Źródła witamin z grupy B w diecie

źródła witamin z grupy B w diecieWitaminy z grupy B to rozpuszczalne w wodzie związki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W większości związki te nie są syntetyzowane przez organizm, a zatem muszą być dostarczone wraz z dietą. Teoretycznie w naszym codziennym jadłospisie nie brakuje witamin z grupy B, jednak wiele czynników może wpływać negatywnie na ich przyswajalność z diety. Ponadto nie brakuje osób wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na witaminy B. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety i uzupełnienie jej suplementacją. W jakich produktach pojawia się witamina B i co może ograniczać jej biodostępność?

Witamina B – gdzie występuje w diecie?

[WITAMINA B PRAWA]Witaminy z grupy B to związki, które nie są kumulowane w organizmie w dużych ilościach. Wynika to z faktu, iż ich nadmiar usuwany jest przez nerki wraz z moczem. Pojawia się więc konieczność regularnego dostarczania tych witamin wraz z dietą. Szczególnie ważne jest dostarczenie optymalnych dawek witaminy B9, czyli kwasu foliowego oraz witaminy B12. Kwas foliowy ma kluczowe znaczenie dla kobiet w ciąży i planujących ciążę, gdyż warunkuje prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. Z kolei witamina B12 występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, zatem jej niedobory są częste na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, a konsekwencje niedoboru dotyczą przede wszystkim poważnych zaburzeń neurologicznych.

Większość witamin z grupy B występuje zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i produktach odzwierzęcych. Najlepsze źródła witaminy B1 to drożdże, pełne ziarna zbóż, mięsa oraz rośliny strączkowe. Witaminę B2 znaleźć można w mleku, jajkach, mięsie, zarodkach pszennych czy pietruszce. Z kolei witaminy B3 dostarczą ryby, mięsa, papryka czy orzechy ziemne. Źródła witaminy B4 to wątroba i jaja, a witaminy B5 – mięsa, jajka, banany, awokado, soja czy pestki słonecznika.

W jakich produktach dostępna jest witamina B9, czyli kwas foliowy? Przede wszystkim w zielonych liściach warzyw, cytrusach, pełnoziarnistych produktach zbożowych czy strączkach. Natomiast najlepsze źródła witaminy B12 to mięsa, ryby oraz nabiał.

A kiedy sięgać po suplementy z witaminami B?

Zawartość poszczególnych witamin z grupy B nie jest mała, jednak wiele czynników wpływa negatywnie na przyswajalność witaminy B. Mowa zwłaszcza o przechowywaniu żywności, jej gotowaniu czy mrożeniu. Biodostępność witamin z grupy B ograniczana jest także przez alkohol, antybiotyki, kortykosteroidy czy doustną antykoncepcję hormonalną. Nie bez znaczenia są także sytuacje zwiększające zapotrzebowanie na witaminy z grupy B.

Sytuacje wpływające na zwiększenie zapotrzebowania na witaminy grupy B:

– ciąża i laktacja
– praca umysłowa
– uprawianie sportu
– ciągłe narażenie na stres
– choroby przewlekłe układu sercowo – naczyniowego czy nerwowego

W takich sytuacjach warto sięgać po suplementy, w składzie których występuje witamina B. Niedobór witamin z grupy B objawia się zaburzeniami koncentracji, anemią, osłabieniem i bezsennością, wypadaniem włosów i stanami zapalnymi skóry, zaburzeniami neurologicznymi. Zauważasz u siebie takie symptomy lub chcesz zapobiec ich rozwojowi? Sięgnij po witaminę B complex – dostarczysz wszystkich niezbędnych witamin z grupy B i kompleksowo zadbasz o samopoczucie i zdrowie.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0