Jaki poziom potasu we krwi może być niebezpieczny?

poziom potasuPotas to pierwiastek, którego mamy w organizmie dość sporo – zgromadzony jest on wewnątrz komórek ciała i uwalniany jest z nich do krwi tak, aby poziom potasu utrzymywał się w zakresie 3,5 – 5,5 mmol/l. Często dochodzi do sytuacji, gdy spada poziom potasu we krwi – nie brakuje sytuacji, które sprzyjają utracie tego pierwiastka. Rzadziej ma miejsce sytuacja odwrotna – gdy w organizmie stwierdzany jest wysoki poziom potasu. Jakie są przyczyny hiperkaliemii, jak rozpoznać taki stan i jak mu zapobiegać?

Wysoki potas w organizmie – jakie są przyczyny?

[POTAS PRAWA]Głównym źródłem potasu w organizmie jest dieta, jednak zazwyczaj nie dostarczamy wraz z dietą dziennego zapotrzebowania na potas, które wynosi około 4700 mg. Produkty bogate w potas to: pomidory, ziemniaki, kakao, zielone liście warzyw, orzechy i strączki. Jednak spożywanie tych produktów nie doprowadzi do pojawienia się zbyt wysokiego poziomu potasu.

Podobnie rzecz ma się z suplementacją – jeśli zażywamy kapsułki z potasem zgodnie z zalecanym dawkowaniem – przedawkowanie potasu jest mało prawdopodobne. Dlaczego? Nerki sprawnie usuwają nadmiar potasu z organizmu. Jednak gdy nerki nie działają prawidłowo – w organizmie potas zacznie się gromadzić, a to może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia.

Poza niewydolnością nerek, istnieją jeszcze inne przyczyny hiperkaliemii:

– stosowanie niektórych leków na nadciśnienie
– przyjmowanie diuretyków oszczędzających potas
– utrzymujący się przez dłuższy czas za niski poziom glukozy we krwi
– uszkodzenie tkanek, urazy komunikacyjne
– krwawienia do przewodu pokarmowego
– nowotwory

Uwalniany z komórek potas gromadzi się we krwi i generuje szereg poważnych objawów – niektóre z nich mogą zagrażać życiu.

Wysoki potas – objawy, których nie możesz przeoczyć

Podstawowym objawem nadmiaru potasu jest zaburzenie pracy serca. Pojawia się także osłabienie, drętwienie i mrowienie kończyn. Wyższe poziomy potasu mogą generować drgawki oraz zatrzymanie akcji serca. Za niebezpieczny uważa się poziom potasu przekraczający 7 mmol/l – wtedy pojawiają się wymienione objawy. Są one jednak niecharakterystyczne, dlatego ciężko jest je powiązać z poziomem potasu. Z tego względu osoby z niewydolnością nerek powinny regularnie wykonywać badanie potasu we krwi.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0