Witamina K to suplement doskonale znany świeżo upieczonym rodzicom – podanie tej witaminy noworodkom jest konieczne zaraz po urodzeniu. Ma to zapobiec rozwojowi groźnej dla zdrowia i życia skazy krwotocznej. U starszych dzieci oraz dorosłych witamina K podawana jest głównie w celu zapewnienia właściwej krzepliwości krwi. Okazuje się jednak, że taka suplementacja dotyczy tak naprawdę witaminy K1, natomiast mało kto wie, że równie ważne – o ile nie ważniejsze – jest dostarczenie odpowiednich dawek witaminy K2.
Jak w przypadku każdej witaminy, także dla witaminy K ustalono dzienne zapotrzebowanie.
Zapotrzebowanie dla poszczególnych grup wiekowych wynosi:
[WITAMINA D PRAWA] – niemowlęta: 5 – 10 mikrogramów
– dzieci w wieku od 1 do 3 lat: 15 mikrogramów
– dzieci w wieku od 4 do 6 lat: 20 mikrogramów
– dzieci w wieku od 7 do 9 lat: 25 mikrogramów
– dzieci w wieku od 10 do 12 lat: 40 mikrogramów
– dzieci w wieku od 13 do 15 lat: 50 mikrogramów
– dzieci w wieku od 16 do 18 lat: 55 – 65 mikrogramów
– kobiety: 55 mikrogramów
– mężczyźni: 65 mikrogramów
– kobiety w ciąży i karmiące piersią: 55 mikrogramów
Warto jednak mieć na uwadze, że dane te dotyczą przede wszystkim witaminy K1. Takie jej dawki mogą być bez problemu dostarczone z dietą – najwięcej witaminy K znajduje się w zielonych liściach warzyw, kalafiorze, brokułach, kapuście czy olejach roślinnych. Niedobór witaminy K1 najczęściej dotyczy osób stosujących leki zapobiegające nadmiernej krzepliwości krwi, stosujących antybiotyki czy chorujących na zespoły złego wchłaniania. Nieco inaczej wygląda kwestia witaminy K2.
Witamina K2 to związek, którego nie da się dostarczyć z dietą w odpowiedniej ilości. Małe dawki witaminy K2 znaleźć można w produktach pochodzenia zwierzęcego, jednak to nie wystarczy do pokrycia dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. A wynosi ono około 100 mikrogramów na dobę. Dawki witaminy K2 dostarczone wraz z dietą są dalekie od przedawkowania tego związku. W przypadku suplementowania niektórych preparatów z witaminą K, tabletki zawierają dawki przekraczające 100 mikrogramów, ale bez obaw – w Japonii, w terapii osteoporozy stosowane są dawki witaminy K2 przekraczające kilkadziesiąt miligramów!
A po co właściwie suplementować witaminę K2? Ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla profilaktyki wielu chorób przewlekłych i dolegliwości, w tym osteoporozy, zawału serca, miażdżycy, nadciśnienia, choroby Alzheimera, a nawet nowotworów. Regularna suplementacja witaminy K2 to świetna inwestycja w zdrowie. Warto codziennie połknąć kapsułkę z witaminą K2, najlepiej wzbogaconą o witaminę D3. Wtedy mamy pewność, że zapewniamy najlepsze wsparcie swoim kościom, układowi sercowo – naczyniowemu, nerwowemu czy odpornościowemu.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.