Dlaczego Twoje dziecko potrzebuje kwasów omega 3?

omega 3 dla dzieciOdpowiednie zbilansowanie diety dziecka na każdym etapie jego rozwoju to nie lada wyzwanie. Rodzice dysponują co prawda ścisłymi wytycznymi żywieniowymi, schematem rozszerzania diety malucha, w każdej chwili mogą sprawdzić dzienne zalecane zapotrzebowanie na poszczególne witaminy czy składniki mineralne.

W praktyce jednak zawsze pojawia się obawa, czy dieta jest wystarczająco bogata w składniki odżywcze, czy zawiera wyłącznie wartościowe i nieprzetworzone produkty, czy dziecko nie je za mało… Dieta wciąż pozostaje głównym źródłem składników pokarmowych, ale jest kilka wyjątków – już u najmłodszych dzieci wskazana jest suplementacja witaminy D3 i kwasów omega 3.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 – wpływ na rozwój dziecka

[OMEGA3 PRAWA]Dynamicznie rozwijający się i rosnący organizm dziecka potrzebuje niezbędnych składników budulcowych oraz energetycznych, a także pełniących rolę kofaktorów – witamin i składników mineralnych. Jednym z najważniejszych związków są nienasycone kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza kwasy omega 3. Po pierwsze – ich rola w organizmie jest nie do przecenienia, po drugie – organizm nie jest w stanie ich syntetyzować w wystarczających ilościach. Dlatego tak ważna jest dieta obfitująca w kwasy omega 3.

Omega 3 wchodzą w skład błon komórkowych, stanowią spory odsetek lipidów mózgu. Są niezbędne do rozwoju organizmu już na etapie życia płodowego, wpływając na funkcjonowanie układu odpornościowego, hormonalnego, nerwowego czy sercowo – naczyniowego. Także u niemowląt i starszych dzieci kwasy omega 3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Niedobór kwasów omega 3 dotykający dzieci na wczesnych etapach życia może sprzyjać rozwojowi chorób cywilizacyjnych w przyszłości.

Myśl o zmianach miażdżycowych u Twojego dziecka wydaje Ci się odległa? Okazuje się jednak, że wczesne zmiany miażdżycowe pojawiają się już u dzieci i znacząco zwiększają ryzyko rozwoju w przyszłości miażdżycy, nadciśnienia, zawału serca czy udaru mózgu. Kwasy omega 3 wpływają pozytywnie na profil lipidowy we krwi, normalizując poziom cholesterolu, ograniczając utlenianie jego cząstek i hamując rozwój stanu zapalnego w obrębie ścian naczyń krwionośnych. Ponadto kwasy omega 3 wpływają pozytywnie na procesy nauki i koncentracji, redukują nerwowość i drażliwość, mogą ograniczać nadpobudliwość psychoruchową u dziecka.

W jaki sposób dostarczysz dziecku kwasów omega 3?

Oczywiste jest, że głównym źródłem kwasów omega 3 – a także każdego innego składnika odżywczego – powinna być zbilansowana dieta, jednak w przypadku omega 3 może okazać się to trudne. Po pierwsze – w naszej diecie nie ma zbyt wielu wartościowych źródeł kwasów omega 3. Najwięcej kwasów omega 3 zawierają gatunki tłustych ryb morskich. To właśnie ryby dostarczają najważniejszych kwasów omega 3, czyli DHA i EPA. Natomiast źródła roślinne dostarczają kwasu ALA o mniejszym znaczeniu dla zdrowia. Ten kwas omega 3 znajdziemy w olejach roślinnych tłoczonych na zimno, awokado, orzechach, siemieniu lnianym.

Dzienne zapotrzebowanie dzieci na kwas DHA to około 200 mg dziennie – takich ilości dostarczyć mogą dwie porcje ryb tygodniowo. Kwestią problematyczną jest jakość dostępnych ryb, a także fakt, że wiele dzieci po prostu nie chce jeść ryb. Wtedy znajdą zastosowanie omega 3 w postaci suplementów diety. Dzieci mogą przyjmować tran w płycie, w postaci żelków czy kapsułek typu twist – off. Aby suplementacja kwasów omega 3 okazała się skuteczna, warto wybrać preparat najwyższej jakości.

Najwyższą jakość kwasów omega 3 doskonale zobrazować można na przykładzie suplementu diety Cheers. Cheers stawia na najwyższą jakość preparatu i skład clean label, czyli brak syntetycznych dodatków. Kluczowe znaczenie dla jakości preparatu ma jakość oleju rybiego, z którego pozyskiwane są kwasy omega 3. Najlepsze są oleje pozyskane z niewielkich gatunków ryb morskich, które poddane zostają procesowi oczyszczenia. Dzięki najwyższej jakości suplementu diety, zastosowanie kwasów omega 3 w celach prozdrowotnych przynosi wymierne korzyści dla dziecka. Jednocześnie suplementując omega 3 zgodnie z zaleceniami, nie powinien grozić dziecku nadmiar omega 3. Nie ustalono dawki szkodliwej dla tej grupy związków, zatem regularne przyjmowanie tego typu preparatów nie powinno odbić się niekorzystnie na zdrowiu.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0