Withania somnifera , potocznie zwana „Ashwagandha” lub „indyjskim żeń-szeniem” to niezbędna roślina lecznicza z rejonów subkontynentu indyjskiego. Jest regularnie stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi roślinami do leczenia różnych chorób w indyjskich systemach medycyny przez okres 3000 lat. Zawiera szerokie spektrum fitochemikaliów o szerokim spektrum działania biologicznego.
Niezwykłą „moc” zawdzięcza obecności składników aktywnych. Jednymi z nich są witanolidy, czyli związki organiczne, wykazujące wysoką i zróżnicowaną aktywność biologiczną. Badania wykazują, iż witanolidy mogą mieć pozytywny wpływ na wspomaganie leczenia wielu schorzeń. Doskonałym przykładem są choroby neurodegeneracyjne, które zwykle powodują nieodwracalne zniszczenie sieci neuronalnych ośrodkowego układu nerwowego, powodując trwałe upośledzenie czynnościowe. Obecnie brakuje skutecznych leków przeciw chorobom neurodegeneracyjnym.
Ashwagandha (korzeń Withania somnifera Dunal) jest stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej (Ayurveda) na ogólne osłabienie, suchot, wyczerpanie nerwowe, bezsenność i utratę pamięci.
Badania dowodzą, że substancje aktywne zawarte w indyjskim żeń-szeniu pomagają złagodzić niepokój i redukują ilość kortyzolu wydzielanego w organizmie. Chętnie sięgają po niego także osoby mające problemy ze snem.
Ashwagandha zdobyła ogromną popularność wśród osób aktywnych fizycznie. W badaniach wykazano, że regularne spożycie korzenia withania somnifera pomaga zwiększyć masę i siłę mięśni. Z kolei w badaniach przeprowadzonych z udziałem kolarzy wykazano, że stosowanie ashwagandhy pomaga zwiększyć wydolność organizmu. Kolarze, którzy dwa razy dziennie przez 8 tygodni przyjmowali ekstrakt z korzenia ashwagandhy, istotnie zwiększyli swój pułap tlenowy. Pułap tlenowy jest to zdolność organizmu do pochłaniania tlenu. Zalicza się go do jednego z najważniejszych wskaźników wydolności fizycznej. Ashwaganda jest również zaliczana do ziół adaptogennych. Adaptogeny to aktywne składniki niektórych roślin i grzybów, które mogą wspomagać wyciszenie i relaksację. Roślina uważana za adaptogenną musi spełniać pewne wymagania.
Kolejną bardzo ważną grupą składników aktywnych ashwagandy są alkaloidy. Działają przeciwbólowo i przeciwkaszlowo. Co więcej, zmniejszają kurczliwość mięśnia sercowego, co wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, ale są również moczopędne. Poza witanolidami i alkaloidami, w ashwagandzie występują flawonoidy, o wyjątkowym działaniu prozdrowotnym. Mają silne działanie przeciwutleniające – zwalczają wolne rodniki.
Zgodnie z Uchwałą do Spraw Suplementów z 2020 roku, produkt można spożywać w ilości 3-6 g dziennie. Maksymalna zaś ilość witanolidów nie może przekraczać 10 mg. Suplementy dostępne na rynku dostarczają około 300-500 mg ekstraktu z ashwagandy, przy zakładanym spożyciu do 2 kapsułek w ciągu dnia. Tak dużych dawkach nie zaleca się stosować dłużej niż 3 miesiące.
Sprawdź suplementację, którą możesz stosować zgodnie z ogólnymi zaleceniami środowisk medycznych, zawierającą szerokie spektrum działania.
Źródło:
T. Kuboyamy, Ch. Tohda , K. Komatsu – Wpływ Ashwagandhy (korzenia Withania somnifera) na choroby neurodegeneracyjne.
Deepa S. Mandlik – Farmakologiczna ocena Ashwagandhy z uwzględnieniem jej właściwości zdrowotnych, bezpieczeństwa i toksyczności.
Hermońska – Ashwagandha – działanie, właściwości i zastosowanie
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.