Wymagająca dieta bezglutenowa – jak zapobiegać niedoborom witaminowym?

witaminy bezglutenowe celiakiaJedną z diet, które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności, jest dieta bezglutenowa. Gluten, czyli powszechnie występujące w zbożach białko, obwiniany jest za wystąpienie uciążliwych dolegliwości trawiennych, ale także wystąpienie bólów głowy, chronicznego zmęczenia, alergii skórnych. Co najprościej wtedy zrobić? Wiele osób zaczyna eliminować gluten ze swojej diety. Nie jest to jednak postępowanie rozsądne – taka dieta eliminacyjna powinna być wdrożona wyłącznie w przypadku, gdy zostanie zdiagnozowana nietolerancja glutenu, czyli celiakia.

Samo zaobserwowanie bólu brzucha i wzdęć po spożyciu posiłku zawierającego gluten to za mało. Konieczne jest wykonanie badań w kierunku nietolerancji glutenu. A jeśli już wiadomo, że konieczne jest wprowadzenie diety eliminującej gluten – dobrze jest zrobić to we współpracy z dietetykiem. Pomoże to zminimalizować ryzyko rozwoju niedoborów pokarmowych.

Dlaczego dieta bez glutenu prowadzić może do niedoborów pokarmowych?

[WITAMINA B PRAWA]Aby uświadomić sobie, dlaczego dieta w celiakii jest uznawana za niedoborową, warto poznać produkty, które zawierają gluten – a zatem trzeba zrezygnować z ich spożycia. Gluten przede wszystkim występuje w zbożach: owsie, pszenicy, życie i jęczmieniu. Zachodzi zatem konieczność wyeliminowania większości makaronów, kasz czy pieczywa. Gluten znaleźć można także w wielu innych produktach spożywczych: produktach garmażeryjnych, wędlinach, parówkach, konserwach, jogurtach i serkach, słodyczach czy słonych przekąskach. Na rynku dostępna jest co prawda szeroka gama bezglutenowych odpowiedników tych produktów, jednak w rzeczywistości stanowią one żywność przetworzoną, mocno zubożoną w składniki odżywcze.

Dodatkowym czynnikiem rozwoju niedoborów pokarmowych – poza dietą eliminacyjną – są zmiany chorobowe w celiakii, dotyczące jelit. Na skutek zaniku kosmków jelitowych, dochodzi do zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych.

Dlatego też nie należą do rzadkości niedobory witamin i minerałów, a zwłaszcza:

– witamin z grupy B
– witaminy D
– witaminy K
– żelaza
– cynku
– magnezu
– wapnia

Aby zapobiec niedoborom witamin, należy ograniczyć stosowanie diety bezglutenowej wyłącznie do sytuacji niezbędnych, a także zadbać o wzbogacenie jej w cenne składniki odżywcze – najlepiej na drodze suplementacji.

Suplementy dla chorych na celiakię

Aby zminimalizować ryzyko rozwoju hipowitaminozy, czyli niedoborów witaminowych, warto sięgnąć po suplementy diety. Aby suplementacja była skuteczna, a zarazem bezpieczna, suplement diety musi być najwyższej jakości. Suplementy diety, godne uwagi w przypadku celiakii to te, które wyróżniają się jakością premium i składem clean label. Co to oznacza? Witaminy Cheers są doskonałym produktem dla osób cierpiących na celiakię i stosujących dietę bezglutenową. Przede wszystkim – są wolne od glutenu. Nie zawsze osoby chorujące na celiakię mają świadomość, że witaminy i minerały mogą zawierać gluten – i nieświadomie narażają się na nasilenie objawów choroby.

Czym jeszcze wyróżniają się witaminy Cheers? Są wolne od syntetycznych dodatków oraz alergenów. Ponadto dla osób chorujących na celiakię istotna jest wysoka biodostępność witamin, gdyż celiakii towarzyszą zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego. W ofercie Cheers znaleźć można witaminy naturalne o wysokim stopniu przyswajania, w tym witaminę B complex, witaminę D3+K2 czy zestaw zawierający magnez, cynk i witaminę B6.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0