Sport to samo zdrowie – to profilaktyka wielu schorzeń oraz sposób na osiągnięcie nienagannej sylwetki i młodego wyglądu. Jednak osoby regularnie uprawiające sport muszą pamiętać o konieczności modyfikacji diety tak, aby dostarczyć tych składników odżywczych, na które sportowcy wykazują zwiększone zapotrzebowanie. Mowa chociażby o pełnowartościowym białku, antyoksydantach – zwłaszcza witaminie C czy niektórych minerałach (magnez, wapń, żelazo). Zatrzymajmy się na moment przy witaminie C, czyli kwasie askorbinowym – dlaczego wysoka podaż tej witaminy jest tak ważna w przypadku osób uprawiających sport?
[WITAMINA C PRAWA]Obecnie jedną z najchętniej wybieranych form aktywności fizycznej jest trening siłowy. W ten sposób trenują dziś nie tylko kulturyści, ale każdy, kto chce wyrzeźbić szczupłą sylwetkę, wzmocnić serce oraz zwiększyć gęstość kości. Intensywny wysiłek stanowi niemałe wyzwanie dla organizmu i generuje sporą ilość wolnych rodników. Aby skutecznie je zneutralizować, konieczne jest dostarczenie z dietą dużych ilości antyutleniaczy. Najlepszym z nich jest przyjmowana w wysokich dawkach witamina C, która dodatkowo zapewnia osobom trenującym inne korzyści. Na drodze zwiększenia wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, witamina C zapobiega anemii i pośrednio dba o odpowiednie odżywienie i dotlenienie mięśni. Ponadto wspomaga proces regeneracji potreningowej, usprawniając usuwanie z mięśni kwasu mlekowego odpowiedzialnego za powstanie tzw. zakwasów.
Kwas askorbinowy wspomaga syntezę wielu białek, w tym kolagenu, czyli podstawowego budulca tkanki łącznej. Dzięki temu witamina C wzmacnia więzadła i ścięgna oraz wspomaga regenerację chrząstki stawowej. Ponadto działa przeciwzapalnie, minimalizując ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów czy powstawania urazów układu ruchu. Witamina C zwiększa ponadto syntezę testosteronu – męskiego hormonu płciowego o działaniu anabolicznym.
Jeśli nie masz pewności czy z dietą dostarczasz odpowiednich dawek witaminy C – sięgnij po suplementy z witaminą C naturalną lewoskrętną. W diecie najlepiej dostarczyć ją z warzywami i owocami, przy czym gotowane warzywa mają jej nieco mniej, a owoce to te składniki diety, gdzie witamina C występuje w największych ilościach. Jednak sportowcy mają niekiedy ściśle zbilansowaną dietę i nie mogą pozwolić sobie na spożywanie dużej ilości owoców. Wtedy można łatwo dostarczyć wysokich dawek witaminy C suplementując ją. Dawkowanie witaminy C lewoskrętnej w przypadku sportowców to najczęściej 1000 mg, choć niektórzy deklarują, że w stanach osłabienia bądź przed ciężkim treningiem zażywają nawet 2000 mg.
Możesz zatem bez obaw suplementować witaminę C – nadmiar kwasu askorbinowego grozi Ci tylko wtedy, gdy długotrwale przyjmować będziesz dawki powyżej 2000 mg na dobę. A jedyna manifestacja przedawkowania witaminy C to bóle brzucha i nudności. Jest natomiast coś znacznie groźniejszego niż nadmiar witaminy C – jej niedobór. Jeśli zatem regularnie trenujesz – zadbaj o odpowiednio wysoką podaż witaminy C i ciesz się nienagannym zdrowiem i coraz lepszymi wynikami sportowymi osiąganymi z treningu na trening.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.