Spis treści
Potas to najważniejszy elektrolit organizmu, którego ilość utrzymywana jest na stałym poziomie. Fizjologiczne stężenie potasu we krwi to 3,5 – 5,5 mmol/l – każda wartość powyżej i poniżej tego przedziału może prowadzić do zaburzeń pracy serca. Nadmiar potasu w organizmie określany jest mianem hiperkaliemii i spotykany jest równie często co hipokaliemia, czyli zbyt niski poziom potasu w organizmie. Rzadko hiperkaliemia spowodowana jest nadużywaniem suplementów zawierających potas – jeśli są one dawkowane zgodnie z zaleceniami, służą jako cenne uzupełnienie podaży potasu z dietą. A ta może być nawet o połowę niższa niż zalecane dzienne spożycie tego pierwiastka. Skąd zatem w organizmie nadmiar potasu?
W naszym ciele znajduje się około 150 g potasu. Zdecydowana większość z tej puli zlokalizowana jest wewnątrz komórek ciała, głównie w mięśniach szkieletowych i sercu, czerwonych krwinkach, kościach i wątrobie. Zaledwie ułamek z ogólnoustrojowej zawartości potasu znajduje się we krwi – i to właśnie poziom potasu we krwi podlega ścisłej kontroli tak, aby pierwiastek ten nie przekroczył dolnej i górnej granicy fizjologicznego stężenia.
Spożywanie potasu z dietą to najważniejsze źródło tego pierwiastka, wiele osób sięga także po suplementy diety z potasem.
Najczęściej dieta nie dostarcza odpowiednich ilości potasu, co wynika z niewielkiego spożycia warzyw i owoców. Mało prawdopodobne jest zatem dostarczenie nadmiernych ilości tego cennego elektrolitu z dietą. Nadmiar potasu usuwany jest za pośrednictwem nerek czy przewodu pokarmowego. Jeśli jednak dojdzie do zaburzenia tych mechanizmów regulacyjnych – potasu jest za dużo.
Dzienne zapotrzebowanie na potas to około 4700 mg, nieco więcej potrzebują kobiety w ciąży. Zapotrzebowanie na potas zwiększa się w przypadku wystąpienia czynników, które powodują jego utratę w organizmie – wtedy konieczne jest szybkie uzupełnienie puli potasu. Te sytuacje to przede wszystkim stosowanie leków przeczyszczających i moczopędnych, biegunki i wymioty, intensywne uprawianie sportu czy choroby nerek. Dieta daje w tym zakresie bardzo ograniczone możliwości – znacznie lepiej sprawdzi się suplementacja potasem. Czy można przedawkować potas w ten sposób? Na pewno nie, jeśli stosujesz suplement zgodnie z jego przeznaczeniem i w dawkach zalecanych przez producenta. Nawet zakładając, że przyjmujesz z dietą wymaganą ilość potasu – nadmiar tego pierwiastka, który dostarczony zostanie na drodze suplementacji, zostanie sprawnie usunięty z organizmu drogą wydalania z moczem.
Problemem okazuje się zaburzenie pracy nerek uniemożliwiające sprawne regulowanie poziomu potasu we krwi, a także stany nasilonego uwalniania tego pierwiastka z komórek.
Zbyt wysoki poziom potasu – podobnie jak zbyt niski potas w organizmie – objawia się przede wszystkim zaburzeniem pracy serca. Z racji, iż prawidłowy poziom potasu we krwi konieczny jest do prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych i mięśniowych, a także warunkuje skurcz mięśni – zaburzenia jego poziomu odbijają się negatywnie na przewodnictwie mięśniowym. Nadmiar tego elektrolitu objawia się również arytmią, a także osłabieniem siły mięśniowej oraz porażeniem mięśni. Ponadto odczuwać można drętwienie i mrowienie kończyn oraz drgawki. Nierzadko pojawia się apatia i chroniczne zmęczenie.
Potwierdzeniem rozpoznania wysokiego poziomu potasu jest charakterystyczny obraz EKG oraz podwyższony poziom potasu w badaniach krwi. Leczenie hiperkaliemii polega na wyeliminowaniu przyczyny, np. odstawieniu leków czy insuliny lub wyleczeniu choroby podstawowej. Doraźnie stosowane są dożylne wlewy z glukonianu wapnia lub glukozy.
Potas to pierwiastek niezbędny dla zdrowia. Oznaczanie poziomu potasu we krwi to jedno z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych – a wynika to z powszechnego występowania zaburzeń poziomu tego pierwiastka we krwi, zwłaszcza jego zbyt niskiej ilości. Rzadziej w badaniach krwi spotykany jest za wysoki poziom potasu.
Potas – jak wpływa na nasze zdrowie?
Potas odpowiada za sprawne funkcjonowanie niemal każdej komórki ciała, zapewniając integralność błon komórkowych, transport substancji do i z komórki.
Potas wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów i narządów:
Badanie poziomu potasu polega na oznaczeniu jego stężenie w próbce krwi pobranej na czczo. Jest to badanie kosztujące zaledwie kilka złotych i wykonywane w każdym laboratorium, zatem każdy z nas może profilaktycznie wykonać takie oznaczenie.
Na pewno badanie to wskazane jest w przypadku:
W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowany zbyt niski potas – zalecana jest wtedy dieta bogata w potas oraz suplementacja. Stosując tabletki z potasem zgodnie z zalecanym dawkowaniem nie grozi Ci przedawkowanie potasu. Dlatego dobrze jest sięgać regularnie po suplementy z potasem, co wspomoże pracę mięśni, serca czy mózgu, dbając o doskonałe samopoczucie fizyczne i psychiczne.
https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/download/12180/10058 https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12229/10107
http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2012/6/658_6_81_2012.pdf
http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja2_nr1112_2007.pdf
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.