Potas to pierwiastek niezbędny dla zdrowia. Oznaczanie poziomu potasu we krwi to jedno z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych – a wynika to z powszechnego występowania zaburzeń poziomu tego pierwiastka we krwi, zwłaszcza jego zbyt niskiej ilości. Rzadziej spotykany jest za wysoki poziom potasu.
Potas to najważniejszy elektrolit organizmu, którego największe rezerwy znajdują się wewnątrz komórek naszego ciała, we krwi natomiast występuje zaledwie ułamek jego całkowitej puli. Potas odpowiada za sprawne funkcjonowanie niemal każdej komórki ciała, zapewniając integralność błon komórkowych, transport substancji do i z komórki.
[POTAS PRAWA] Potas wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów i narządów:
– zapewnia skurcz mięśni – zarówno szkieletowych, jak i mięśnia serca
– reguluje przewodnictwo nerwowe
– normalizuje ciśnienie krwi
– utrzymuje pH organizmu oraz równowagę kwasowo – zasadową
– wspomaga pamięć i koncentrację, zapewnia świetne samopoczucie, redukuje rozdrażnienie i nerwowość
– stymuluje wydzielanie insuliny i normalizuje poziom glukozy we krwi
– utrzymuje prawidłowy poziom drugiego kluczowego elektrolitu – sodu
Poziom potasu we krwi wynosi 3,5 – 5,5 mmol/l. Wartości poniżej i powyżej tego zakresu określane są odpowiednio jako niedobór potasu i nadmiar potasu w organizmie. Kto powinien oznaczać poziom potasu?
Badanie poziomu potasu polega na oznaczeniu jego stężenie w próbce krwi pobranej na czczo. Jest to badanie kosztujące zaledwie kilka złotych i wykonywane w każdym laboratorium, zatem każdy z nas może profilaktycznie wykonać takie oznaczenie.
Na pewno badanie to wskazane jest w przypadku:
– wystąpienia objawów niedoboru potasu lub jego nadmiaru: skurczów i osłabienia mięśni, zaburzeń rytmu serca, apatii i zmęczenia, rozdrażnienia, zawrotów głowy, obrzęków
– stosowania insuliny w przebiegu leczenia cukrzycy
– chorób nerek
– utrzymujących się wymiotów i biegunek
– uprawiania sportu
– nadciśnienia
– stosowania diet odchudzających lub eliminacyjnych
– stosowania leków moczopędnych lub przeczyszczających
Najczęściej diagnozowanym zaburzeniem dotyczącym poziomu potasu jest zbyt niski potas. Zalecana jest wtedy dieta bogata w potas oraz suplementacja. Stosując tabletki z potasem zgodnie z zalecanym dawkowaniem nie grozi Ci przedawkowanie potasu – jego ewentualny nadmiar zostanie usunięty wraz z moczem. Dlatego dobrze jest sięgać regularnie po suplementy z potasem, co wspomoże pracę mięśni, serca czy mózgu, dbając o doskonałe samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.