Witaminy z grupy B to bogata grupa związków o działaniu prozdrowotnym. Witaminy te rozpuszczalne są w wodzie, zatem ich nadmiar usuwany jest wraz z moczem, co uniemożliwia ich kumulację i powstanie wewnątrzustrojowych zapasów. To dlatego musimy dostarczać tych związków z codzienną dietą. I pozornie wydawać mogłoby się, że nie jest to trudne, gdyż witaminy z grupy B znaleźć można w wielu produktach pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Jednak jednocześnie nie brakuje czynników, które znacząco ograniczają przyswajalność witaminy B. Właśnie dlatego tak często spotykane są niedobory witamin z grupy B.
Witaminy B to grupa związków, która przede wszystkim reguluje czynności układu nerwowego, układu krążenia oraz układu odpornościowego. Najbardziej znane witaminy B to kwas foliowy, czyli witamina B9 oraz witamina B12. Zbyt niski poziom witamin B w organizmie powoduje szereg powikłań zdrowotnych, często bardzo poważnych.
[WITAMINA B PRAWA]Jedną z najważniejszych przyczyn niedoboru witamin z grupy B jest oczywiście źle zbilansowana dieta. Co zawiera witaminę B? Przede wszystkim pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, strączki. Sporo witamin z grupy B zawierają zielone liście warzyw, pełnoziarniste produkty zbożowe, drożdże, jajka, mleko, mięsa i ryby. Szczególnym przypadkiem jest witamina B12, która występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Poza błędami dietetycznymi, rozwojowi niedoborów witamin z grupy B sprzyjają następujące czynniki:
– ciąża i laktacja
– narażenie na stres
– praca fizyczna bądź uprawianie sportu
– praca umysłowa
– choroby układu sercowo – naczyniowego
– nadużywanie alkoholu
– stosowanie leków ograniczających przyswajalność witamin z grupy B: antybiotyków, doustnej antykoncepcji hormonalnej, kortykosteroidów
Wskazaniem do uzupełnienia diety suplementami z grupy B są wspomniane powyżej czynniki, które albo zmniejszają biodostępność tych witamin albo zwiększają zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. Szczególnym wskazaniem jest wystąpienie niedoboru witamin z grupy B. Najłatwiej zauważalne są konsekwencje zdrowotne spowodowane przez niedobór witaminy B12. Objawy te dotyczą przede wszystkim układu nerwowego – możliwe są bóle i zawroty głowy, zaburzenia pamięci, drętwienie kończyn, niezborność ruchowa, zaburzenia mowy.
W przypadku witaminy B9, najpoważniejszą konsekwencją niedoboru jest zaburzenie rozwoju płodu. Ponadto witamina B9, czyli kwas foliowy reguluje pracę układu krążenia, podobnie jak witamina B6. Niedobór tych witamin wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na miażdżycę.
Bardzo często niedobór witamin B manifestuje się rozwojem anemii, pogorszeniem stanu włosów, skóry i paznokci. Obawiasz się takich konsekwencji zdrowotnych? Uzupełnij dietę witaminą B complex. Jest to suplement diety zawierający kompletny zestaw witamin B. Cena preparatu jest odzwierciedleniem jego jakości – postaw na witaminę jakości premium, zawierającą naturalne składniki i wolną od zbędnych, szkodliwych dodatków syntetycznych.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.