Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to jeden z tych suplementów, po które sięgamy najczęściej. Funkcje witaminy C w organizmie są bardzo zróżnicowane, a realne zapotrzebowanie na witaminę C szacowane jest nawet na 1000 mg na dobę. Spośród wielu rodzajów witaminy C dostępnych na rynku, najlepiej jest wybrać tę, która wyróżnia się najlepszą biodostępnością, a zatem najskuteczniejszym działaniem. Bez wątpienia jest to witamina C lewoskrętna naturalna, czyli pozyskiwana nie na drodze chemicznej syntezy, a dzięki ekstrakcji z wyciągów roślinnych.
Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C wykazuje całkiem pokaźna grupa osób, a wśród nich są sportowcy oraz osoby odchudzające się. W jaki sposób witamina C pomaga w aktywności fizycznej i procesie redukcji masy ciała?
[WITAMINA C PRAWA]Witamina C to jeden z naturalnych spalaczy tłuszczu, czyli substancji nasilających lipolizę. Proces ten polega na pozyskiwaniu energii z kwasów tłuszczowych zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Witamina C bierze bezpośredni udział w procesach spalania kwasów tłuszczowych, ale oddziałuje na gospodarkę lipidową także pośrednio, wpływając na gospodarkę hormonalną. Z jednej strony witamina C wspomaga syntezę bądź intensyfikuje działanie hormonów lipolitycznych, czyli spalających tkankę tłuszczową, takich jak adrenalina i noradrenalina czy dehydroepiandrosteron DHEA. Z drugiej strony – witamina C normalizuje poziom glukozy, a tym samym insuliny we krwi, co ogranicza odkładanie się tłuszczu w organizmie.
Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, nie ma powinowactwa do tłuszczu; stopień jej przenikania bezpośrednio do tkanki tłuszczowej może nie być zatem zadowalający. Ale tu powracamy do naturalnej witaminy C, której źródłami są ekstrakty roślinne. Zawierają one szereg bioflawonoidów, które mają bardziej lipofilny charakter i trafiają do miejsca docelowego działania, czyli tkanki tłuszczowej. Naturalna witamina C może zatem skutecznie przyspieszyć proces odchudzania. Ale to nie koniec jej zastosowań – odchudzanie to także aktywność fizyczna, a we wsparciu organizmu podczas treningu witamina C nie ma sobie równych.
Bez względu na to, czy trenujesz po to, aby schudnąć, czy może zależy Ci na rozbudowaniu masy mięśniowej albo – po prostu – wypracowaniu świetnej kondycji, nie zapominaj o suplementacji witaminy C. Działa ona przeciwzapalnie, zatem ogranicza rozwój zmian zwyrodnieniowych w stawach. Dzięki kluczowemu udziałowi w syntezie kolagenu, witamina C wzmacnia kości i chrząstki, minimalizuje ryzyko kontuzji, a także wspomaga gojenie wszelkich urazów. I wreszcie – kwas askorbinowy dba o skuteczną regenerację potreningową mięśni.
Warto wspomnieć jeszcze o korzystnym wpływie witaminy C na żelazo – witamina ta zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, zapobiegając rozwojowi anemii. Przekłada się to na lepsze odżywienie i dotlenienie mięśni, a tym samym – na bardziej efektywną ich pracę podczas treningu.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.