wieku podeszłym narażeni jesteśmy na częstsze złamania i fizjologiczne osłabienie kości.

Myśląc o zdrowych i mocnych kościach, pierwszym skojarzeniem jest wapń. Jednak nawet wysoka jego podaż w diecie nie przyniesie efektów, jeśli nie zadbamy jednocześnie o prawidłowy poziom witaminy D3. Bez niej wapń nie zostanie wykorzystany w pożądany przez nas sposób.

Witamina D i wapń – duet doskonały dla mocnych kości

[WITAMINA D PRAWA]Witamina D oddziałuje na kości bezpośrednio, za sprawą receptorów zlokalizowanych w macierzy kostnej. Niezbędna jest do dojrzewania oraz późniejszego funkcjonowania komórek kostnych. Ponadto witamina D wpływa korzystnie na gospodarkę wapniowo – fosforanową. Zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, dzięki czemu Twój organizm wykorzysta większość wapnia dostarczonego wraz z dietą. Dodatkowo witamina D3 reguluje dystrybucję wapnia do kości, natomiast jego nadmiar usuwany jest przez nerki. Dzięki temu witamina D warunkuje utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi.

Z racji kluczowej roli witaminy D dla rozwoju i wzmocnienia kości, a także dla funkcjonowania niemal wszystkich narządów ciała, zapotrzebowanie na witaminę D jest dość duże.

Oficjalnie ustalone dobowe zapotrzebowanie na witaminę D wynosi odpowiednio:

– niemowlęta 400 IU
– dzieci od 1 do 18 roku życia 400 IU
– dzieci od 1 do 18 roku życia z nadwagą 800–1000 IU
– dorośli 800 – 1000 IU

Jednak realne zapotrzebowanie na witaminę D jest co najmniej dwukrotnie wyższe – a ograniczona do miesięcy letnich synteza skórna witaminy D oraz dieta najczęściej okazują się być niewystarczające. Jest jednak wygodny i skuteczny sposób na szybkie przywrócenie poziomu witaminy D3 do normy i zapobieganie niedoborom witaminy D. Mowa o suplementach zawierających witaminę D.

Witamina D3 – dawkowanie suplementów

Po suplement z witaminą D bardzo łatwo jest sięgnąć, sztuką jest natomiast wybór preparatu o doskonałej przyswajalności. Należy zatem zwrócić uwagę na dawkę oraz formułę suplementu. Witamina D3 dla dorosłych najczęściej występuje w dawkach 1000 jednostek lub 2000 jednostek. Może mieć postać tabletek lub kapsułek – bardziej polecane są te drugie, gdyż znacznie lepiej wchłania się zawarta w nich witamina D. Kapsułki są wygodniejsze w użyciu, nie zawierają sztucznych dodatków, przeciwzbrylaczy i barwników.

Witamina D dla dzieci ma natomiast postać kropelek. Suplementacja witaminy D zalecana jest już od momentu narodzin, po czym powinna być kontynuowana aż do podeszłego wieku. Absolutne minimum to suplementacja w okresie jesienno – zimowym, choć nie zaszkodzi łykać witaminy D 2000 IU przez cały rok. Ryzyko przedawkowania witaminy D jest znikome, natomiast korzyści płynące z jej suplementacji – nie do przecenienia.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0