Ile potasu tracimy podczas treningu?

potas treningOsoby uprawiające sport wspomagają swój organizm w okresie okołotreningowym różnymi suplementami. Te najczęściej stosowane to odżywki białkowe, aminokwasy rozgałęzione BCAA czy odżywki węglowodanowe. Nie należy zapominać także o potasie – w rzeczywistości powinien być to pierwszy suplement, po który sięgamy zaraz po zakończeniu wysiłku fizycznego. Dlaczego? Wraz z potem tracimy niemałe ilości potasu. Za co odpowiada potas w organizmie sportowca? I jak zadbać o jego odpowiedni poziom?

Potas a wysiłek fizyczny

[POTAS PRAWA]Podczas treningu organizm narażony jest na spory wysiłek fizyczny, w który zaangażowany jest głównie układ mięśniowy i sercowo – naczyniowy, a także nerwowy. Do funkcjonowania każdego z nich niezbędny jest potas. Za co odpowiada ten pierwiastek? Reguluje pracę serca, zapewniając jego rytmiczne skurcze, normalizuje ciśnienie krwi. Potas niezbędny jest także dla prawidłowego przebiegu skurczów mięśni szkieletowych, a także przewodzenia impulsów nerwowych. Podczas uprawiania sportu potas zapewnia zatem odpowiednią koordynację ruchową, wydolność serca i mięśni. Pierwiastek ma także wpływ na wykorzystanie glukozy jako źródła energii – co bezpośrednio przekłada się na intensywność wysiłku.

Niestety – podczas treningu intensywnie się pocimy, a wraz z potem tracimy z organizmu cenny potas. Podczas godzinnego treningu możemy utracić nawet 200 – 300 mg potasu. Jeśli trenujemy regularnie i nie zadbamy o suplementacje potasu – szybko dojdzie do pojawienia się objawów braku potasu w organizmie. Mowa o skurczach mięśni i ich osłabieniu, zaburzeniach rytmu serca, rozwoju nadciśnienia i ogólnym osłabieniu organizmu. A tego nie chce doświadczyć żaden sportowiec, prawda? Na szczęście potas utracony podczas treningu można szybko uzupełnić – wystarczą kapsułki lub tabletki. Potas może być przyjmowany w formie suplementacji, ale oczywiście nie należy zapominać o dostarczaniu go także z naturalnych źródeł w diecie.

Potas w jedzeniu i suplementach – na co zwrócić uwagę?

Osoby uprawiające sport powinny zadbać o dietę obfitującą w potas, ale należy także zadbać o właściwą podaż magnezu – ten pierwiastek jest również niezbędny dla organizmu osoby aktywnej fizycznie. Większość źródeł potasu w diecie zawiera także sporo magnezu – mowa o orzechach, pestkach dyni i migdałach, kakao, zielonych liściach warzyw. Sporo potasu zawierają także ziemniaki i pomidory, banany czy suszone morele.

Dietę obfitującą w produkty bogate w potas warto uzupełnić suplementacją – najlepiej przyswajalne przez organizm są organiczne formy potasu, takie jak cytrynian potasu. Jeśli uprawiasz sport i zdecydujesz się na zażywanie kapsułek z potasem – nie musisz obawiać się nadmiaru potasu w organizmie. W fizjologicznych warunkach nerki bez problemu pozbędą się ewentualnego nadmiaru tego pierwiastka, za to Ty suplementując potas będziesz skutecznie zapobiegać jego niedoborowi.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0