Raport Cheers – nawyki żywieniowe Polaków 2018

suplementy dietyZ roku na rok rośnie spożycie suplementów diety. Sięgamy po nie zachęceni wszechobecnymi reklamami, ale nie tylko – rosnąca świadomość dotycząca zdrowego stylu życia wymaga starannego komponowania diety. Suplementy diety stanowią doskonałe uzupełnienie codziennego jadłospisu, pozytywnie wpływają na zdrowie. Warto przyjrzeć się nieco bliżej nawykom żywieniowym Polaków oraz ich opinii na temat suplementacji i wynikających z niej korzyści dla zdrowia.

Czy oceniamy swoją dietę jako zdrową?

Trudno znaleźć dietę idealną dla każdego – tak wiele mówi się przecież o potrzebie indywidualizowania diety. Istnieją jednak ogólne zalecenia żywieniowe, które zawarte są w Piramidzie Żywienia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Najnowszy model piramidy opracowano w 2018 roku – i jest to model wprowadzający nowe spojrzenie na zdrowy sposób żywienia.

Najważniejsze założenia Piramidy Żywienia to:

 
A jak wygląda w praktyce realizowanie tych założeń dietetycznych? W badaniu Cheers – nawyki żywieniowe Polaków 2018 przeanalizowano przyzwyczajenia dietetyczne oraz suplementacyjne Polaków. Ponad połowa osób biorących udział w ankiecie określiła swój stan zdrowia jako dobry. Wyniki badania wskazują na to, że najczęściej spożywamy odpowiednią ilość posiłków, czyli od 4 do 5 dziennie. Taką częstotliwość spożywania posiłków deklaruje 59% badanych, a tylko 36% spożywa zaledwie 2 – 3 posiłki w ciągu dnia.

Ważne jest jednak nie tylko to, jak często jemy, ale także to, co jemy. Kolejne miłe zaskoczenie – dieta ankietowanych osób coraz częściej eliminuje niezdrowe produkty. Aż 66% osób poddanych ankiecie sięga po fast foody zaledwie sporadycznie, a tylko 19% regularnie podjada słodycze czy słone przekąski między posiłkami. Jednocześnie większość ankietowanych spożywa co najmniej 5 porcji warzyw i owoców tygodniowo, a 25% codziennie jada mięso.

nawyki żywieniowe Polaków

Jak wygląda kwestia suplementacji?

Suplementy diety są obecnie uznawane za cenne uzupełnienie codziennego jadłospisu. Konieczność ich stosowania podyktowana jest przede wszystkim coraz mniejszą zawartością składników odżywczych w diecie – także tej właściwie skomponowanej. Obecnie zawartość witamin i minerałów w warzywach i owocach, mięsach czy nabiale jest znacznie mniejsza niż kilkadziesiąt lat temu. Trudno jest zatem dostarczyć z dietą takich ilości związków odżywczych, które pokryłyby dzienne zapotrzebowanie na te związki.

Suplementacja niektórych związków jest zatem zalecana przez ekspertów – mowa zwłaszcza o witaminie D3, kwasach omega 3, magnezie, witaminach z grupy B czy witaminie C. Znajduje to odbicie w wynikach badania Cheers – nawyki żywieniowe Polaków 2018. Okazuje się bowiem, że aż 72% ankietowanych stosuje suplementy diety, a 51% sięga po suplementację codziennie. Co więcej – aż 39% osób odczuwa znaczną poprawę stanu zdrowia wynikającą z przyjmowania suplementów diety. Co ciekawe – częste stosowanie suplementów diety i odczuwanie zauważalnej poprawy stanu zdrowia deklarują badani z każdej grupy wiekowej – od 18 do 55 roku życia.

Nawyki Żywieniowe Polaków - Raport Cheers
Wyniki raportu wskazują jednoznacznie, że staramy się żyć coraz zdrowiej. Stosowanie suplementów diety staje się zatem powszechnie występującym, zdrowym nawykiem. Jeśli dodatkowo poświecimy chwilę na wybór suplementu diety najwyższej jakości, wtedy odczujemy wymierne dla zdrowia korzyści.

Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie osób. Termin realizacji: lipiec 2018 r. Metoda: CAWI.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0