Nadmierne wypadanie włosów, prowadzące do przerzedzenia fryzury lub całkowitej utraty włosów, to coraz częstsza przypadłość dotykająca kobiet i mężczyzn. Bardzo często za osłabienie kondycji włosów obwiniamy źle zbilansowaną dietę, stres czy niewłaściwą pielęgnację. I rzeczywiście – to powszechne przyczyny wypadania włosów. Ale coraz częściej u podstaw łysienia leżą zaburzenia hormonalne, a najczęstszą postacią takiego łysienia jest łysienie androgenowe.
Łysienie androgenowe to nasilona utrata włosów generowana zbyt wysokim poziomem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Mowa o testosteronie, a przede wszystkim o jego aktywnej pochodnej DHT, czyli dihydrotestosteronie. Testosteron kojarzony jest głównie z płcią męską, ale występuje także u kobiet – i zarówno u pań, jak i panów może występować w nadmiarze. DHT oddziałuje na specyficzne receptory rozmieszczone w całym organizmie, także w obrębie mieszków włosowych.
[HAIR PRAWA]Dihydrotestosteron prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co skutkuje ścieńczeniem włosów i ich osłabieniem. Takie działanie, wraz z zaburzeniem krążenia krwi w skórze oraz wydłużenie fazy katagenu (fazy spoczynkowej) z jednoczesnym skróceniem fazy anagenu (wzrostu włosa), prowadzi do łysienia.
Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet to przede wszystkim zaburzenia hormonalne przebiegające ze spadkiem stężenia estrogenów i/lub wzrostem poziomu androgenów. Takie zaburzenia towarzyszą menopauzie, ciąży, zespołowi policystycznych jajników, zespołowi Cushinga czy niedoczynności tarczycy. Z kolei łysienie androgenowe u mężczyzn najczęściej ma podłoże genetyczne i wynika z nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na działanie DHT.
Łysienie androgenowe przebiega nieco inaczej u mężczyzn i u kobiet. Łysienie tego typu pojawia się u mężczyzn najczęściej około 20 – 30 roku życia. Początkowo zauważalna jest stopniowa utrata włosów w okolicy czołowo – skroniowej, z czasem linia włosów cofa się coraz bardziej. Ostatecznie dochodzi do całkowitej utraty włosów z okolic czoła, skroni i czubka głowy.
Natomiast łysienie androgenowe u kobiet nie prowadzi do całkowitej utraty włosów, a jedynie do ich znacznego przerzedzenia. Wypadanie włosów dotyczy głównie obszaru przedniej i szczytowej części głowy. Pojawić może się około 20 roku życia, a także w późniejszych okresach. Charakterystyczne w przebiegu łysienia androgenowego u kobiet jest współwystępowanie hirsutyzmu, czyli owłosienia typu męskiego na ciele. Na nietypowych obszarach ciała pojawia się wtedy obfite owłosienie – na brzuchu, plecach, klatce piersiowej, twarzy czy rękach. Poza nadmiernym owłosieniem występować może łojotok skóry, przetłuszczanie skóry głowy czy trądzik.
Łysienie androgenowe można leczyć, jednak nie ma stuprocentowo pewnej metody. Wykorzystywane są zarówno preparaty stosowane miejscowo, jak i doustnie. Wspomagająco warto zadbać o zbilansowaną dietę i suplementację. Leczenie miejscowe łysienia androgenowego sprowadza się do aplikowania na skórę głowy minoksydylu (w stężeniu 2 i 5%) – substancji poprawiającej krążenie krwi. Minoksydyl powoduje odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych, co przekłada się na wzmocnienie włosów, ograniczenie ich wypadania oraz przyspieszenie odrastania włosów. Pierwsze efekty zauważalne są po około dwóch miesiącach regularnego stosowania i utrzymują tylko podczas trwania terapii.
Doustnym lekiem stosowanym w przebiegu leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn jest finasteryd – lek stosowany w łagodnym przeroście prostaty. Wykazuje on działanie antyandrogenowe, czyli hamuje konwersję testosteronu do DHT. Lek jest dostępny na receptę, możliwe działania niepożądane to spadek libido i zaburzenia erekcji. Warto podkreślić, że finasteryd hamuje wypadanie włosów, ale wykazuje znikome działanie w zakresie wspomagania odrastania już utraconych włosów. U kobiet stosowana jest doustna antykoncepcja hormonalna.
Aby wspomóc farmakoterapię, warto zadbać o dietę dostarczającą witamin i minerałów wspomagających włosy – magnezu, krzemu, selenu, witamin A i C, witamin z grupy B czy żelaza. Jednocześnie warto sięgnąć po specjalistyczne suplementy diety dedykowane wzmocnieniu włosów. Preparat Hair Formula marki Cheers zawiera naturalne ekstrakty roślinne o działaniu wzmacniającym włosy – ekstrakt z bambusa oraz skrzypu polnego. Te wyciągi ziołowe dostarczają krzemu o wybitnym działaniu wzmacniającym włosy, a także licznych antyutleniaczy. Z kolei palma sabałowa wykazuje działanie antyandrogenne, hamując aktywność enzymu konwertującego testosteron do DHA.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.