Niedobory witaminy D występują powszechnie u zdecydowanej większości z nas, natomiast przypadki przedawkowania witaminy D są niezwykle rzadkie. Przemawia to za koniecznością suplementacji tej witaminy, co jest bardzo bezpieczną i skuteczną formą zapobiegania zbyt niskiemu poziomowi witaminy D we krwi. W umiarkowanym klimacie uniemożliwiającym codzienną ekspozycję na słońce, skórna synteza witaminy D nie pokrywa większości zapotrzebowania na ten związek. Także dieta dostarczająca naturalnej witaminy D, której najwięcej znaleźć można w rybach morskich, dostarcza jej zdecydowanie za mało.
Obecnie przyjmowanie preparatów witaminy D wskazane jest już u noworodków, oczywiście z kontynuacją w kolejnych etapach rozwoju dziecka, a potem w życiu dorosłym. Zalecana dawka witaminy zależna jest przede wszystkim od grupy wiekowej, ale także masy ciała czy obecności chorób przewlekłych zwiększających zapotrzebowanie na witaminę D.
[WITAMINA D PRAWA]Kropelki z witaminą D powinny być podawane już noworodkom, a następnie niemowlętom oraz starszym dzieciom, aż do osiągnięcia dorosłości. Jaka dawka witaminy D dla dziecka będzie odpowiednia?
Eksperci zalecają następujące dawkowanie tego związku u dzieci:
– niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia – 400 do 600 IU/dobę
– dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia – 600 do 1000 IU/dobę
W przypadku wcześniaków należy podawać jeszcze większe dawki witaminy D niż u noworodków. Do momentu uzyskania wieku skorygowanego wynoszącego 40 tygodni, zalecane jest stosowanie witaminy D w dawce 400 – 800 IU. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku skorygowanego, podawane są dawki zalecane noworodkom urodzonym o czasie. Jeśli niemowlę karmione jest piersią – należy stosować wspomniane dla odpowiedniej grupy wiekowej dawkowanie witaminy D. Jeśli stosowane jest mleko modyfikowane – nie ma konieczności suplementacji witaminy tylko wtedy, gdy dziecko spożywa co najmniej 1000 ml mleka. W przeciwnym razie wymagane dawkowanie witaminy D warto skonsultować z pediatrą.
Najczęściej witamina D dla noworodków, witaminy dla rocznego dziecka oraz dzieci starszych podawane są w postaci łatwych do połknięcia kropli. Mogą być one dodane do napoju czy pokarmu, nie stwarzają ryzyka zadławienia się i są szybko przyswajalne przez organizm malucha.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D u dorosłych zależne jest od ekspozycji na słońce, masy ciała, stanu zdrowia, pracy w systemie zmianowym. Ogólne zalecenia suplementacyjne wskazują na dawki witaminy D rzędu 800 – 2000 IU na dobę. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią dawka witaminy D to 1500 – 2000 IU. Wskazane dawki witaminy D powinny być przyjmowane stale w okresie od września do kwietnia, gdyż wtedy ekspozycja na słońce oraz synteza skórna witaminy D są bardzo ograniczone. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem letniego opalania bądź stosujesz filtry anty – UV, wtedy suplementacja powinna być kontynuowana przez cały rok. Suplementowanie tego cennego związku bez względu na porę roku, zalecane jest także osobom w podeszłym wieku.
Osoby z nadwagą powinny przyjmować dwukrotnie wyższe dawki witaminy D – dotyczy to także dzieci z nadmierną masą ciała. Wyższe dawki mogą również przyjmować osoby pracujące w systemie zmianowym, a także chorujące na cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby autoimmunologiczne.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.