W ostatnich latach rynek suplementów diety dynamicznie się rozwija – nic dziwnego, skoro coraz częściej sięgamy po suplementy. Skuszeni reklamami obiecującymi doskonałe samopoczucie i nienaganny wygląd udajemy się do apteki, gdzie nabywamy produkty, które mają odmienić nasze życie. To właśnie reklamą sugerujemy się najczęściej, wybierając preparaty witaminowo – mineralne. Drugim kluczowym kryterium jest cena – im jest ona mniejsza, tym chętniej kupowany jest suplement. Czy takie postępowanie ma jednak coś wspólnego z realną troską o zdrowie i profilaktyką? Czy możliwe jest wyprodukowanie dobrej jakości suplementu diety za kilka – kilkanaście złotych? Czy dobrej jakości preparat potrzebuje agresywnej reklamy, a może jakość powinna obronić się sama?
[WITAMINA B LEWA]Jak wybrać najlepszy suplement w morzu preparatów o zróżnicowanej jakości? Przeanalizujmy to na przykładzie witaminy B9, która jest jednym z najczęściej kupowanych suplementów. Termin „witamina B9” niewiele Ci mówi? Może lepiej związek ten jest Ci znany jako kwas foliowy – ten, którego suplementowanie zalecane jest kobietom w ciąży. Witaminę B9 można znaleźć w preparatach witaminowych najczęściej w postaci kwasu foliowego, a jak się okazuje, ta forma witaminy B9 jest najgorzej przyswajalna.
Najważniejszy wpływ na skuteczność suplementu ma jego skład – wyrażany jest on zawartością substancji czynnej, jej dawką, postacią biologiczną oraz dodatkiem syntetycznych składników. Najlepsze efekty przynosi zażywanie naturalnych witamin, które są doskonale przyswajalne przez organizm. Bardzo istotna jest także formuła wolna od sztucznych dodatków – mogą one ograniczać biodostępność witamin oraz negatywnie wpływać na zdrowie. Wybierając suplement należy także zwrócić uwagę na brak zanieczyszczeń, nowoczesne procedury produkcji, przeprowadzanie kontroli jakości. Skład wolny od zanieczyszczeń oraz skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi warunkują ostatecznie jakość preparatu, ale także realnie wpływają na jego cenę. Dlaczego warto zainwestować w droższy preparat doskonałej jakości?
Cena witaminy B9 zależy od kilku czynników. Syntetyczny kwas foliowy kosztuje kilka – kilkanaście złotych, natomiast kompleks naturalnych witamin z grupy B o doskonałej biodostępności – około 100 zł. Oczywiście lepiej jest zainwestować nieco więcej w zakup preparatu – zyskujemy bowiem pewność, że odczujemy korzyści zdrowotne z takiej suplementacji.
Cena witaminy B9 zależy przede wszystkim od jej postaci – syntetyczny kwas foliowy może być produkowany w ogromnych ilościach na drodze syntezy w laboratoriach – a wszystko to za niewielką cenę. Taka postać witaminy B9 jest jednak słabo przyswajalna, a niemal całkowicie nieskuteczna okazuje się u osób z wrodzonym defektem metabolizmu kwasu foliowego. Zaburzenie przekształcania tego związku do aktywnej postaci witaminy B9, czyli 5 – MTHF prowadzi do niedoboru witaminy B9 i kumulacji kwasu foliowego w wątrobie. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, które zażywają kwas foliowy ufając, że zapobiegną w ten sposób rozwojowi wad wrodzonych u dziecka.
Bardziej pożądaną formą witaminy B9 są foliany – doskonale wchłaniane z przewodu pokarmowego oraz sprawnie przekształcane do aktywnej witaminy B9. Są to dokładnie takie same formy witaminy B9, jakich dostarczamy wraz z dietą. Ich pozyskanie z naturalnych źródeł jest procesem znacznie bardziej skomplikowanym i droższym niż chemiczna synteza kwasu foliowego. Takie preparaty z folianami są jednak warte swojej wyższej ceny – skutecznie zapobiegają niedoborowi witaminy B9 i wspomagają funkcjonowanie organizmu.
Zakup droższej witaminy B9, najlepiej w formie folianów i w kompleksie z innymi witaminami z grupy B to najlepsza inwestycja w zdrowie. Witamina B9 najczęściej suplementowana jest przez kobiety planujące ciążę i już spodziewające się potomstwa – dzięki temu zapobiega rozwojowi niemal 75% przypadków wad rozwojowych cewy nerwowej. Ale witamina B9 to suplement nie tylko dla ciężarnych.
Korzyści ze stosowania tego suplementu są następujące:
– wspomaganie funkcjonowania układu nerwowego
– regulowanie syntezy krwinek czerwonych i zapobieganie rozwojowi anemii megaloblastycznej
– normalizowanie przemian homocysteiny i obniżanie jej poziomu, co stanowi skuteczną profilaktykę miażdżycy
– usprawnienie przemian metabolicznych
– wspomaganie odporności
– obniżenie ryzyka rozwoju raka szyjki macicy
– zapobieganie stanom depresyjnym
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.