W dzisiejszych czasach częściej niż kiedykolwiek diagnozowane są tzw. choroby cywilizacyjne – schorzenia o przewlekłym charakterze, u podstaw których leży współczesny tryb życia. Źle zbilansowana dieta (brak kwasów omega 3, antyutleniaczy, błonnika), brak ruchu, stres, zanieczyszczenia środowiska – generują znaczne ilości wolnych rodników. A te uszkadzają wszystkie struktury organizmu, prowadząc do rozwoju licznych chorób. Jakich? I jak chronić się przed chorobami cywilizacyjnymi?
Nasz organizm codziennie narażony jest na szkodliwe działanie wolnych rodników. Te reaktywne formy tlenu uszkadzają błony komórkowe, białka, kwasy nukleinowe. Prowadzi to przede wszystkim do rozwoju stanów zapalnych, a na ich podłożu rozwijają się: nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca. Coraz częściej diagnozowane są także choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Także alergie i astma, zespół jelita drażliwego, choroby autoimmunologiczne zaliczane są dziś do chorób cywilizacyjnych. Wspomnieć należy jeszcze o nowotworach – uszkodzenie DNA z jednoczesnym ograniczeniem mechanizmów naprawczych organizmu sprzyja rozwojowi raka.
[OMEGA3 PRAWA]Sekretem skutecznej profilaktyki zdrowotnej w zakresie chorób cywilizacyjnych jest zachowanie równowagi między narażeniem na wolne rodniki a neutralizowaniem ich negatywnego oddziaływania na zdrowie. Jak to zrobić?
Nie zawsze mamy możliwość uniknięcia stresu, zanieczyszczeń środowiska, syntetycznych dodatków do żywności. Możemy jednak wspomóc organizm w walce z wolnymi rodnikami. Zacząć należy od diety.
W diecie nie może zabraknąć następujących związków odżywczych:
– antyutleniaczy, takich jak witamina C, flawonoidy
– błonnika
– witaminy D3
– kwasów omega 3
Zatrzymajmy się na moment przy tych ostatnich – kwasy tłuszczowe omega 3 zwalczają wolne rodniki, działają przeciwzapalnie, wspomagają serce i mózg, wzmacniają odporność. Tak wszechstronny wpływ kwasów omega 3 na zdrowie zapewnimy dostarczając około 2 g dziennie tych cennych związków. Jednocześnie należy ograniczać w diecie podaż kwasów tłuszczowych omega 6, a także tłuszczów trans.
Zalecanym sposobem na uzupełnienie podaży omega 3 jest suplementacja. Preparaty zawierające wysokiej jakości olej rybi, pozbawiony zanieczyszczeń metalami ciężkimi, powinny dostarczać zarówno kwasu omega 3 DHA, jak i EPA. Takie kapsułki omega 3 czy tran powinny być stosowane regularnie, w ramach profilaktyki. Nie czekaj zatem do momentu, gdy pojawią się objawy niedoboru omega 3 – już dziś zacznij suplementację tych cennych związków i ciesz się doskonałym zdrowiem przez długie lata.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.