Witamina K poznana została kilkadziesiąt lat temu jako środek wspomagający prawidłową krzepliwość krwi. Do dziś głównym zastosowaniem witaminy K jest normalizowanie krzepnięcia krwi, zapobieganie powstawaniu siniaków i krwotoków z nosa, zminimalizowanie ryzyka obfitych miesiączek czy rozleglejszych krwawień. Ponadto witamina ta jest stosowana u noworodków, zapobiegając rozwojowi skazy krwotocznej. Badania ostatnich lat zmieniają jednak oblicze witaminy K – okazuje się, że witamina K2 to związek wspomagający funkcjonowanie wielu narządów i układów, stanowiąc skuteczne uzupełnienie profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Jaka jest zatem rola witaminy K w organizmie?
[WITAMINA D PRAWA]Witamina K wraz z witaminą D wpływa regulacyjnie na gospodarkę wapniową. Wspomaga przyswajanie wapnia z przewodu pokarmowego oraz kieruje go do kości. Dzięki temu witamina K doskonale wzmacnia układ kostny, ale jednocześnie chroni układ sercowo – naczyniowy. Jak to możliwe? Kierując wapń do kości, witamina K zapobiega powstaniu zwapnień w ścianach naczyń krwionośnych i mięśniu sercowym. Ogranicza to przede wszystkim rozwój miażdżycy i jej powikłań – zawału serca, choroby niedokrwiennej serca czy nadciśnienia. W badaniach holenderskich naukowców obejmujących 16 tysięcy osób wykazano, iż zwiększenie spożycia tego związku o zaledwie 10 mikrogramów dziennie, redukuje ryzyko zawału aż o 9%!
Witamina K działa ochronnie na mózg – podobnie jak w przypadku serca i naczyń krwionośnych, zapobiega odkładaniu się w mózgu amyloidu, czyli białka mogącego uszkadzać układ nerwowy. To właśnie złogi amyloidu odpowiadają za rozwój wielu chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera czy stwardnienia rozsianego. Osobom chorym na stwardnienie rozsiane zalecana jest suplementacja witaminy K w dawce 200 – 300 mikrogramów dziennie.
Witamina K może chronić przed zachorowaniami na nowotwory – w populacjach o wysokim spożyciu witaminy K zauważalne jest rzadsze występowanie nowotworów. Szczególnie obiecujący wydaje się być wpływ witaminy K2 na hamowanie rozwoju raka piersi, prostaty, jelita grubego, żołądka czy wątroby. Suplementacja tego związku wspomaga także skuteczność leczenia onkologicznego, a także ogranicza ryzyko nawrotów choroby.
Witamina K powinna być dostarczona z dietą, a jadłospis uzupełnić można suplementacją. Co ma najwięcej witaminy K? Przede wszystkim zielone liście warzyw, a także wciąż jeszcze mało znane w naszym kraju natto, czyli sfermentowana soja. Nieco mniej tego związku zawierają sery dojrzewające, mięsa czy niektóre warzywa. Część zapotrzebowania na witaminę K pokrywana jest także na drodze jelitowej syntezy witaminy K przez bakterie jelitowe. Jednak z racji, że ustalone przed laty zapotrzebowanie na tę witaminę, wynoszące kilkadziesiąt mikrogramów okazuje się być niewystarczające – warto sięgnąć po suplementy z witaminą K2 MK7. Dzięki temu zapewnisz sobie znacznie lepszy stan zdrowia na długie lata.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.