Pyłek pszczeli – jak stosować?

Pyłek pszczeli to produkt pochodzący z kwiatów, który jest zbierany przez pszczoły i przechowywany w ulu. Pyłek kwiatowy stanowią męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty. Zbieraniem pyłku zajmują się pszczoły zbieraczki. Ten cenny surowiec od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej oraz kosmetyce. W połączeniu z miodem, pyłek pszczeli stanowi bogactwo witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na organizm człowieka.

Co to jest pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli to substancja pozyskiwana z określonych roślin: kukurydzy, maku i łubinu. Z pozostałych roślin miododajnych pszczoły zbierają zarówno pyłek jak i nektar, dlatego pierwsza grupa zasługuje na podkreślenie. Warto również zwrócić uwagę, że to w kwiatach znajduje się najwięcej pyłku, dlatego też pszczoły wybierają poszczególne gatunki roślin do jego zbierania. Produkt ten stanowi doskonałe źródło białka, a także węglowodanów i tłuszczów, które są niezbędne dla organizmu. Podobnie jak miód, pyłek pszczeli wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a także wzmacniające i profilaktyczne.

Skąd pochodzi pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli pochodzi z nektaru kwiatów oraz z pyłku, który zawiera się w organach kwiatu. Pszczoły zbieraczki pozyskują pyłek z roślin, a następnie mieszają go ze śliną oraz nektarem i przenoszą do uli, gdzie w formie tzw. obnóży przechowywany jest w komórkach plastra.

Jakie są właściwości pyłku kwiatowego?

Pyłek pszczeli to bogactwo składników odżywczych o szerokim działaniu odżywczym dla organizmu człowieka. Pyłek pszczeli jest niezwykle zasobny w składniki odżywcze. Zawiera dużą ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin (takich jak witamina B , witamina C, witamina E) oraz minerałów (takich jak żelazo, cynk, magnez, selen). Jest to więc doskonałe źródło składników odżywczych.

Pyłek wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, takich jak flawonoidy, karotenoidy i witamina C. Działają one jako skuteczne przeciwutleniacze, chroniąc organizm przed działaniem wolnych rodników, poprawiając przemianę materii i przyczyniając się do zapobiegania stresowi oksydacyjnemu.

Jakie wartości odżywcze posiada pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli zawiera wiele cennych składników, w tym: aminokwasy, kwasy tłuszczowe, węglowodany, sole mineralne, witaminy z grupy B, C, E oraz beta-karoten. To dzięki tak bogatemu składowi, pyłek pszczeli wykazuje właściwości wzmacniające i regenerujące. A ponad to:

 

Skład pyłku pszczeli

Pyłek pszczeli zawiera aż 20 aminokwasów, w tym tzw. egzogenne, czyli takie, które organizm człowieka musi dostarczać z pożywieniem. Wśród nich znajdują się m.in. arginina, histydyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina i tryptofan.

Oto niektóre z najważniejszych aminokwasów obecnych w pyłku pszczelim:

  1. Lizyna- jest to niezbędny aminokwas, który odgrywa ważną rolę w syntezie białek, wzroście i utrzymaniu zdrowia tkanek.
  2. Leucyna, izoleucyna i walina (rozgałęzione aminokwasy)- aminokwasy są ważne dla budowy i naprawy mięśni oraz wpływają na wydolność fizyczną.
  3. Prolina -wspomaga syntezę kolagenu i jest istotna dla zdrowia stawów, skóry i tkanki łącznej.
  4. Histydyna – jest niezbędna dla wzrostu i rozwoju dzieci oraz jest prekursorem histaminy, która odgrywa rolę w reakcjach alergicznych.
  5. Metionina – jest źródłem siarki, która jest niezbędna dla wielu funkcji metabolicznych organizmu.

 

Jakie kwasy zawiera pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli jak stosowaćPyłek pszczeli zawiera kwasy tłuszczowe, takie jak kwasy linolowy, oleinowy, palmitynowy, stearynowy i gamma-linolenowy. Kwasy te są niezbędne dla organizmu człowieka, ponieważ regulują poziom cholesterolu (co to jest lipidogram) i wpływają korzystnie na pracę serca oraz poziom cukru we krwi.

Jak stosować pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli może być pomocny w leczeniu alergii, schorzeń dróg oddechowych, anemii, chorób autoimmunologicznych, chorób serca oraz cukrzycy. Może również wzmocnić organizm i podnieść poziom energii. Warto włączyć go do codziennej diety, stosując najlepiej z mlekiem, miodem lub wodą. Należy dodać pyłek do wcześniej wymienionych a następnie przeżuwać przed połknięciem w celu zwiększenia przyswajalności właściwości odżywczych pyłku.

Ile należy spożywać pyłku pszczeli?

Dawkowanie pyłku zależy od indywidualnych potrzeb organizmu oraz dawkowania na danym produkcie. Zwykle przyjmuje się 1-2 łyżeczki pyłku dziennie, najlepiej razem z miodem. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to skutkować nadmiernym spożyciem niektórych składników. Pyłek pszczeli może być stosowany również u dzieci, jednak w mniejszych dawkach. Bezwzględnie należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu pszczelego u dziecka, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Czy pyłek pszczeli może stanowić zagrożenie?

Pyłek pszczeli jest produktem naturalnym i stosunkowo bezpiecznym dla zdrowia. Jednak w niektórych przypadkach jego spożycie może skutkować wystąpieniem reakcji alergicznych, takich jak swędzenie, wysypka, obrzęk naczyń, a nawet anafilaksja.

Jak przechowywać pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, które chronią go przed wilgocią i światłem. W temperaturze pokojowej pyłek można przechowywać przez około rok, natomiast w lodówce jego okres przydatności do spożycia ulega wydłużeniu.

Twój koszyk
0