Na przestrzeni ostatnich lat zmieniało się nasze spojrzenie na dietę – zarówno dietę odchudzającą, jak i po prostu rozumianą jako zdrowy model odżywiania się. Sławę zyskuje dieta ketogeniczna – przez wielu uznawana za restrykcyjną, a nawet bardzo kontrowersyjną. Dieta ta była kiedyś z powodzeniem stosowana w celach leczniczych – przynosi bowiem spektakularne efekty u osób ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak padaczka czy choroba Alzheimera.
Obecnie dieta ta stosowana jest także u chorych na cukrzycę. Bardzo cenią ją sobie także sportowcy, gdyż umożliwia szybką redukcję masy ciała. Coraz częściej z dietą ketogeniczną eksperymentują także osoby, którym nie udało się schudnąć na tradycyjnej diecie węglowodanowej. Aby te eksperymenty nie zakończyły się niedoborami pokarmowymi, warto nabyć wiedzę jak umiejętnie komponować dietę ketogeniczną i po jakie suplementy diety warto sięgnąć.
[WITAMINA B PRAWA]Dieta ketogeniczna to naprawdę spora zmiana w naszym sposobie żywienia, który u większości z nas bazuje na węglowodanach. Tu nie spożywamy ich niemal wcale, a głównym źródłem energii stają się tłuszcze. Takiego modelu żywienia nie należy porównywać do zniesławionej diety Kwaśniewskiego – po pierwsze dieta ketogeniczna bazuje na zdrowych, wartościowych tłuszczach, a po drugie – polega na wprowadzeniu organizmu w stan ketozy. Jednocześnie konieczne jest rozróżnienie między stanem ketozy – czyli syntezy ciał ketonowych stanowiących alternatywne do glukozy źródło energii, a kwasicy ketonowej. Ta druga towarzyszy nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy i zbyt wysokiemu poziomowi glukozy we krwi, rozwija się nagle i może prowadzić do śpiączki.
Dieta ketogeniczna uznawana jest za zdrowy model odżywiania, który może skutecznie redukować nadmiarowe kilogramy. Ale nie tylko – taka dieta polecana jest osobom cierpiącym na insulinooporność czy cukrzycę, narażonym na rozwój chorób układu krążenia (zwłaszcza hipercholesterolemię i miażdżycę). W diecie ketogenicznej tłuszcze dostarczają 90% dziennego zapotrzebowania na kalorie, reszta przypada na białko i węglowodany. Aby wprowadzić organizm w stan ketozy, konieczne jest przestrzeganie proporcji makroskładników, zwłaszcza zminimalizowanie spożycia węglowodanów. Jak zatem wygląda dieta ketogeniczna w praktyce?
Oto przykładowy jadłospis dzienny:
– jajecznica na maśle z dwóch jaj, z boczkiem i pomidorami
– kurczak smażony na oleju kokosowym, z gotowanym brokułem i oliwkami, wszystko z dodatkiem tłoczonego na zimno oleju lnianego
– serek wiejski z pestkami słonecznika i nasionami chia oraz papryką
– ryba z piekarnika podana z awokado i masłem orzechowym
Minimalne spożycie warzyw i owoców może sprzyjać rozwojowi niedoborów niektórych witamin czy składników mineralnych. Jakie suplementy okażą się najbardziej przydatne?
Osoby decydujące się na dietę ketogeniczną powinny stale kontrolować stan zdrowia, wykonując podstawowe badania laboratoryjne. Dodatkowo warto oznaczać poziom witamin we krwi – witaminy D, witamin z grupy B. W przypadku witaminy D jej niedobór dotyczy niemal każdego z nas, zatem wymagana jest jej suplementacja. Wielkość przyjmowanych dawek witaminy D zależy od poziomu tej witaminy we krwi – najczęściej stosuje się od 2000 IU do nawet 8000 IU.
Równie ważne jest kontrolowanie poziomu witamin z grupy B, a zwłaszcza:
– witaminy B6
– witaminy B9
– witaminy B12
We krwi oznaczyć można poziom witaminy B6 i B12, a poziom witaminy B9 oznaczany jest jako foliany. Można także oznaczyć poziom homocysteiny – aminokwasu uznawanego za ważny czynnik miażdżycy, którego poziom we krwi wzrasta w niedoborach witamin z grupy B.
W przypadku diety ketogenicznej nie powinno zabraknąć witaminy B12, której głównym źródłem w diecie jest mięso i ryby. Osobnym problemem jest przyswajalność witaminy B12 – stosowanie niektórych leków (antybiotyki, doustna antykoncepcja hormonalna, steroidy) czy występowanie zaburzeń wchłaniania może prowadzić do niedoborów witaminy B12. W przypadku witamin B6 i B9 niedobory są bardziej prawdopodobne, gdyż bogatymi ich źródłami w diecie są produkty zbożowe.
W związku z tym, że dieta ketogeniczna wyklucza spożycie takich źródeł węglowodanów, możliwy jest niedobór witaminy B6 i B9. Dlatego warto sięgnąć po witaminę B complex. Inne zalecane suplementy to kwasy omega 3, magnez, potas, witamina C o działaniu antyoksydacyjnym.
Osoby będące na diecie ketogenicznej mogą znaleźć w ofercie marki Cheers najwyższej jakości suplementy diety, które uzupełnią jadłospis w cenne składniki odżywcze. Mowa o:
– witaminie B complex, która zawiera wszystkie najważniejsze witaminy z grupy B, a dodatkowo piperynę, inozytol i cholinę zwiększające przyswajalność witamin
– kwasach omega 3 pozyskiwanych z najwyższej jakości oleju rybiego
– witaminie D3 + K2 w najlepiej przyswajalnej formie
– preparacie ZMB6, czyli suplemencie zawierającym magnez, cynk i witaminę B6
– naturalnej witaminie C wzbogaconej o kwas elagowy, bioflawonoidy cytrusowe i selen
Wszystkie suplementy diety marki Cheers wyróżniają się jakością clean label, a zatem brakiem syntetycznych, potencjalnie szkodliwych dla zdrowia dodatków. Zapewnia to doskonałą przyswajalność witamin i związków mineralnych oraz skuteczną suplementację. Taka suplementacja wskazana jest w przypadku każdej diety odchudzającej – nie tylko keto diety.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.