Poziom witaminy D w organizmie zależy przede wszystkim od skórnej syntezy witaminy D. Jeśli codziennie wystawiamy swoją skórę na działanie słońca przez co najmniej kwadrans, nie powinniśmy się obawiać zbyt niskiego poziomu witaminy D3 w organizmie. Jednak w okresie ograniczonego nasłonecznienia nasz organizm nie ma szans na zsyntetyzowanie odpowiednich ilości tej witaminy. W lecie nie możemy opalić się na zapas i zgromadzić większych ilości witaminy D, gdyż synteza skórna jest kontrolowana przez organizm. Zapasy ustrojowe witaminy starczają na około dwa miesiące. Aby móc oszacować poziom witaminy D, można obserwować swój organizm, zwracając baczną uwagę na objawy niedoboru witaminy D. Bardziej dokładne jest badanie poziomu witaminy D3 we krwi. Każdy powinien je wykonać – nawet, jeśli jeszcze nie dostrzega u siebie objawów niedoboru.
[WITAMINA D LEWA]Objawy niedoboru witaminy D początkowo mają charakter pogorszenia ogólnego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Charakterystyczne jest znużenie i apatia, stany depresyjne, zaburzenia snu, pogorszenie pamięci i koncentracji. Możesz częściej ulegać infekcjom czy chorować na alergie, nierzadko pojawia się nadwaga oraz podwyższony poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Z czasem wzrasta ryzyko rozwoju astmy, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, miażdżycy czy niektórych nowotworów.
Wystąpienie takich objawów niedoboru powinno skłonić Cię do oznaczenia poziomu witaminy D.
Badanie witaminy D3 powinny także wykonać osoby szczególnie narażone na jej niedobory:
– osoby starsze
– kobiety w ciąży i karmiące piersią
– chorujący na schorzenia przewlekłe
– osoby nie mające stałego dostępu do promieniowania słonecznego
Oznaczanie poziomu witaminy D w organizmie odbywa się szybko – wystarczy oddać próbkę krwi, a następnie poczekać jeden dzień na wynik. Dzięki temu dowiesz się czy konieczna jest suplementacja witaminą D – i w jakich dawkach. Prawidłowy wynik witaminy D3 to 30 – 50 ng/ml. Przy takim wyniku badań zalecane jest zażywanie kapsułek z witaminą D 1000 IU bądź 2000 IU w okresie jesieni i zimy, a przy ograniczonym opalaniu w lecie – najlepsza będzie stała suplementacja. Z kolei niedobór witaminy D, czyli jej poziom poniżej 30 ng/ml wymaga zażywania dwukrotnie większych dawek.
Znajomość poziomu witaminy D w organizmie pozwala zatem dopasować wysokość przyjmowanych dawek i ograniczyć negatywne skutki zbyt niskiego poziomu witaminy D3. Trudno o lepszą profilaktykę chorób cywilizacyjnych. To zaskakujące jak wiele może zdziałać kapsułka z witaminą D.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.