Witamina K jak krzepliwość? Nie tylko!

witamina KWitamina K najczęściej wspominana jest w kontekście krzepliwości krwi – i słusznie. Należy jednak wyjaśnić pewną nieścisłość – pod pojęciem witaminy K rozumiana jest cała grupa związków. Za pozytywny wpływ na krzepnięcie krwi odpowiada witamina K1, a witamina K2 reguluje przede wszystkim gospodarkę wapniową. Jak nie trudno się domyślić, odgrywa ona kluczową rolę w profilaktyce osteoporozy. To nie koniec jej prozdrowotnych właściwości.

Działanie witaminy K2

W świetle najnowszej wiedzy medycznej witamina K2 odgrywa nie mniejszą niż witamina D rolę w regulacji gospodarki wapniowej. Witamina K2 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania osteokalcyny – białka odpowiedzialnego za tworzenie się kości. Osteokalcyna wiąże w kościach wapń, podstawowy budulec macierzy kostnej, a witamina K2 jest niezbędna do aktywności osteokalcyny.

[WITAMINA D PRAWA]Witamina K2 jest zatem konieczna w okresie wzrostu, a także u kobiet po menopauzie, które narażone są na spadek gęstości kości i osteoporozę. Witamina K wzmacnia ponadto zęby. W związku z tym, że witamina K2 i D wykazują synergistyczne oddziaływanie na układ kostny, warto zadbać o ich jednoczesną suplementację.

Witamina K2 zapobiega skutecznie schorzeniom układu naczyniowego. Elastyczne ściany naczyń krwionośnych narażone są na zwapnienie i wzmożone sztywnienie. Indukuje to szereg niekorzystnych zmian, w tym rozwój nadciśnienia czy miażdżycy, a także ich groźnych powikłań. Witamina K oddziałując na białko, wiążąc sole wapniowe, zapobiega tej niekorzystnej kaskadzie zmian w ścianach naczyń krwionośnych, warunkując sprawne funkcjonowanie układu krążenia. Witamina K chroni zatem przed groźnym zwapnieniem zastawek serca czy naczyń krwionośnych o nieodwracalnych skutkach zdrowotnych.

Witamina K2 ma także właściwości antynowotworowe, szczególnie względem nowotworu wątroby, co zostało udowodnione badaniami naukowymi.

Niedobór witaminy K2

Niedobory witaminy K nie są rzadkością i wynikają ze źle zbilansowanej diety oraz zaburzeń wchłaniania z przewodu pokarmowego. Niedobory towarzyszą m. in. chorobie Crohna, schorzeniom pęcherzyka żółciowego, długotrwałemu zażywaniu antybiotyków czy leków przeciwkrzepliwych. Objawy niedoboru mogą myć bardzo różnorodne. Często spotykane jest nasilone krwawienie dziąseł, nosa lub przewodu pokarmowego. Poważnym niedoborom witaminy K mogą towarzyszyć silniejsze krwawienia, w skrajnych przypadkach prowadzące nawet do uszkodzenia płuc czy udaru mózgu. Objawy ze strony układu kostnego sprowadzają się do wzmożonej łamliwości kości. Konsekwencją niedoboru witaminy K jest także wapnienie naczyń krwionośnych oraz zastawek serca, co manifestuje się nadciśnieniem, zmianami miażdżycowymi czy występowaniem zatorów lub zawałów.

Występowanie witaminy K2 w diecie

Witamina K2 występuje głównie w produktach zwierzęcych, gdyż syntetyzowana jest w jelicie czczym i krętym u ludzi i zwierząt. Najcenniejszymi źródłami witaminy K2 są sery żółte, azjatyckie natto i miso, mięso i jaja. Taka naturalna witamina K2 jest bardzo dobrze przyswajalna przez organizm; może być ona także syntetyzowana z innych form witaminy K – K1 i K3. Trzeba mieć na uwadze, że współczesne realia hodowli przemysłowej zwierząt i nadużywanie antybiotyków, a także stosowanie pestycydów w uprawie roślin, którymi karmione są zwierzęta, sprzyja zubożeniu żywności w witaminę K2. Zwiększa to konieczność suplementacji tego ważnego dla zdrowia związku.

Wybierając suplement z witaminą K warto zwrócić uwagę na przyswajalność witaminy K, która determinowana jest nie tylko dawką witaminy K2, ale także jakością preparatu. W przypadku suplementów jakości premium, takich jak Witamina D3+K2 marki Cheers, przyswajalność witaminy K jest bardzo wysoka. W suplemencie Cheers stosowana jest bowiem doskonale biodostępna forma witaminy – K2 Vital, czyli witamina K2 MK7 o wysokiej czystości i stabilności biologicznej. Pozytywny wpływ na przyswajalność witaminy K i D ma także skład clean label, czyli całkowity brak syntetycznych dodatków. Zalecane dawkowanie witaminy K2 to 100 mikrogramów – i właśnie tyle witaminy znajduje się w preparacie Cheers.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0