Każdy, kto dba o zdrowie swoje i swojej rodziny, koncentruje się zapewne na tym, aby wraz z dietą dostarczyć wszystkich cennych składników odżywczych. Witaminy i minerały, antyoksydanty, wartościowe białko i tłuszcze – niezbędne są dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skoncentrujmy się na tłuszczach – jednych z najbardziej kontrowersyjnych składników diety. Niektórzy uważają ich spożycie za zbędne, ograniczając ich zawartość w diecie do minimum. To błąd – gdyż tłuszcze są konieczne dla naszej odporności, gospodarki hormonalnej, sprawnej pracy serca. Ważna jest nie tylko ilość tłuszczów w diecie, ale także ich jakość. Najmniej pożądane są tłuszcze trans, a za najzdrowsze uznawane są kwasy tłuszczowe omega 3.
[OMEGA3 PRAWA]Dieta przeciętnego Polaka najczęściej jest deficytowa, jeśli chodzi o podaż omega 3. Wynika to ze stale zmniejszającego się spożycia ryb – ryby dobrej jakości są dość drogie i nie zawsze dostępne. A te znajdujące się w wielu sklepach, mogą pochodzić z wątpliwych łowisk, a zatem ich spożycie oznaczać może narażenie na kontakt z licznymi zanieczyszczeniami, w tym metalami ciężkimi. Poza tym każdy rodzic wie, że ryby nie należą do ulubionych dań u dzieci.
Kolejne cenne źródło kwasów omega 3 to oleje roślinne – ale nie wszystkie. Po pierwsze – wybierać należy droższe oleje nierafinowane, gdyż tylko takie tłuszcze roślinne tłoczone na zimno są skarbnicą substancji odżywczych. Ich tańsze odpowiedniki, poddawane procesowi rafinowania, zubożają oleje w witaminy, kwasy omega 3 oraz antyoksydanty. Po drugie – nie każdy olej roślinny wyróżnia się odpowiednimi proporcjami omega 3 do omega 6. Najlepsze oleje to olej lniany i rzepakowy, a najmniej korzystne – olej sojowy, słonecznikowy czy olej z pestek winogron.
Omega 3 znaleźć można także w awokado, orzechach, siemieniu lnianym. Niestety – często występują alergie na orzechy, ponadto takie wysokokaloryczne przekąski zwykle nie są spożywane zbyt często z obawy przed przytyciem. Ostatecznie z dietą możemy nie dostarczyć wymaganych 2 g omega 3 każdego dnia – bo tyle wynosi minimalne zapotrzebowanie na tłuszcze omega 3. Co zatem robić? Suplementować!
Na rynku suplementów nie brakuje preparatów zawierających kwasy omega 3. Kluczem do skutecznej suplementacji jest wybór preparatu doskonałej jakości. Najlepsze omega 3 na rynku powinny wyróżniać się wysoką zawartością tych cennych tłuszczów. I tu uwaga – mówimy nie o całkowitej zawartości oleju rybiego, a dawce kwasów omega 3. Kluczowe znaczenie ma także zawartość obu najważniejszych kwasów omega 3 – DHA i EPA. Liczy się także jakość oleju rybiego – powinien być on wolny od zanieczyszczeń metalami ciężkimi.
Kapsułki są formą wygodniejszą do zażycia, pozbawioną charakterystycznego rybiego posmaku. Tran jest bardziej narażony na utlenianie kwasów tłuszczowych pod wpływem słońca, jest zatem nietrwałym suplementem – trzeba go przechowywać w określonych warunkach. Kapsułki są trwałe, można je zażyć w dowolnym momencie, ponadto przyjmujemy precyzyjnie określoną dawkę omega 3.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.