W jaki sposób organizm sygnalizuje, że brak Ci kwasów omega 3?

tłuszcze omega 3Nasz organizm syntetyzuje wiele niezbędnych związków, które utrzymują nienaganny stan zdrowia. Niektóre substancje muszą być jednak dostarczone wraz z dietą. Tak jest w przypadku kwasów omega 3 – te nienasycone kwasy tłuszczowe muszą być codziennie spożywane ze źródeł naturalnych. A jeśli dieta nie dostarcza ich odpowiednich ilości – wskazana jest suplementacja. Wedle ekspertów żywienia wiele osób doświadcza niedoboru omega 3 – niekiedy nawet o tym nie wiedząc. Objawy niedoboru omega 3 są mało specyficzne – i często nie są kojarzone z niską podażą omega 3 w diecie.

Jak objawia się niedobór omega 3?

[OMEGA3 PRAWA]Jeśli brakuje nam kwasów omega 3 w organizmie, zaburzone zostaje funkcjonowanie wielu układów. Kwasy omega 3 działają przeciwzapalnie, zatem ich niedobór powoduje częste stany zapalne, zaburzenia pracy układu odpornościowego, częste uleganie infekcjom, rozwój alergii czy chorób autoimmunologicznych. Ale zbyt niskie spożycie omega 3 w diecie prowadzi także do rozwoju miażdżycy, u podłoża której leżą stany zapalne w obrębie ścian naczyń krwionośnych. To one – wraz z kumulacją cholesterolu w ścianach naczyń – prowadzą do rozwoju blaszki miażdżycowej, a następnie powstawania zakrzepów i zatorów. A od miażdżycy już krok do choroby niedokrwiennej serca czy zawału.

Zbyt niska podaż omega 3 w diecie wpływa negatywnie na skórę, włosy i paznokcie. Skóra staje się przesuszona i podrażniona, skłonna do alergii, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Włosy mogą nadmiernie wypadać, a paznokcie rozdwajają się. Niedobór omega 3 oznacza także osłabienie kości, a wpływ niskiego poziomu omega 3 na stawy to rozwój zmian zwyrodnieniowych i reumatoidalnego zapalenia stawów. I wreszcie – zbyt mało nienasyconych kwasów tłuszczowych to większe ryzyko rozwoju nadwagi, chorób neurologicznych, nowotworów.

Kiedy brać kwasy tłuszczowe omega 3?

Osoba dorosła potrzebuje około 2 g omega 3 dziennie. Aby dostarczyć takich ilości kwasów tłuszczowych, należałoby spożywać tłuste ryby morskie, orzechy, oleje roślinne, zwłaszcza olej rzepakowy i olej lniany – omega 3 występują w nich w największej ilości. Nie zawsze jednak dieta zbilansowana jest w odpowiedni sposób; osobnym problemem jest dostarczanie zbyt dużych ilości kwasów omega 6, co jeszcze bardziej zwiększa zapotrzebowanie na kwasy omega 3. Jak mieć pewność, że przyjmiemy wystarczająco dużo omega 3? Odpowiedzią są suplementy z omega 3.

Jakiej firmy suplement wybrać? Takiej, która oferuje wysoką dawkę omega 3 – około 1 g dziennie. Takiej, która używa oleju rybiego najwyższej jakości, pozbawionego zanieczyszczeń. Suplement powinien zawierać zarówno kwas DHA, jak i EPA, a jego formuła powinna być wolna od syntetycznych dodatków. Kapsułki z omega 3 marki Cheers umożliwiają przyjęcie określonej dawki omega 3, dzięki czemu wiesz, że zapobiegasz niedoborowi omega 3 i jego konsekwencjom zdrowotnym.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0