Kwas pantotenowy, czyli witamina B5 – nie tylko dla urody

witamina B5Witamina B5, czyli kwas pantotenowy, jest znana przede wszystkim z pozytywnego wpływu na kondycję włosów. Kwas pantotenowy stanowi zatem cenny składnik wielu suplementów diety i kosmetyków dedykowanych włosom. Jednak rola witaminy B5 w organizmie jest znacznie bardziej wszechstronna. Niedobór witaminy B5 prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych – ważne jest więc dostarczenie odpowiednich ilości kwasu pantotenowego wraz z dietą.

Występowanie witaminy B5 w diecie

Większość witamin z grupy B jest dość dobrze dostępna w diecie – zawierają je zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. A w czym dostępna jest witamina B5 w największej ilości?

[WITAMINA B PRAWA] Najbogatsze źródła kwasu pantotenowego to:

– mięso
– ryby
– jajka
– nabiał, mleko
– ziemniaki i brokuły
– awokado, cytrusy, banany
– produkty pełnoziarniste
– soja

Dodatkowo warto uzupełnić dietę suplementem typu B kompleks. Nawet jeśli spożywamy sporo źródeł witaminy B5, nie brakuje czynników ograniczających wchłanianie witamin z grupy B, takich jak stosowane powszechnie leki czy alkohol. Witamina B kompleks uzupełnia w organizmie poziom najważniejszych witamin z grupy B, zapobiegając ich niedoborom i poważnym zaburzeniom zdrowotnym.

Dlaczego witamina B5 jest tak ważna?

Rola witaminy B5 w organizmie sprowadza się przede wszystkim do regulowania przemian metabolicznych, a zwłaszcza utleniania kwasów tłuszczowych. Witamina ta jest także niezbędna w przebiegu procesów regeneracji skóry i błon śluzowych, ponadto reguluje podziały komórkowe macierzy włosa i odpowiada za wzmocnienie mieszków włosowych i szybszy wzrost włosów.

Witamina B5 wzmacnia serce, chroni je przed chorobą niedokrwienną, normalizuje poziom cholesterolu we krwi. Kwas pantotenowy wspomaga ponadto funkcje detoksykacyjne wątroby, a także wspomaga układ odpornościowy.

Brak witaminy B5 objawia się w pierwszej kolejności pogorszeniem kondycji skóry i włosów, czyli nadmiernym wypadaniem włosów i ich przedwczesnym siwieniem, a także powstawaniem zajadów w kącikach ust. Inne objawy, mogące wskazywać na niedobór witaminy B5 to bóle mięśni i stawów, zaburzenia wzroku, pogorszenie pamięci i koncentracji, drażliwość i kłopoty ze snem.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0