Czy suplementując witaminę C należy obawiać się jej przedawkowania?

przedawkowanie witaminy CWitamina C, podobnie jak każdy inny suplement witaminowy, dostępna jest bez recepty. Daje to możliwość stosowania preparatów z witaminą C w dowolnym momencie. A czy stwarza to ryzyko przedawkowania witaminy C? Aby dopuścić do hiperwitaminozy, należałoby się bardzo postarać, gdyż istnieje wiele fizjologicznych mechanizmów broniących organizm przed przedawkowaniem witaminy C. Ponadto realne zapotrzebowanie na witaminę C jest znacznie wyższe niż to rekomendowane, wynoszące zaledwie kilkadziesiąt miligramów na dobę.

Ile witaminy C naprawdę potrzebujemy?

Szacowane dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy jest jednym z najwyższych spośród wszystkich witamin i wynosi około 1 mg/kg masy ciała. Jednak takie dawkowanie i tak uważane jest za znacznie zaniżone, gdyż realne zapotrzebowanie na witaminę C gwałtownie wzrasta pod wpływem wielu czynników. Witamina C to niezwykle skuteczny antyoksydant, umożliwiający organizmowi walkę z wolnymi rodnikami. Jeśli narażeni jesteśmy na nasilone działanie wolnych rodników – a nikt z nas w dzisiejszych czasach tego nie uniknie – to znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na kwas askorbinowy.

[WITAMINA C LEWA]Aby doświadczyć wystarczającej ochrony przed wolnymi rodnikami, wyrażanej jako skuteczna profilaktyka chorób przewlekłych, należy dostarczać około 1000 mg witaminy C dziennie. Właśnie dlatego często spotykane są preparaty, w których zawarta jest witamina C 1000 mg.

Jeśli chcielibyśmy dostarczyć zaledwie te kilkadziesiąt miligramów witaminy C dziennie, które uznawane są oficjalnie za dawkę zapobiegającą niedoborom, bez trudu zapewnilibyśmy organizmowi takich ilości z dietą. Włączenie do codziennego jadłospisu warzyw i owoców, w których jest najwięcej witaminy C, dostarcza sporych ilości tego związku. Szczególnie surowe warzywa i owoce są bogate w kwas askorbinowy. Jednak dostarczenie 1000 mg witaminy C wymaga suplementacji. Jednak czy jest ona całkowicie bezpieczna?

Suplementacja witaminy C – czy możliwe jest przedawkowanie?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z witaminą C w dawce 1000 mg. Nie zawsze jednak przyjęcie takiej witaminy C w ampułkach, tabletkach czy proszku oznacza, że realnie przyjmujemy dawkę 1000 mg. Poszczególne formy witaminy C różnią się bowiem przyswajalnością, a zatem stopniem wchłaniania i dystrybucji do komórek docelowych. Najskuteczniejsza okazuje się pod tym względem naturalna witamina C, pozyskiwana z wyselekcjonowanych ekstraktów roślinnych, zamknięta w kapsułce.

Nawet doskonale biodostępną witaminę C trudno jest przedawkować. Jeśli stosujesz suplement z witaminą C zgodnie z dawkowaniem zalecanym przez producenta, dostarczysz jej optymalnych ilości. Przedawkowanie witaminy C jest możliwe przy długotrwałym zażywaniu witaminy C w dawce przekraczającej 2000 mg/dobę. Z niższymi dawkami kwasu askorbinowego organizm radzi sobie na drodze ograniczenia wchłaniania witaminy C z przewodu pokarmowego oraz wzmożonego wydalania jej z moczem.

Jeśli dojdzie do przedawkowania witaminy C – co zdarza się niezwykle rzadko – jedyną konsekwencją są przemijające zaburzenia żołądkowe. Nie należy zatem obawiać się suplementacji kwasu askorbinowego – i warto zawsze mieć na uwadze, ze niedobory witaminy C skutkują znacznie poważniejszymi konsekwencjami niż jej nadmiar.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0